20.21,40 Berga verrast zichzelf met sprintzege in Thialf Dammers Groenendijk en Boomstra zien kansen op wereldtitel slinken 10 SPORT Hassan snelt naar hattrick WERELDBEKER SCHAATSEN Ted-Jan Bloemen kon maar niet aarden in de harde Nederlandse schaatswereld. In Canada valt alles nu wel op zijn plek. Sifan Hassan heeft voor het derde jaar op rij de Warande loop in Tilburg op haar naam geschreven. De Nederlandse wereldtopper op de 1500 me ter was ongenaakbaar in de 8000 meter lange cross. Has san liep praktisch vanaf het startschot weg van haar con currentes en was met 27.07 een halve minuut sneller dan landgenote Maureen Koster. Khalid Choukoud kwam te kort voor zijn vierde titel op rij. De Duitser Richard Ringer won de internationale cross over 10 kilometer in 30.07, Choukoud finishte als tweede op tien seconden achterstand. Mannen beter dan vrouwen bij EK De Nederlandse schakers heb ben de Europese titelstrijd in Reykjavik afgesloten met de gedeelde zevende plaats. Op de slotdag verloor de ploeg van Frankrijk (1,5-2,5). De vrouwen moesten genoegen nemen met de veertiende plek, na een kansloze neder laag tegen Oekraïne (0,5-3,5). Zuid-Korea laat VS kansloos in finale De honkballers van Zuid- Korea hebben het Premier 12- toernooi (het officieuze WK) gewonnen door de Verenigde Staten in de finale te verslaan met 8-0. In de groepsfase wa ren de Amerikanen nog te sterk voor Zuid-Korea (3-2), waarna ze in de kwartfinales Nederland uitschakelden. Elke dag herhaalde Ted-Jan Bloemen het mantra te gen zijn coach Bart Schou ten. „Ik kan een wereldre cord rijden op de 10 kilo meter." Het hoorde bij het proces van geloof in eigen kunnen. Zelfvertrouwen was, na anderhalfjaar in de Canadese schaatsploeg, het laat ste ontbrekende puzzelstukje. Pas vori ge week bij de 5 kilometer in Calgary, waar Bloemen derde werd, kwam het besef. „Ik kan van Sven Kramer win nen. Ik kan een wereldrecord rijden op de 10 kilometer." Zaterdag voegde Bloemen, 29 jaar en geboren in Gouda, de daad bij het woord. In een verbluffende rit, zonder ook maar het kleinste foutje, verpletter de hij het wereldrecord van Kramer uit 2007 met ruim vijf seconden: 12.36,30. Iedereen keek uit naar de laatste rit tussen Kramer en Jorrit Bergsma. Ted-Jan Bloemen? Een kandidaat voor brons. Slechts een paar insiders wisten waartoe hij in staat was. Sinds augus tus schudde hij op trainingen de rond jes 28 uit de mouw. Het was alleen een kwestie van niet verkrampen in de wedstrijd. Het werd de race van zijn le ven. Vragen De belangrijkste vragen na afloop: waarom lukt het nu wel en al die jaren in Nederland niet? Hoe zijn die enor me verbeteringen te verklaren? Een maand terug haalde Bloemen bij de Ca nadese trials in Calgary vijftien secon den van zijn persoonlijk record op de 10 kilometer af. En nu op die andere hooglandbaan weer zestien tellen. Als Bloemen een Rus was geweest, zouden we daar vraagtekens bij zetten. Bloemen wees op de mentale rust die hij in Canada heeft gevonden. „In Ne derland moest ik altijd zorgen dat ik een ploeg had. Ik reed ieder jaar in een nieuw team en miste de stabiliteit om te kunnen werken aan mijn carrière." Over die reusachtige pr's: „Het ijs in Calgary is niet zo goed als iedereen denkt. Zeker niet bij de trials. Hier is het sneller." Of hij, als inwoner van Calgary, beter gewend is aan de hoog te? „Neuh. Die andere jongens zijn hier ook al een paar weken en komen elk jaar. De omstandigheden zijn voor iedereen gelijk." Intimideren Schouten schetste het bredere plaatje. De Haarlemmer (48) is dertig jaar coach. Voordat hij in 2010 in Canada begon, werkte hij in Nederland, Ameri ka en Duitsland. Toen Bloemen, als zoon van een Canadese vader, twee jaar geleden bij de ploeg wilde aanslui ten ging Schouten akkoord. Hij kende zijn potentie. Maar ook zijn zwaktes. En wist waarom het in Nederland nooit lukte. „Ted kon schaatsen. Maar hij liet zich intimideren door andere schaatsers. De sport is in Nederland heel hiërarchisch. Het systeem is hard, van jongs af aan is er competitie. Als je daar niet mee kan omgaan, val je ertus sen uit. Ik denk dat er wel meer verbor gen diamanten zijn zoals Ted." Bloemen hopte van ploeg naar ploeg. Ontwikkeling van het wereld record op de 10 km 1890 1900 'We hebben veel zware gesprekken gehad. Pas nu leeft Ted als een prof Zat er soms wel tegenaan, maar kwam er niet doorheen. „Hij heeft nooit een stabiele indruk achtergelaten. Zijn ge drag was ook niet topsportwaardig." Zelfs vorig jaar in Canadese dienst ging dat nog mis. „Hij mocht een week langer in Nederland blijven van me. Ik gaf hem een schema met tien trainingen. Hij deed er één. Ik ben ont zettend boos geworden. Zo veel poten tie... Ted nam vaak verkeerde beslissin gen. Hij at niet goed, dronk niet goed, kwam te laat bij de training. We heb ben veel zware gesprekken gehad. Pas nu leeft hij als een professional." Het eerste jaar verdiende Bloemen een minimale uitkering. Hij moest zich eerst bewijzen. Schouten: „We hebben in Canada niet zoveel goede schaatsers. Ik zei: we gooien je er niet uit, je zit hier voor vier jaar. Maar we gaan wel keihard werken, op alle fron ten. Sinds een paar maanden wisten we dat hij dit kon. En toch blijft het onvoorstelbaar." HEERENVEEN. Ingmar Berga heeft zaterdag in het vernieuwde Thialf de vijfde marathon van de KPN Cup op zijn naam geschreven. De rijder van Royal A-ware/Fonterra was de snelste in de eindsprint van een kopgroep van acht schaat sers, die één ronde voorsprong had op het peloton. Thom van Beek eindigde als tweede en Bart Mol kwam als nummer drie over de streep. In het algemeen klasse ment nam Berga de leiding over van Evert Hoolwerf. Berga verraste zichzelf met zijn zege in Heerenveen. „In het begin van de wedstrijd voelde ik mezelf echt slecht. Ik dacht dat het hele maal niets ging worden", bekende de schaatser uit Hoogeveen. Door de absentie van Jorrit Bergsma, Arjan Stroetinga en Bob de Vries (allen in Salt Lake City) waren Berga en teamgenoot Simon Schouten op elkaar aangewezen. Dat viel volgens de winnaar niet mee. „Met maar twee jongens is het lastig rijden. We zijn gewend in ons team om veel over te ne men. Dat kon nu niet. We moes ten dus kiezen voor een tactiek van zuinig rijden. Dat heb ik ge daan en daardoor had ik aan het einde nog genoeg over voor een goede sprint." Bij de vrouwen behaalde Jade van der Molen haar eerste zege in dit circuit na een lange solo. De Rus won dit weekeinde een van zijn drie partijen, terwijl Jan Groenendijk en Roel Boomstra al leen maar remise speelden. Geor giev staat alleen op kop, op één punt gevolgd door Groenendijk en op twee punten door onder anderen thuisspeler Boomstra. Het WK eindigt woensdag. De twee beste Nederlanders deden hun uiterste best om een overwinning te scoren, maar dat lukte niet. Daar slaagde Georgiev dus wel in. Hij versloeg gisteren de Senegalees Ndiaga Samb en nam zodoende afstand van de 17-jarige debutant Groenendijk, die zich ondanks de vermoeid heid na ruim twee weken goed staande weet te houden. De twee leiders speelden zaterdagochtend in 44 zetten remise. Groenendijk en Boomstra heb ben wel het voordeel dat ze deze week beiden nog tegen de zwak ste speler van het toernooi, Frantz Forbin, moeten. De Frans man staat stijf onderaan. Hij ver loor negen van zijn zestien par tijen. De 40-jarige koploper Geor giev moet echter ook nog tegen twee spelers uit de onderste re gionen. Groenendijk heeft het zwaarste programma. Hij treft vandaag de beste Afrikaan, Joel Atse uit Ivoorkust, die samen met Boomstra en de Oekraïner Artem Ivanov gedeeld derde staat. Het is woensdag ook belang rijk wie als nummer twee ein digt. Hij mag volgend jaar de we reldkampioen in een tweekamp proberen de titel afhandig te ma ken. Het is dertig jaar geleden dat er voor het laatst een Nederlan der wereldkampioen werd. Dat was Harm Wiersma, die nu in Emmen commentaar geeft voor het publiek. ATLETIEK Sifan Hassan foto Beeld Werkt SCHAKEN HONKBAL Bloemen snapt het eindelijk door Rik Spekenbrink Jaap Eden Minuten 21 20 19 Jaap /Eden 18 17 16 15 14 13 12 1 1 1 1 1 Oscar Fredriksen (Noo) 14 januari 1893 Gianni Romme Bart Schouten EMMEN. Met nog drie ronden te gaan is niet een van de Nederlan ders, maar titelhouder Alexander Georgiev de grote kanshebber voor de eindzege bij het WK dam men in Emmen. SIFAN f-oket.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40