Kinderen in tranen; ouders gestrest; schoolkeuze leidt in grote steden tot veel leed De emoties schoten alle Ik denk niet meer aan 't Rietveld' Leerlingen in groep 8 vechten in de vier grote steden om een plekje op de beste scholen. Omdat populaire scholen niet alle kinderen kunnen plaatsen, moeten ze loten. 8 NIEUWS kanten op 'Ik moet nu 8 kilometer fietsen' moeder Esmé Kroon. Maar Mijntje bleek lang niet de enige groepach- ter die naar het Gerrit Rietveld wilde. „Dat wis ten we, maar het was de ideale school voor haar." De teleurstelling was enorm toen Mijntje werd uitgeloot. „Ik dacht: waar moet ik nu naartoe", blikt ze terug. Ze kreeg een lijstje met Utrechtse scholen die nog wel plek hadden en moest haar nummers 2, 3 en 4 doorgeven voor de tweede ronde. Kroon: „Geen van deze scholen had Mijntjes voorkeur. De Utrechtse scholen die ze wel leuk vond, hadden geen plek meer." In Bilthoven, op een half uur fietsen, had Mijntje wél een leuke school ge zien. Daar kon ze zonder loting terecht. Mijntje: „De sfeer is er fijn. Nu denk ik niet veel meer aan het Gerrit Rietveld." neemt de gok en gaat uit van het goede", vertelt moeder Alies van den Boom-Kool. De gok pak te verkeerd uit. Uitge loot. „Ze was ongeloof lijk teleurgesteld, had flinke tranen." De scholier herpakte zich snel: dan maar naar het Melanchthon. Totdat ze zag dat ze tóch een plek had op het Libanon. De emoties schoten alle kanten op. Na een nieuw bezoek aan het Li banon besloot Noor toch voor die school te gaan. „Het onderwijs paste bij haar. De school heeft een technasium, met veel zelfstandigheid", verklaart Van den Boom-Kool. En dat vindt deze ouder zo kwalijk aan de lotin gen. „Een kind gaat naar een school omdat die bij hem of haar past, niet omdat het noodgedwon gen moet." maal geen rekening mee gehouden", vertelt vader Frans Hilgersom. „We hebben nog nagevraagd hoe het zat met de in schrijving. We hoorden dat dat geen probleem zou zijn." Niets bleek minder waar. Het meisje moest in allerijl op zoek naar een alternatief. „Mijn andere favoriete scholen waren ook al vol", vertelt de brugpie per. Het Haags Montesso- ri Lyceum overwoog een extra klas te maken. Maar al snel bleek dat de school te weinig aanmel dingen had. Selena: „Toen wist ik het écht niet meer." Een vriendin netje vertelde dat ze naar een school in Was senaar uitweek. Selena besloot daar een kijkje te gaan nemen. Het is de school waar ze uiteinde lijk haar plekje vond. „Ik moet nu acht kilometer fietsen, maar het gaat ge lukkig goed. Het is een hele leuke school en ik heb een hele leuke klas." AMSTERDAM ROTTERDAM UTRECHT e slotavond van de Avondvierdaag se viel voor de 12-jarige Koen Keijer uit Lands meer afgelopen voorjaar in het water. Vlak voor dat hij moest gaan wandelen, ont dekte de groepachter dat hij niet naar zijn favoriete middelbare school mocht. Koen had een plek op een gymnasium aan de andere kant van Amsterdam, twaalf kilo meter verderop. „Hij heeft een pot je zitten janken", zegt zijn moe der Lianne Damen. De dag erna ontdekte het gezin dat een andere jongen was inge loot op de school waar Koen heen wilde, maar eigenlijk naar de school wilde waar Koen plek had. Beide moeders belden de scholen om een ruil voor te stellen, maar kregen nul op het rekest. Een kort geding werd ook afgewezen. In de hoofdstad konden vorig jaar ruim 1900 kinderen niet naar hun favo riete middelbare school. Daarvan konden meer dan 700 leerlingen wél op hun nummer 1 komen als ze mochten ruilen. Voor het eerst stapten de schoolbesturen over op een nieu we manier om de plekken in de brugklassen te verdelen: matching. Alle kinderen moesten loten, ongeacht de school van voorkeur. Via een statistische me thode kregen de leerlingen een plek. 95 procent kwam op een school uit de top 3, 99 procent uit de top 5. „Het nadeel was dat veel mensen wilden ruilen", zegt eco noom Pieter Gautier, die de scho len adviseert. De koepel van schoolbesturen OSVO zette een streep door de matching en kondigde aan weer te gaan loten. Maar ook daartegen kwamen ouders in verzet. „In Am sterdam is elk jaar angst rondom de loting. Honderden kinderen worden uitgeloot", verklaart één van de initiatiefnemers Anne Gram. „De resultaten van de matching zijn goed. Er waren al leen opstartproblemen." In een mum van tijd tekenden ruim 1700 ouders de petitie. Het resultaat: de schoolbesturen, gemeente en ouders zitten weer om de tafel om te zoeken naar een goede loting. De andere drie grote steden vol gen de Amsterdamse ontwikkelin gen op de voet. Ook daar is het dringen om een plekje op sommi- 'Ik ging bij een vriend huiswerk maken, maar moest vroeg weg voor de voetbaltraining' ge middelbare scholen. Schoolbe sturen zoeken naar de eerlijkste manier om de schaarse plekken te verdelen. Dat blijkt een worste ling. „Het levert schrijnende situa ties op, want hoe je ook loot, er blijft schaarste op de populaire scholen", verklaart Herman Nieu- wenhuis van OSVO, de Amster damse schoolbesturen. Het probleem speelt juist in de grote steden, omdat leerlingen daar meer te kiezen hebben. In kleinere gemeenten zijn één, mis schien twee, middelbare scholen en verdelen de groepachters zich gelijkmatiger, constateert eco noom Gautier. „Zodra je een paar populaire scholen hebt met wei nig plekken is het onvermijdelijk dat veel leerlingen niet op hun eer ste keuze terecht komen." Ouders zien hun kinderen in tranen als ze niet op de school van hun voorkeur terechtkunnen. De lotingen frustreren hen. „Hun kinderen moeten soms naar de an dere kant van de stad of ze krijgen een plek op een school met een mindere kwaliteit", verklaart Peter Hulsen, directeur van ouder organisatie Ouders Onderwijs. De schoolbesturen merken dat het per jaar verschilt welke scho len populair zijn. „Het ene jaar moet het ene gymnasium loten. Vervolgens kiezen de kinderen een jaar later in groten getale voor het andere gymnasium en is daar juist loting", beschrijft de Utrecht se woordvoerder Bram Donkers. „Loten is een eerlijk, maar hard systeem. Daarom kijken we naar een alternatief', aldus Donkers. Maar vooralsnog wordt er in de Domstad, Den Haag en Rotter dam eveneens geloot voor een plek op de begeerlijkste scholen. Voor Koen komen alle aanpassin gen te laat. Hij zit aan de andere kant van Amsterdam op school. Hoewel hij het naar zijn zin heeft, baalt hij soms nog steeds van zijn uitloting. „Ik ging bij een vriend huiswerk maken, maar moest om vier uur al weg om op tijd voor de voetbaltraining te zijn. Mijn ande re vrienden konden nog anderhalf uur langer blijven. Dan denk ik wel: balen." Al in groep 7 wist de 12-jarige Mijntje dat ze naar het Gerrit Rietveld College in Utrecht wil de. Ze ging er twee keer naar een open dag, volgde er cli nics. „Ja, ze was er he lemaal klaar voor", vertelt Het razend populaire Li banon Lyceum in Rotter dam paste bij de 12-jari- ge Noor. Ondanks de kans op loting schreef de scholier zich in. Ook op plek 2 stond één van Rotter dams po- pulair- ste scho len. „Je DEN HAAG Nog geen honderd me ter van haar huis in Voor burg staan twee middel bare scholen. Selena (12) wilde dolgraag naar één van die twee: het Dal ton. Een maand na de in schrijving kreeg ze ech ter teleurstellend bericht. Sele na was uit geloot. „Daar hadden we hele- W\v' Loten is maar hard systeem Koen Keijer. foto Jean-Pierre Jans Koen Keijer scholier Mijntje Kroon. foto Erik van 't Woud Selena Hilgersom foto Guus Schoonewille Noor Kool. foto Guus Schoonewille

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8