Aanwijzingen voor een terroristische aanval zijn concreet en kennelijk zo heftig dat Door het hoogste terreuralarm blijven de straten leeg, winkels en horeca zijn gesloten. 4 NIEUWS TERREUR ^KOOPJEDEAL.NL) dagaanbiedingen van 23 november 74% BRUSSEL. Brussel is al twee dagen lang zichzelf niet meer. Afgeslo ten straten rond de Grote Markt. Gasten van luxe hotels rondom het centrale plein van Brussel die geadviseerd wordt binnen te blij ven. Aanhoudingen in de straten rond de Grote Markt. Agenten en militairen werken nieuwsgieren op duidelijke wijze uit de buurt van de markt en vra gen het publiek het verloop van de politie-acties niet op sociale media te zetten, om agenten niet in gevaar te brengen. Brussel bibberde gisteravond door grootschalige politie-acties, die verband houden met het hoog ste dreigingsniveau in de Bel gische hoofdstad. Het hele week end waren meer soldaten en agen ten dan Brusselaars op straat en de werkweek begint vandaag met hetzelfde dreigingsniveau. Scho len en universiteiten blijven dicht, metro's rijden niet. Zo'n beetje het hele normale le ven in normaal zo bruisend Brus sel is tot stilstand gekomen, al gaan sommige plechtigheden wel door. Op zaterdagmiddag zegt Konstantina zoals gepland 'oui' te gen haar Roeland. Haar familie is vanuit Griekenland overgekomen, maar nu de terreurdreiging is op geschroefd, durven leden van de familie Karadimitropoulou niet naar het stadhuis op de Grote Markt. En veel initimi van de brui degom, Roeland Lacroix, ook niet. De ceremonie vindt plaats in een halflege zaal, de daaropvolgen de fotosessie in een surrealistisch decor, achter het stadhuis. Links en rechts van het paar staan zwaar bewapende militairen; hun vin gers in legergroene handschoenen constant aan de trekker. Konstanti na: „Natuurlijk wilden we van daag trouwen. We moeten de ter roristen niet ons leven laten ver pesten. Als we de normale dingen niet meer doen, krijgen zij hun zin." In Brussel gaat de echo voor de terreurknal uit. De aanwijzingen voor een terroristische aanval zijn zo concreet en kennelijk zo heftig, dat sinds zaterdagochtend 5 uur het hoogste dreigingsniveau geldt. Het leger heeft bezit genomen van de stad, die op zaterdagmid dag is uitgestorven. Twee aan twee patrouilleren ze, vaak verge zeld door een ook al zwaarbewa pende politieagent. Op de Grote Markt en bij het Centraal Station staan pantserwagens. Metro's rijden niet. Autover keer is er nauwelijks. Manneken Pis watert stug door, maar voor het beeld staan geen toeristen. Wel vier soldaten. Deze militairen blijken, als we ze ernaar vragen, niet te weten dat ze rekening moe ten houden met aanslagen op meerdere plaatsen tegelijk, met bomgordels en met explosieven. Merkwaardig, want premier Char les Michel heeft de burgers hier over uitgebreid geïnformeerd in een persconferentie die op radio en tv is uitgezonden. De inwoners zijn dus gedetailleerder gebrieft dan zijn militairen, zo lijkt het. De zoveelste tranen in het ver driet van een politiek, taalkundig en cultureel verscheurt land, waar jihadisten in een getto op loopafstand van het centrum van de hoofdstad ongehinderd bloed dorstige plannen konden beden ken en voorbereiden. Een Britse journalist die al ruim 15 jaar in Brussel woont en werkt betoogt op de opiniesite Po litico dat de Molenbeekse connec tie met de aanslagen in Parijs be wijst dat heel Europa de prijs moet betalen voor het onnavolgba re, falende Belgische staatsbestel. Aan het Sint-Goriksplein imiteert één van de gasten van een Itali aans restaurants een struisvogel, om aan te geven hoe de politici de afgelopen jaren hebben gerea geerd op Syriëgangers, haatimams en radicaliserende jongeren. Van de mondaine hoofdstad van België, Europa en de NAVO is Brussel in een paar uur getransfor meerd in een frontlinie. Maar waar is de vijand? En: wie is het? Is het Salah Abdeslam? Eén van de aanslagplegers in Parijs die zich na die bloedige vrijdagavond door vrienden liet oppikken in Frank rijk, naar Brussel liet vervoeren en sindsdien spoorloos lijkt? Of is het deze jongeman met Noord-Afrikaans uiterlijk, die op zaterdagmiddag over straat wan delt, achterlangs de grote politieka zerne aan de Avenue Général Jac- Manneken Pis watert stug door, maar voor het beeld staan dit keer geen toeristen. Wel vier soldaten ques? Voor hij het zich realiseert is hij gefouilleerd en ondervraagd. Leger en politie vinden niets ver dachts. Nog onthutst zegt de man even later: „Ik was hier gewoon aan het wandelen!" Komt de vijand nu de Grote Markt oprijden, in een witte Fiat bestelbus met aanhanger? „Geef toe, hier zou toch zomaar een bom of zelfs een jihadist onder kunnen zitten", grinnikt Luc Kruyfhooft uit Turnhout. Hij tilt zijn lading omhoog: riet, waarmee hij het dak van de traditionele kerststal op het plein gaat leggen. „Eerlijk is eerlijk: ik had niet verwacht dat ik zo makkelijk hier op de Grote Markt zou geraken, maar ik ben niet één keer gecon troleerd. Ik ben rietdekker en vind dit een eervolle opdracht. Maar na tuurlijk krijg ik via de telefoon vra gen van familie, vrienden, of het niet gevaarlijk is wat ik hier doe. Ik bouw toch mee aan een christe lijk symbool, dat is waar. En het is al jaren zo dat moslims op het plein afkeurend kijken naar wat we hier doen. Vooral als over een paar dagen de schapen worden ge bracht voor de stal. Dan maken ze zo'n gebaar van een keel die door gesneden moet worden." Wie zich zaterdagavond op straat vertoont is militair, agent, journalist of, in een enkel geval, toerist. De Brusselaars zelf zitten binnen. Of zijn de stad uit, weg van het front. Het advies van de overheid om de zaak te sluiten wordt door de meeste horecaon- korting €49,95 74% €37,- Vanaf slechts 12,95 €39,95 75% €30,- Nu slechts €9,95 Brussel is in oorlog, de vraag is met wie door Jeroen Schmale en Frans Boogaard 2-pack dubbel geweven Jersey Hoeslakens 100% Egyptisch katoen, lekker zacht Stretch Ook geschikt voor boxsprings Van uitstekende en duurzame kwaliteit Adviesprijs Korting U bespaart: Luxe Lederen Smartphone Wallet-case voor iPhone en Samsung Met handige gleuven voor r 0/ kaarten en contant geld -75 Makkelijk te sluiten d.m.v. Korting J Verzendkosten: slechts €1 Adviesprijs Korting U I BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen (vj|' llBj) DPDf^jJl fcëjj WIET TEVREDEN? GELD TERUGlJ ns ch°nge »0 ris Gronden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4