Ambetanterik als cadeau Scholieren zien voor- en nadelen in maatwerk L 6 WALCHEREN Sinterklaasshow Ernst en Bobbie hart voor de zaak bijzondere winkeltjes in Zeeland 'Als ik vakken op een lager niveau kan volgen, dan kan ik meer tijd in techniek steken' In de regio Mijn dorp, mijn stad In Sinterklaastijd besteedt de PZC aandacht aan leuke en bijzondere winkels. Ga voor meer winkeltjes naar www.pzc.nl door Claudia Sondervan Het ligt op een hoek en het verkoopt ook kaas: De Kaashoek aan de Scheldestraat 70 in Vlissingen is wat het is. Jo- landa van Noort staat er al 28 jaar achter de toonbank. Er staan ruim 260 Belgische speciaalbie- ren op de schappen. „Ik heb ze al lemaal geproefd, op misschien vijf na. Dat zijn witbieren, daar hou ik niet van. Geef mij maar het donkerste van de donkere. Het lekkerste bier? Daar heb ik nog één flesje van en dat wil ik zelf leegdrinken. Black Albert, royal stout, 13 procent. Er komen wel eens mensen die zeggen dat ze een bierkelder hebben waar ze bieren in opslaan. Nou, dat gaat hier niet lukken." Ze gaat geregeld met haar man op inkoopreis door België, naar brouwerijen en kaasmakers. „Daar maken we een uitje van. Bij een bierfestival of een proeve- rij. Je vindt er vaak nieuwe din gen die niemand heeft." Dat is een voornaam criterium voor Jo- landa: „Het moet goed zijn, een mooi etiket hebben en niet over al verkrijgbaar zijn." De bierflesjes dragen namen waarmee in een oogwenk een goed gedicht te maken valt. Zo als je daar hebt: Ambetanterik, voor de grote mondjes onder ons; een Paix Dieux, voor de ru ziezoekers; een Bruven Apostel voor de meeprater of een Gentse Strop, mocht je nog wat te verre kenen hebben. Er is een Bange rik bij en l'Arogante. En Witloof bier: 'Wit Goud' van 4,49 promil le. Voor zoetekauwen aan wie dat allemaal niet besteed is, zijn er flesjes Truffel Champagne Room: een 'vloeibare bonbon'. Met 14,8 procent alcohol. Zet de connaisseur op het verkeerde been met een fles Hop Verdom me, een IPA. Geen indiaas palel- leke, maar Incredible Powerfull Amazing. Voor verzamelaars zijn er series met varkentjes en biernamen als 't Zeemken. Gour mands raken onder de indruk van een surprise van een fles Hommelbier of Pannepot, bege leid door een met hetzelfde bier bereide paté. Of, voor de vegeta riërs, Maredsous of Passendale met bijbehorende kaas van plant aardig stremsel. Voor de liefheb bers van hartig heeft Jolanda nog een trucje: handgemaakte kaasletters. „Van elke soort kaas die snijbaar is. Van Goudse met van die gaten of heel oude brok- kelkaas heeft het geen zin." 'Een maaltijd zonder kaas is toch feitelijk dwaas', staat groot op een bord in de winkel, maar de grootste verkoopvaart heeft toch wat Jolanda bij tijd en wijle aanprijst op het krijtbord bui ten: Oostendse rilettes, Gentse kop en ouderwetse balkenbrij. Die zonder rozijnen. „Ik ben de enige in de verre omtrek die dat heeft tussen oktober en maart. Altijd binnen een paar dagen op." kt i Belgisch bierspecialist Van Noort maakt voor het Vlissingen 700-bier een uitzondering, foto Lex de Meester door Cornelleke Blok MIDDELBURG. Zeeuwse middelba- rescholieren zouden gemotiveer der zijn om te presteren op school als ze sommige vakken op een ho ger niveau of juist een lager ni veau konden volgen. Dat bleek gisteren tijdens het scholierencongres van het Lande lijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) in de Statenzaal in Middel burg. Zo'n twintig leerlingen van onder meer de CSW in Middel burg, het Pontes Goese Lyceum, het Edudelta College in Goes, het Ostrea Lyceum in Goes en het Zel- denrust-Steelant College in Ter- neuzen deden daaraan mee. Het onderwerp van de dag: Hoe kun nen scholen talent het beste benut ten? De scholieren discussieerden onder meer over het zogeheten maatwerkdiploma. Een havo- scho lier krijgt dan bijvoorbeeld de kans om in bepaalde vakken exa men te doen op vwo-niveau. De Onderwijsraad adviseerde onlangs negatief over de invoering van het maatwerkdiploma aan staatssecre taris Sander Dekker van Onder wijs. Jordi Bot, Ostrea Lyceum „Ik heb veel interesse in techni sche vakken. Als ik een paar vak ken op een lager niveau zou kun nen volgen, dan zou ik meer tijd in de techniek kunnen steken", zei Jordi Bot (16) uit klas vwo 5 van het Ostrea Lyceum.Hij stelde ook dat scholieren harder gaan werken om een vak op een hoger niveau te volgen, als ze daarmee meer kans maken om toegelaten te worden tot een vervolgoplei ding. „Stel dat ik journalist zou willen worden. Dan zou ik echt wel mijn best gaan doen om Ne derlands op vwo-niveau te halen." Sommige scholieren vrezen dat scholieren minder uitgedaagd wor den als ze vakken ook op een lager niveau mogen volgen. „Dan gaan sommigen alleen maar zitten ga- men", denkt Guido Lucieer (16) uit vwo 5 van de CSW. Maaike de Schipper (16) uit vwo 5 van het Ostrea Lyceum vindt dat het maatwerkdiploma er niet toe moet leiden dat vervolgop leidingen extra eisen stellen. „Maatwerk moet zorgen voor meer vrijheid. Als er extra eisen komen, dan is dat het volgende hokje waar de scholieren in wor den gestopt." VLISSINGEN Topsport Talentdag op Scheldemond College Het Scheldemond Col lege houdt morgen een Topsport Talent dag in het kader van de open dagen van de Nederlandse Topsport Talentscholen. Geïnte resseerde topsporters kunnen zich inschrij ven via www.schelde- mondcollege.nl. MIDDELBURG Wende Werkt Café Wende Werkt, een ge specialiseerd bedrijf op het gebied van on der meer re-integratie en coaching, houdt vandaag een Wende Werkt Café voor ieder een met vraagstukken rondom werk. Er is gelegenheid om in gesprek te gaan met een deskundige en er zijn workshops waarin een werkgerela- teerd onderwerp cen traal staat. De bijeen komst is gratis en vrij blijvend. Aanmelden voor de workshops kan via info® wen- de.nl. Meer informa tie: www.wende.nl MIDDELBURG Digicafé in bieb De Bibliotheek van Zeeland en ZB Plan bureau houden van daag een DigiCafé in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Hier kunnen bezoe kers terecht met vra gen over hun tablet, computer of laptop, Windows 10 en het downloaden van e-books. Dit DigiCafé wordt gehouden van 14.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG Niels Ceusebroek in Stadsschouwburg Singer-songwriter Niels Geusebroek (fo to) treedt vrijdag op in Stadsschouwburg Middelburg met zijn voorstelling 'Here Am I'. Hierbij geeft hij zijn publiek een inkijkje in zijn muzikale leven. Dit concert begint om 20.00 uur, kaarten kosten 21,00 euro. MIDDELBURG. Kinderhelden Ernst en Bobbie staan morgen in de Schouwburg in Middelburg met hun theatershow 'Een spannende ver jaardag voor sinterklaas'. Kaarten voor de show zijn verkrijgbaar via www.zeelandtheaters.nl/schouwburg-middelburg. BIGGEKERKE Dorpshuis, 14.00-17.00 uur - Soos voor senioren met o.a. biljarten, koersballen en gezel schapsspelletjes KOUDEKERKE De Klimop, 14.00-16.00 uur - Welfare activiteiten, waaronder kaarten maken en handwer ken MIDDELBURG Gymzaal Roozenbur- glaan, Wijdaudwars- straat II-2,15.30-16.30 uur - Sportactiviteit voor kinderen uit groep 3 t/m 5; 16.30-17.30 uur - Sportactiviteit voor kinderen uit groep 6 t/m 8; 17.00-17.30 uur - Voetballen voor kinderen uit groep 3 t/m 8; Gym zaal Getij, Ooster- scheldestraat 18a, 14.45-15.45 uur - Sportactiviteit voor kinderen uit groep 3 t/m 5; 15.45-16.45 uur - Sportactiviteit voor kinderen uit groep 6 t/m 8; Kloveniersdoelen, Achter de Houttui nen 30, 20.00 uur - Boek- en albumpre sentatie Broeder Die- leman 'Uut de bron' OOSTKAPELLE De Halve Maan,14.00-16.30 uur - Koersbal SEROOSKERKE Sportzaal, 20.30-22.00 uur - Se niorenvolleybal voor mannen VEERE Museum Veere, 09.30-12.00 uur - Cursus voor Gidsen VLISSINGEN Bibliotheek, Spui straat 6,13.00-17.30 uur - Expositie 'Het Wilde Oog'; 13.00-17.00 uur - Gra tis DigiCafé, waarbij antwoord wordt ge geven op vragen om trent Privacy en vei lig internetten ZOUTELANDE Woonzorgcomplex De Tienden, vanaf 13.30 uur - Damesbil jarten; Willibrordus- plein 3,19.30-20.30 uur - Iedereen kan meedenken over naam nieuw dorps huis tijdens openba re dorpsvergadering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34