Extra borden wijzen op bypass Zandkreekdam Prijs voor Mon Capitaine Wist je dat. Creatief denken Stemmen Manifestatie in De Lasloods in PZC 12 ZEELAND k Sector wilde met festival vooral een positief signaal algeven en laten zien dat kunst in de provincie volop leeft. Christiaan Huygens beeft ontdekt dat Saturnus een ring heeftf COMMENTAAR De beeldende kunst in Zeeland verkeert in zwaar weer. Expositieruimtes sluiten noodgedwongen de deuren en gemeenten schroeven de toch al niet ruim beme ten subsidiebudgetten verder terug. Het kunstklimaat in de provincie komt daarmee steeds verder onder druk te staan en de kunst wordt op die manier langzaam maar zeker naar de marge gedreven. De sector laat momenteel nadrukkelijk zien dat zij nog altijd strijdbaar en veerkrachtig is. Links en rechts ontstaan nieuwe, veelal particuliere projecten die de kunst verrassende kansen bie den. In een van die veelbeloven de initiatieven, De Lasloods in Vlissingen, maakten Zeeuwse kunstenaars afgelopen weekeinde met een - geheel ongesubsidieerd - festival duidelijk dat zij bevlo gen genoeg zijn om nieuwe we gen te zoeken. Die zijn te vinden in bredere ver banden, in samenwerkingen met elkaar en met anderen, zoals on derwijs, ondernemers en vooral ook overheden. Daarbij gaat het lang niet altijd om geld, maar eerder om faciliteren, stimuleren en bovenal waarderen: het besef dat kunst en cultuur bijdragen aan een gezonde, leefbare samenleving. De kunstsector laat zien dat ze creatief wil en kan denken. Nu andere partijen nog. Er ontstaan nieuwe, veelal particuliere projecten die de kunst verrassende kansen bieden richting Zierikzee KATS. Wie regelmatig over de Del taweg tussen Goes en Zierikzee rijdt, heeft het vast wel eens mee gemaakt. De brug bij de Zand kreekdam staat open en een auto mobilist, die niet bekend is met de situatie, staat keurig te wach ten voor de slagboom, niet we tend dat er een bypass ligt. Soms zelfs met een file tot gevolg. Aan die situatie moet een eind komen nu de provincie extra bor den heeft geplaatst. Bovenop de reeds bekende borden die de om leiding aangeven, zijn extra bor den geplaatst met de tekst 'rich ting Zierikzee' en - aan de andere kant - 'richting Goes'. Ook op de slagboom zitten bordjes met deze teksten, voorzien van een pijl. De tweede brug over de Zand kreekdam werd in 2002 geopend. Hij heeft een eind gemaakt aan de lange files in met name de zomer. Almanak Dat Oostkapelse gezin heeft een nieuw hondje. Nou ja nieuw, het beestje is ruim tien jaar oud en zat al een halfjaar op een nieuwe baas te wachten. Na enige tijd wordt duide lijk dat het hondje een zwak heeft voor teefjes. Als het gezin trots met hun aanwinst door het bos loopt, ko men ze een bekende tegen met haar hond, een teefje. Het 'nieuwe' beestje raakt er zichtbaar opgewonden van en dat ontlokt de kennis tot de woor den; 'zo, gaat ie stemmenV Ze kijken haar verbaasd aan als ze zegt, wij zend op de onderkant van het dier: 'Ik zie een rood potlood'. Zes mensen gered bij brand Bij een flinke brand in een supermarkt aan de Kastan jelaan in Bergen op Zoom werden zaterdagavond zes mensen gered. Bewoners van boven de winkel gele gen woningen waren naar het dak gevlucht. De brand weer kon hen daar met een hoogwerker in veiligheid brengen. Door de brand liep ook de naast de supermarkt gele gen vestiging van Action flinke rookschade op. In to taal 54 huizen in de omge ving hadden door de brand tijdelijk geen stroom. Man en vrouw thuis overvallen Een man en een vrouw zijn vrijdagavond in een woning aan de Vestdijk straat in Hulst overvallen door vier mannen. Ze sloe gen de aanwezige man meerdere keren en bedreig den hem met een wapen. Ze namen bij vertrek aller lei spullen mee, zoals com puterapparatuur, geld en pasjes. De politie die een buurt- en sporenonder zoek heeft gedaan en getui gen heeft gehoord, ver moedt dat de overval te ma ken heeft met problemen in de relationele sfeer. Trouwambtenaar in race voor prijs Trouwambtenaar Jacomien Valk van 'van ver trouwen' is genomineerd voor trouw ambtenaar/ceremoniespre ker 2015 door de DWA (Dutch Wedding Awards). Er volgt nog een presenta tie aan een jury op 3 de cember en 8 december wordt tijdens een gala avond in Studio 21 in Hil versum bekendgemaakt wie van de drie genomi neerde trouwambtenaren zich een jaar lang trouw ambtenaar van 2015 van Ne derland mag noemen Straat dicht vanwege dakpan De politie heeft gistermid dag rond vier uur de Korte Geere in het centrum van Middelburg tijdelijk afge sloten. Reden was een los liggende dakpan, die op straat dreigde te vallen. Om elk risico voor passan ten te voorkomen werd de Korte Geere voor iedereen afgesloten, in afwachting van de brandweer. Die kon via de ladderwagen de dak pan uiteindelijk verwijde ren. Het klusje was in een kwartier geklaard. VLISSINGEN. „Al hakken ze mijn armen eraf, ik zoek altijd wel een andere manier om te kun nen blijven schilderen", zegt beeldend kunstenaar Ramon de Nennie. „Maar het wordt wel steeds lastiger om je werk ook te kunnen presenteren." De Nennie was een van de drijvende krachten achter het grote kunstfestival dat zaterdag en zondag in De Lasloods in Vlis singen werd gehouden. Enkele honderden bezoekers konden ruimtelijk werk bekijken van meer dan dertig Zeeuwse kunste naars. Daarnaast was er muziek en theater. Het festival was voor veel bezoekers ook een nadere kennismaking met de loods, die de komende maanden wordt om gevormd tot aansprekende 'plek waar maritieme en culturele acti viteiten elkaar ontmoeten'. De kunstmanifestatie was be doeld als statement, als reactie op de zorgwekkende ontwikke lingen binnen de beeldende kunst in Zeeland. Overheden be zuinigen daar steeds verder op, met als voornaamste gevolg dat expositieruimte Willem3 in Vlis singen eind dit jaar sluit. Het festival moest niet als pro test worden opgevat. „We willen een positief signaal afgeven door te laten zien dat de kunst in Zee land wel degelijk leeft", aldus or ganisator Bianca Runge. Toch lieten diverse werken zich als kritische boodschappen lezen. Alles van waarde is weer loos, had Jan Haas - Lucebert cite rend - bij zijn werk gezet. Om er tussen haakjes een verwijzing naar de Vlissingse cultuurwet- 'Men denkt dat kunstenaars subsidie krijgen, maar dat is al dertig jaar niet meer zo' houder aan te voegen: 'Houd Sem Stroosnijder uit de buurt'. „Veel mensen denken dat kun stenaars subsidie krijgen, maar dat is al dertig jaar niet meer zo", zegt Runge. „Iedereen heeft er een baan naast en subsidieert daarmee zichzelf. Het gaat erom dat er ook plekken zijn waar je kunst kunt zien en laten zien. Dat kan niet zonder steun, want niemand werkt gratis. Dat de Willem3 stopt, is een heel grote tegenslag. Dat betekent dat we in feite helemaal opnieuw moe ten beginnen, maar we grijpen el ke kans aan om te laten zien dat we niet opgeven." VLISSINGEN. Tijdens het kunstfes tival in De Lasloods is de eerste Gouden Ontstopper uitgereikt aan Kees de Valk en Harry Van- devliet van tentoonstellingruim te Mon Capitaine in Middelburg. De prijs is in het leven geroe pen door kunstenaarsinitiatief decreet, als eerbetoon aan perso nen die in belangrijke mate heb ben bijgedragen aan het verster ken van het kunstklimaat in Zee land. De jury noemt Mon Capitaine 'een bescheiden maar zeer inte- ressant podium voor experimen ten in de hedendaagse kunst'. Er waren zeven genomineerden. Jaap Verseput eindigde als twee de, Ko de Jonge als derde. HOLLANDSE De verhalen over onze Hollandse Helden doorvertellen aan uw (klein) kinderen? Ga naar pzc.nl/HH Bij de Zandkreekdam zijn extra borden geplaatst, foto Johan van der Heijden Tip? redactie@pzc.nl BERGEN OP ZOOM HULST RENESSE MIDDELBURG De kunst in door Rolf Bosboom Bianca Runge Kees de Valk l0LLANDSF. HKLDfj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67