In Bikini mag een vrouw nog zacht zijn OM moet weer spullen growshop teruggeven Veiling failliet bedrijf in Sluiskil onrechtmatig steeds vaker een 'zij' ZEELAND 3 Klimtraining Cios-studenten In 1980 deden voor het eerst vrouwelijke body- buildsters mee op de wereldkampioenschap pen en Mr. Olympia. In de ja ren die volgden, betraden steeds gespierdere vrouwen de bühne. Vrouwen die vaak steeds meer mannelij ke trekjes gingen vertonen. De International Federation of Bodybuilding (IFBB) be gon een campagne om ex treem gespierde vrouwen van het podium te weren. In 1992 moesten juryleden pun ten aftrekken als vrouwen overdreven ontwikkeld wa ren. En er kwamen nieuwe categorieën. Van licht ge spierd naar meest gespierd: Bikini, Figure, Physique en Fitness. Dat was een gouden greep. Bikini, waarbij de vrouwelijke vorm voorop staat en niet te veel spierde- finitie te zien mag zijn, sprak een nieuw publiek aan. Juliette Bergmann, pre sident van de NBBF en be stuurlid van de IFBB, zag in twee jaar tijd het aantal le den vervijfvoudigen en met name het aantal Bikini-da mes flink groeien. Van de circa tweehonderd professio nele beoefenaars in Neder land (20.000 wereldwijd) komt de meerderheid in Bi kini uit; daarna komen Fit ness en Physique. Wes van Staveren, zelf bodybuilder en topamateur bij de kleine re NBPF, schat dat landelijk zo'n 3000 mensen serieus met krachtsport bezig zijn. „En daarin nog wel meer dames dan heren. Bij de da mes staan soms wel dertig vrouwen in de line up, bij mannen een stuk of acht." Bikini heeft de maat schappelijke accep tatie van bodybuil ding doen toenemen, is zijn gedachte. „Want ie dereen kijkt toch graag naar een goed geproportioneerd en goed gebouwd lichaam?" trainster Alina Popa, nummer twee op de wereldranglijst. Wattel wil in 2016 pro worden, en daar gaat ze hard voor werken. „Het is mijn hele leven. Ik ben personal trainer, atleet, acteur, model en entertainer. Vanaf mijn 21e doe ik al aan krachtsport. Gewone kleding pas ik niet: mijn taille is te slank, mijn dijen zijn te gespierd." Zit ze op Facebook, dan staat Messen ger uit. „Als het chatvenster open is, heb ik geen leven meer. Ik heb veel fans, en haters ook trouwens. In Duits land kan ik niet over straat lopen zon der herkend te worden." Ze moet er zelf om lachen: er zijn mannen die wil len betalen voor sokken of T-shirts die ze heeft gedragen tijdens een training, mannen die eens graag samen zouden willen worstelen, mannen die willen trouwen. Voor sommige mannen kan een vrouw niet gespierd genoeg zijn. Maar niet voor iedereen. Bikini, de klasse voor licht gespierde dames, is maatschappelijk veel geaccepteerder. „Een heel leuke klasse om in op te star ten en om door te groeien, maar besef wel dat je tegen een stootje moet kun nen", waarschuwt Wattel. „Uiteinde lijk sta je wel op een podium tussen 25 andere fitchicks voor een jury. En die gaat jou beoordelen. In dat opzicht is het een vleeskeuring. Ongeschikt voor meiden die geestelijk niet sterk in hun schoenen staan." Ook vanuit de omgeving zijn de reacties niet altijd positief. De Vlissing- se verpleegkundige Anniek Minder- houd (22) begon twee jaar geleden met krachttraining om haar rug te verster ken. „Mensen reageerden in het begin heel gemeen", zegt ze. „Ze vonden het overdreven mannelijk. Iedereen denkt gelijk aan anabolen, maar het kan echt ook op een gezonde manier." In maart 2016 doet Minderhoud mee aan de Open Rotterdamse. Einddoel: pro wor den. De Middelburgse Anna Delyla Weg ener is al net zo fanatiek. Een jaar gele den eindigde ze bij haar eerste wed strijd al gelijk als beste. Anna traint vijf dagen per week, één tot anderhalf uur per dag. Einddoel: A-atleet te worden en aan internationale wedstrijddeelne- men. Internationale wedstrijden mo gen doen. Dat is ook de stip aan de horizon voor Myrthe Antvelink. Anderhalfjaar geleden stapte ze voor het eerst een sportschool in. „Nu heb ik sponsoren voor mijn voe ding en voor kleding. Bizar wat er in een jaar tijd op mijn pad is gekomen. Krachttraining voor vrouwen is enorm in opkomst. Vroeger was het: je wordt te groot, je wordt een man, je wordt te gespierd. Nu is er meer respect voor wat je presteert." Ik neem eiwitshakes en aminozuren. Verder haal ik alles uit mijn voeding' 'Het wereldje is in anderhalfjaar tijd enorm gegroeid in Zeeland' Maria Wattel is een vrouw van staal. Dijen van 70 centi meter omtrek, 1,84 meter lang, een wed- strijdgewicht van 83 kilo en kurkdroge spieren. „Voor een wedstrijd heb ik een vetpercentage van 4 tot 6 procent. Dat is niet gezond. Voor mijn leeftijd is 25 a 30 normaal. Maar topsport vraagt een tol. In de klas se waar ik in zit, is het oorlog", zegt de 35-jarige Gapingse eerlijk. Wattel, die in de modellenwereld ge wild is als extraordinary muscle model, betaalt die prijs graag. In mei 2014 haal de ze een vierde plaats bij de Europese kampioenschappen, categorie Fysique. Nu traint ze voor het volgende doel: pro worden. „Koffie, zwart", zegt ze te gen de man achter de de balie van de sportschool. Nee, geen zoetjes: ook die mogen niet meer, van haar nieuwe SLUIS. Het Openbaar Ministerie heeft opnieuw een nederlaag gele den. Het moet de spullen terugge ven die het medio juni in beslag nam bij growshop De Heksenke tel in Sluis en de opslagloods in Oostburg. Enkele maanden geleden besliste de Middelburgse rechtbank ook al dat het OM ten onrechte de spul len van de Terneuzense growshop Urban Garden in beslag had geno men. Politie en OM vielen dit jaar bij alle Zeeuws-Vlaamse growshops binnen om op die manier het te lers moeilijker te maken om aan spullen te komen die ze nodig heb ben bij het kweken van hennep. De Middelburgse rechtbank vindt echter dat niet bewezen is dat de beide eigenaren van De Heksenketel leverden aan mensen die zich beroeps- of bedrijfsmatig bezighielden met de teelt van hen nep. Het op voorraad hebben van spullen die wel gebruikt kunnen worden bij de teelt van planten, zoals koolstofïïlters en assimilatie lampen, is volgens de rechters on voldoende reden voor OM en poli tie om in actie te komen. Volgens de rechter hadden de beide eigena ren van de Sluise growshop geen criminele intentie. GOES. Studenten van de sport- opleiding Cios van Scalda kun nen voortaan een klimtraining volgen. Scalda werkt voor deze training, die bestaat uit zeven opleidingsdagen, samen met het bedrijf Height Specialists in Bergschenhoek. De training vindt plaats in Goes en in Berg schenhoek. Studenten die de afstudeer richting buitensport volgen, kunnen de training volgen. Daarmee hebben ze later meer mogelijkheden om het hele jaar door aan het werk te zijn. Na afloop van de training moeten de studenten een exa men afleggen. Als ze slagen, krijgen ze een certificaat. SLUISKIL. De installaties en ande re spullen van het eind april fail liet verklaarde mestvergistingsbe- drijf NPE-Sluiskil mogen nog niet worden verkocht. De banken ABN Amro en Trio- dos die samen een schuld van 26,4 miljoen euro hebben uit staan bij NPE-Sluiskil, hielden in september een veiling. Die was echter niet in overstemming met het hypotheekrecht en de wet, al dus advocaat Jan de Meester die als curator het faillissement af wikkelt. Hij heeft de uitlevering van de spullen verboden. Triodos en ABN Amro wilden 'de krenten uit de pap pikken', volgens De Meester, waardoor an dere schuldeisers (nog meer) het nakijken zouden hebben. „Verge lijk het met een huis waarvan je alleen de verwarming laat vei len, terwijl het hypotheekrecht voor de hele woning geldt." Onder meer recyclingbedrijf Heros op wiens terrein NPE- Sluiskil is gevestigd, dreigde ge dupeerd te worden. Heros heeft nog huur tegoed. Een bijkomend probleem is dat er nog mest in si lo's zit, waarvan het verwijderen een dure zaak is. De Meester is op zoek naar een oplossing om het faillissement voor alle schuld eisers netjes af te handelen. DINSDAG 24 NOVEMBER 2015 staal en fitchick rukken op Maria Wattel; (cate gorie Women's Physi que): „Spiermassa krijgen is voor vrou wen veel moeilijker en het vetpercentage waarmee wij op het podium staan, is veel lager dan bij man nen." Anniek Minderhoud, categorie Bikini door Ondine van der Vleuten Myrthe Antvelink, categorie Bikini door Emile Calon door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31