Politicus wilde seks met dochter van collega Zeecruises 1039 Rapporteur Mensenhandel hoopt dat justitie harde lijn voortzet NIEUWS 3 Er worden meer zaken voor de rechter gebracht, maar die straft steeds milder voor betaalde seks met 16 en 17-jarigen. DEN HAAG. In de periode 2000 tot en met 2015 werden slechts 177 personen als verdachte aange merkt omdat ze hebben betaald voor seks met een meisje óf jon gen van 16 of 17 jaar oud. Van hen werden er uiteindelijk 93 voor de rechter gesleept en 61 daadwerke lijk veroordeeld. „Een fractie", zegt Corinne Dettmeijer, de Nationaal Rappor teur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen, die on derzoek deed naar alle zaken sinds 2000. Alleen al de afgelo pen vijf jaar zijn 592 minderjari gen geregistreerd die gewerkt zouden hebben in de seksindus trie. „Dus die betaalde seks heb ben gehad met minstens één klant. En dat zijn dan alleen nog de kinderen waarvan we het we ten. Dat betekent dat er vele ma len meer dan 177 klanten zijn ge weest, de afgelopen vijftien jaar. We wagen ons niet aan aantallen, maar duizenden? Zou zomaar kunnen." Sinds 2000 is het verboden om betaalde seks te hebben met jon geren van 16 of 17 jaar. Seks van een volwassene met een kind van ónder de 16 jaar is sowieso straf baar. 28 procent van de kinderen in de Nederlandse seksindustrie is zelfs 15 jaar of jonger. Zulke meisjes of jongens worden behal ve met geld ook vaak betaald met beltegoeden, merkkleding, drank en drugs tot en met een tongpier cing en zelfs een hondje. Kinderen van 16 en 17 jaar zijn wel 'seksueel volwassen'. Toch werd in het jaar 2000 'artikel 248b' in het leven geroepen, waar mee betaalde seks met iemand van 16 en 17 jaar strafbaar werd. Toenmalig minister van justitie Korthals zei al 'dat van de opspo ring niet veel verwacht moest worden'. Hij kreeg jarenlang ge lijk. Tot 2015 kwamen slechts 87 mannen in beeld als verdachte van het betalen van een 16 of 17-jarige voor seks. Pas sinds dit jaar gaat justitie er hard tegenaan: 90 verdachten kwamen in aanraking met het Openbaar Ministerie, inclusief 26 mannen die in een hotel in Val kenburg een 16-jarig meisje had den bezocht en twaalf mannen die in een kelderbox in Schiedam bij een 16-jarig meisje waren ge weest voor seks. „De zaak Valken burg is ook voor justitie een om slagpunt geweest", zegt Dettmeijer. Maar de rechter strafte (nog) lang niet alle mannen en gemid deld pakten de straffen zelfs iets lager uit dan in de schaarse straf zaken vóór 2015. Zo werden in de Valkenburgse zedenzaak veel mannen met een werkstraf naar huis gestuurd terwijl de richtlijn een onvoorwaardelijke gevange nisstraf is. Die kan oplopen tot vier jaar cel. Tragisch gevolg van de hardere aanpak van justitie is dat twee verdachten al voor hun rechts zaak zelfmoord pleegden. Dettme ijer zegt 'dat natuurlijk niemand dat wil'. „Maar kijk naar het onge looflijke leed van kinderen in de prostitutie. Tientallen keren seks onder dwang, vaak onveilig. Hun leven is vaak helemaal ver woest. Ik hoop dat justitie de lijn van dit jaar doorzet. En dat mannen uiteindelijk 'Tientallen keren seks onder dwang, vaak onveilig. Hun leven is vaak helemaal verwoest' alleen maar naar erkende borde len en raamprostituees gaan en niet naar minderjarige meisjes." Het rapport zoomt ook in op de achtergronden van de 177 man nen die misbruik maakten van een 16- of 17-jarig kind. Er komt van alles voorbij: zo waren vijf verdachten zelf minderjarig, maar de oudste klant was bijna 67. De leeftijdscategorie 36 tot en met 45 is met 52 mannen het meest vertegenwoordigd Acht van de tien verdachten zijn van Nederlandse komaf. Ver reweg de meeste mannen hadden geen strafblad. Wel lopen hun achtergronden sterk uiteen, van normale getrouwde mannen naar mannen met persoonlijkheids stoornissen, neigingen tot pedofi lie of alcoholproblemen. De beleidsmedewerkster, die ano niem wil blijven vanwege haar dochter, werkte met Van der Stoep in de partij 'Artikel 50' waar mee hij meedeed aan de Europese Parlementsverkiezingen in 2014. Dat lukte niet. Van der Stoep was daarvoor bekend als PW-Europar- lementariër. Van der Stoep moet morgen voor de rechtbank in Den Haag verschijnen omdat hij in 2012 en 2013 drie meisjes zou hebben wil len overhalen seks met hem te hebben tegen betaling. Van der Stoep zou volgens het Openbaar Ministerie geld en cadeautjes als sigaretten, drank, hotelovernach tingen en vakantie hebben be loofd. De dochter van zijn beleids medewerkster zou in september 2012, vlak voor haar 15de verjaar dag, als eerste zijn benaderd. De andere twee slachtoffers kregen in 2013 te maken met Van der Stoeps toenaderingen. Tot echte seks is het nooit gekomen, het bleef bij avances. De zaak kwam aan het licht toen de vader van een van de meisjes de berichtjes van Van der Stoep aan zijn dochter las. Van der Stoep (35) was be vriend met zijn oud-beleidsmede werkster en kende haar dochter goed. De vrouw heeft nog een an dere, iets oudere dochter die laag op de kieslijst van Artikel 50 heeft gestaan. Volgens advocaat Van Vliet van Van der Stoep is er niet veel aan de hand en 'hebben de meisjes dat ook verklaard'. Vol gens de vroegere beleidsmede werkster is dat onzin: „Mijn doch ter heeft in elk geval haar verkla ring niet ingetrokken." Het is niet de eerste keer dat oud-CDA'er en oud-PW'er Van der Stoep in opspraak komt. In 2011 veroorzaakte hij onder in vloed van drank een ongeluk en raakte zo zijn plek in het Europar lement namens de PW kwijt. 1039 1229 De wereld is Kras Zeecruises Ga naar Kras.nl/magellan of bel 0900-9697 MAANDAG 23 NOVEMBER 2015 Klant van minderjarige prostituee ontkomt vaak door Victor Schildkamp Corinne Dettmeijer. foto Frank Jansen Corinne Dettmeijer rapporteur door Victor Schildkamp BRUSSEL. Een van de minderjarige meisjes waar oud-Europarlementa riër Daniël van der Stoep betaalde seks mee wilde, is de dochter van een vroegere beleidsmedewerk ster. Volgens haar heeft Van der Stoep 'lange tijd en aanhoudend' aangedrongen op de seks. Cruise mee vanuit Amsterdam per kleinschalig MS Magellan***"1". Alle maaltijden aan boord zijn inbegrepen, deze worden bijzonder hoog gewaardeerd! MS Magellan Faeröer Eilanden, IJsland Schotland Naar o.a. Torshavn, 2 volle dagen Reykjavik, Kirkwall (Orkney Eilanden) en Londen. Tijdelijk fors in prijs verlaagd! Inclusief vliegreis Londen-Amsterdam Vertrek: 2 maart 2016 Zie: Kras.nl/37423 11 dagen v.a. 'Op zoek naar het Noorderlicht' Naar o.a. Alesund, Tromsa, Alta, Honningsvag (Noordkaap), Andalsnes, Bergen en Londen. Langs de Noorse fjorden naar de Noordkaap Beste reistijd om het Noorderlicht te zien! Vertrek: 17 februari 2016 Zie: Kras.nl/37305 15 dagen v.a. Tijdelijk fors in prijs verlaagd! 11 dagen al v.a. 3|j| Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3