Doof TO©S Overleg artsen redt hartpatiënt Wens zieke Michael vandaag in vervulling De Stelling Reageer op pzc.nl Bodybuildsters zijn mooi Uw Mening Kunstbende in Vlissingen Norovirus is nog niet weg Kapster pakt naast prijs 2 NIEUWS paul kusters dinsdag Marleen Blommaert Te enthousiast was ik de deur uitgestapt die och tend. Ik ging naar de markt en hoorde nog net de stem van me neer B.: paraplu niet vergeten?" Ik mompelde iets onverstaan baars en stapte de auto in. Ik had de paraplu niet bij me. Ik was hem ook niet vergeten, maar dacht: hoeft niet, het blijft wel droog. Op de markt aangekomen, maakte ik pas goed kennis met de ijzige noordoostenwind. De open hangende jas was nog een voor beeld van overmoedigheid. Het is zo'n mooie stadse jas, die er ge- En zo houden we ons die ochtend even doof voor klein en groot leed. weldig uitziet. Maar na twee keer dragen, weet je al dat het prakti sche aan de jas ver te zoeken is. Het meest praktische was vermoe delijk dat hij de etalagepop bedek te. Ik stap snel een winkel in, blij dat de schuifdeuren de kou buiten sluiten. Een driejarig meisje uit op hysterische wijze haar onge noegen en zal dat blijven doen. Vermoedelijk een acuut geval van Sinterklaasstress. De winkel is vooral bevolkt met oudere heren, die op hun dooie gemakje de boodschapjes doen. Sommige van hen draaien aan hun gehoorapparaatje en sluiten zo de kleine sirene buiten. Ik zie een bak met gevoerde hand schoenen en begin zachtjes te neuriën. Van blijdschap, en zo overstem ik het geschreeuw van het kind. Als ik even later bij het sokkenkraam ben beland, komt de hemel naar beneden en denk ik aan meneer B. „Nie luisteren eej", hoor ik hem zeggen. Geluk kig ben ik vlakbij de lunchroom waar ze heerlijke koffie schenken. Ik stap binnen en zie de oude mannetjes zitten. Ieder geniet van zijn koffie. Dan klinkt er een vaag geschreeuw en komt de klei ne schreeuwlelijk weer in beeld. Als ze de lunchroom voorbij loopt, klinkt een zucht van op luchting. En zo houden we ons die ochtend even doof voor klein en groot leed. Soms moet je je even afsluiten voor zaken. Ik kan dat normaal gesproken slecht. Be halve als het om goede praktische adviezen gaat, dan ben ik daar juist erg goed in. Meneer B. knikt instemmend bij het lezen van de laatste woorden. En ik, ik doe als of ik dat niet zag. Door terreurdreiging zie je mij niet meer in de grote steden toosenhenk.nl E HENK KROL FELICITEERT WEER &0&E OP FACE&OOK &AN HEB JE NO© MAZZEL VEEL ERSER IS HET OM LEVENfc &OOR HENK. KROL ©EFELlClTEERtS TE WORtSEN De winnaars van de Kunst bende Zeeland 2015 presen teren op 12 december in Vlissingen de voorstelling Pension de N8. Dat ge beurt tijdens het festival Wonderstroom in de Ma chinefabriek. Kunstbende is dé landelij ke wedstrijd voor jong crea tief talent. Er is inmiddels een nieuwe campagne be gonnen waarmee kandida ten worden gezocht voor de Zeeuwse voorronde van 2016, op 17 april in het CCXL Theater in Vlissin gen. Aanmelden kan op www.kunstbende.nl Voor de afdeling voortge zette klinische behande ling van Emergis ouderen- psychiatrie in Kloetinge blijft voorlopig een opna mestop gelden. Eind vorige week is daar het norovirus aangetroffen. Eén cliënt en en twee medewerkers ble ken besmet te zijn. Maan dag is daar nog een cliënt bij gekomen. De opname stop en de extra hygiëne- maatregelen blijven van kracht. Vandaag wordt de situatie opnieuw bekeken. Daphne van Es, kapster bij Nancy Hairstyling in Vlis singen, heeft naast de Inter national TrendVision Award 2015 gegrepen. Ze deed mee aan Weila's grootste knipwedstrijd in Berlijn, samen met 69 an dere kappers. Mensen Reactie? Tips? redactie@pzc.nl Debat verlaging C02-uitstoot Wat heeft de biogebaseer- de economie in Zeeland bij gedragen aan verlaging van de uitstoot van CO2? Die vraag staat vandaag vanaf 19.30 uur centraal in het Bio Base Europe Training Center bij de skihal in Ter- neuzen. De aanleiding is de Tegenlicht-uitzending zondag over klimaatveran dering. Jenny Crone (foto) van WarmC02 dat warmte en CO2 levert aan kassen bij Westdorpe en Bio Base directeur Jean Paul Leen- knegt zijn de inleiders. De opzienbarende resultaten worden deze week bekendge maakt op het symposium Meet baar Beter. Cardiologen en hart-longchirurgen uit negen tien Nederlandse ziekenhuizen doen inmiddels mee aan het sa menwerkingsprogramma. Ze ver gelijken overlevingspercentages, andere behandelresultaten en ge volgde procedures om zo tot een verbetering te komen. Op het congres worden de re sultaten van ingrepen bij 120.000 hartpatiënten gepresen teerd. „Bij een bypassoperatie is het overlijdensrisico gedaald van 3 naar 2 procent. Jaarlijks krijgen 8.000 mensen een bypass. Ook bij de hartklepvervangingen daal de het risico van 3 naar 2 pro cent", zegt directeur Dennis van Veghel van Meetbaar Beter. Prikkel De samenwerking tussen hart specialisten uit verschillende zie kenhuizen kwam vroeger niet van de grond. Hartchirurg Bart van Straten van het Eindhovense Catharina Ziekenhuis: „We za gen de noodzaak niet. Als we ons werk langs internationaal on derzoek legden, deden we het goed. Dus er was geen prikkel om te verbeteren. Andere hart- centra zagen we min of meer als concurrenten. En er speelde nog iets: chirurgen zijn overtuigd van hun eigen kunnen. Die ka raktereigenschap moet je heb ben, anders kun je niet aan een operatie beginnen. Nu willen we kijken bij de ander en leren van elkaar." Tien jaar geleden werd de hartaf- deling van het Radboud in Nij megen gesloten vanwege een meer dan gemiddeld aantal sterf gevallen. Het onderzoek dat volg de gaf medici voldoende stof om over na te denken. Van Straten: „Die nare inci denten hebben onze beroeps- De kans dat een patiënt overlijdt in de kritieke periode na een hartoperatie is met ruim een derde gedaald groep geschaad, maar uiteinde lijk een duwtje in de goede rich ting gegeven." „In Nederland worden per jaar ongeveer 16.000 hartopera ties verricht. Indien door een project als Meetbaar Beter het percentage patiënten dat over lijdt met 1 procent daalt, dan zijn dat 160 mensen", zegt Patrick Klein, cardiothoracaal chirurg in het Antonius Ziekenhuis. De twee grootste niet-acade- misch hartchirurgische centra in Nederland, Eindhoven en Nieu- wegein, begonnen in 2012 met het project. Nu doen er negen tien ziekenhuizen mee en is er internationale belangstelling. Michael, die samen met Ursula een dochter van 1,5 jaar heeft, kreeg begin vorige maand te ho ren dat hij een hersentumor heeft. Hij zou niet lang meer le ven, luidde de boodschap van de artsen. Zijn grootste wens is om te trouwen met Ursula. Vrienden zetten een actie op. Met succes: alles is geregeld voor de bruiloft. Over Michaels gezondheid is ondertussen veel onduidelijk. De Terneuzenaar kreeg onlangs te horen dat de tumor in zijn hoofd toch goedaardig is. „We zijn op gelucht dat het geen kanker is", zegt zijn vader Leo van Delft. „Die tumor groeit op zijn herse nen, maar verder weten we hele maal niets: we weten niet of er behandeling mogelijk is en of de tumor levensbedreigend is. Daar kunnen de artsen in het zieken huis van Terneuzen geen ant woord op geven. We zitten enorm in de rats en willen we ten waar we aan toe zijn. Het is ook moeilijk naar de buitenwe reld toe: mensen stellen vragen." Op dit moment gaat het rede lijk met Michael, maar vorige week bracht hij na een epilepti sche aanval nog een paar dagen door in het ziekenhuis. Om meer te weten te komen over de tumor en behandeling, moet Michael opgenomen wor den in het oncologisch centrum Daniël den Hoed in Rotterdam. Daar wordt weer weefsel uit zijn hoofd genomen. Zijn vader: „Hij heeft de opname een week uitge steld, omdat hij per se wilde dat de bruiloft door zou gaan." Ursula en Michael hebben, on danks alles, veel zin in hun brui loft. „We zijn enorm zenuwach tig", laat Ursula weten. Michaels grootste wens is te trouwen met Ursula. Vandaag stappen ze in het huwelijksbootje. 321 reacties VLISSINGEN KLOETINGE VLISSINGEN TERNEUZEN door Ton Voermans NIEUWEGEIN. De kans dat een hartpatiënt overlijdt in de kritie ke periode na een hartoperatie is de afgelopen twee jaar met ruim een derde gedaald. Dat komt door een omslag in de mentaliteit van hartchirurgen. Ze zien elkaar niet meer als concurrent, zijn be reid tot samenwerken en leren van eikaars successen. door Cornelleke Blok TERNEUZEN. Vandaag is de grote dag voor de zieke Michael van Delft en zijn geliefde Ursula Looij uit Terneuzen. De twee geven el kaar het ja-woord in het gemeen tehuis van hun woonplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2