Van Sabben en De Ruijsscher over de Zeeuwse bouw Grootouders herdacht met steen bij voormalige slagerij Goese burgemeester Verhulst vindt een maximum geen verkeerd idee Burgemeester Verhulst (Goes) sprak gisteren over de nieuwe noodopvang in de Zeelandhallen. GOES. In Nederland zou een vluch- telingenquotum moeten worden afgesproken. Dat zei de Goese bur gemeester René Verhulst gisteren tijdens een bijeenkomst voor inwo ners en ondernemers in de Zee landhallen. Daar worden volgende week opnieuw vluchtelingen opge vangen. Het gaat net als in de afgelopen maanden om maximaal 500 man nen uit Syrië en Eritrea. Het Cen traal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) wilde de locatie tot septem ber volgend jaar gebruiken, maar de gemeente wil dat per drie maanden bekijken. De instroom van asielzoekers blijft hoog en een aanwezige wil de weten hoe lang en waar ze nog allemaal kunnen worden opgevan gen en hoe het met de uitstroom zit. Verhulst zei dat een quotum geen verkeerd idee is. Goes doet met noodopvang en een azc in elk geval genoeg, stelde hij. Verhulst herhaalde richting de ongeveer twintig aanwezige inwo ners en ondernemers dat zich tij dens de vorige noodopvangperio- de weinig problemen hebben voor gedaan. Hij noemde een vechtpar tijtje en dronkenschap. Ook waren er meldingen binnengekomen over het nabijgelegen fietstunnel- tje waar vluchtelingen zich ophiel den. „Er is nooit iets gebeurd." Desondanks waren er vragen over veiligheid. „Ik ben toch onge rust over wat er binnenkomt", zei een vrouw. Hoewel de capaciteit voor screening inmiddels is opge voerd, is volgens Verhulst niet uit te sluiten dat er iemand met kwa de bedoelingen bij zit. „Maar dat kan ook bij iemand die hier al heel lang woont." Een andere aanwezige stelde voor om een avondklok in te stel- Goes doet met noodopvang en een azc in elk geval genoeg, stelde Verhulst gisteren tijdens een bijeenkomst voor inwoners en ondernemers. len. „Want ze lopen 's avonds over al en nu moet ik mijn dochters steeds halen en brengen." Een va der zei ook dat hij zijn dochters nu niet meer op de fiets naar de bio scoop laat gaan. Verhulst bood aan ook tussentijds bijeenkomsten te houden als daar behoefte of aanlei ding toe is. In Terneuzen sprak een raads commissie gisteravond over de komst van 800 vluchtelingen naar recreatiepark Marina Beach. De vergadering verliep in een beladen sfeer; de publieke tribune was afge laden vol met voornamelijk tegen standers. De meerderheid van de raadscommissie was voor. Donder dag beslist de raad. Amsterdam te verhuizen. Selma werd op 17 septem ber 1942 in Auschwitz ver moord, beide ouders wer den op 2 juli 1943 in Sobi- bor vergast. Zoon Albert overleefde de oorlog. Hij werd in 1929 landrechter in Indonesië. Daar zat hij tijdens de Ja panse bezetting in een in terneringskamp. In 1946 kwam hij terug naar Neder land. Daar trouwde hij met Henriëtte Hertzberger. Zoon Loet - vernoemd naar grootvader Louis - werd in 1948 geboren. Loet Leydersdorff woont in Amsterdam. Officieel is hij 'professor emeritus van de Amsterdam School of Communication Research'. Hij vindt het een 'mooi symbool' dat er een Strui kelsteen voor zijn grootou ders wordt gelegd. „Zo'n steen leidt tot vragen", zegt hij, „dat is belangrijk." Het project Struikelste nen Zeeland werd gisteren gelanceerd. In totaal komen er 55 stenen voor adressen in Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Goes, Hulst, Ter- neuzen en Veere. Zaterdag 20 februari 2016 worden de eerste stenen op de Markt in Middelburg geplaatst. Daar was hun sla gerij, op de Markt van Mid delburg. Waar nu de Xenos is. Het was een grote winkel, van waar uit heel Middelburg van vlees werd voorzien. Slage rij Van Os, tot 1940 een be grip in de Zeeuwse hoofd stad. Op initiatief van Loet LeydesdorfF, kleinzoon van het slagersechtpaar, wordt er in het kader van het pro ject Struikelstenen Zeeland een herdenkingssteentje op de Markt gelegd. Het betreft het echtpaar Louis Leijdesdorff (met puntjes op de ij) en Rika Louise Leijdersdorff-van Os. Louis (1875) was afkom stig uit Franeker. Hij kwam naar Vlissingen om koosjer vlees te keuren voor Stoom vaart Maatschappij Zee land. Hij trouwde daar met Rika van Os, dochter van de Middelburgse slager Sam van Os. In 1934 namen Louis en Rika het bedrijf op de Markt over. Op 17 mei 1940 werd de winkel vernield tijdens de beschie ting van Middelburg. Het echtpaar Leijdesdorff werd met dochter Selma in 1941 of 1942 gedwongen naar PAGINA 8 9 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DINSDAG 24 november 2015 'Quotum voor vluchtelingen' door Luc Oggel Het echtpaar Rika en Louis LeijdesdorfF-van Os had een sla gerswinkel op de Markt in Middelburg. www.struikelstenenzeeland.nl Het echtpaar Margaret en Loet Leydesdorff-Traudes voor de Xenos in Middelburg. Daar was tot mei 1940 de slagerij van de grootouders van Loet gevestigd, foto Lex de Meester door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29