'Mooiste derde plaats ooit' bij rentree Van der Poel Uzi's en kogelvrije vesten bij cross Serviër herschrijft met vierde Novak Djokovic sluit bij de ATP World Finals bijna perfect jaar af met overwinning. 8 SPORT Slechte dag Bouwmeester Luiten sluit jaar in mineur af Sijsling boekt toernooizege Ferrer-Salat beste in Stuttgart Terrorismedreiging in België, bij de veldrit in Koksijde levert het won derlijke plaatjes op. Sol daten met uzi's wachten de crossfans op. „Ieder een wordt gefouilleerd", zegt een agent met kogel vrij vest. Hij scant alle bezittingen met een de tector. „Want dat is te genwoordig geen overbo dige luxe, hè?" Tot zaterdagavond is overlegd of de veldrit, deels verreden op een militaire basis, kan door gaan. De Amerikaanse ambassade vraagt zich af of de veiligheid kan wor den gewaarborgd. „Er is veel overlegd", zegt de Amerikaanse Katie Compton, derde bij de vrouwen. „Het was een hoog risico. Maar ik voel de me veilig. België heeft goed werk verricht." Ook Compton ziet dat er minder fans zijn. Onge veer achtduizend men sen verzamelen zich in de duinen, tweeduizend minder dan normaal. „Ik denk dat het door het weer en alle beveiliging komt. Maar die was ook nodig, vanwege de hevi ge dreiging." Zelfs de spullen van de renners worden door zocht. Adrie van der Poel, vader van Mathieu, reageert nuchter: „Het is zoals het is. De situatie brengt extra spanning met zich mee. We wor den er bij de poort alle maal even aan herin nerd. Maar de mensen komen hier voor maar een ding en dat is koers. Die willen gewoon een leuke middag hebben." Leeg is de finishstraat in Koksijde als Mathieu van der Poel nog één keer zijn besmeurde fiets door de laatste baggerbocht het asfalt op stuurt. Sven Nys en Wout van Aert laven zich dan al aan schone washandjes. Beiden duidelijk een maatje te groot, vandaag dan. Nor maal gezien genoeg reden voor de Nederlander om zijn stuur aan barrels te slaan. Maar op deze grij ze novemberdag is alles anders. Met een grijns gaat de 20-jarige wereldkampioen rechtop zitten. Hij veegt de modder van de regen boog op zijn borst, sluit de rits van zijn trui en balt een vuist. Een voorzichtige kreet ontsnapt uit zijn keel. De wereld mag best weten dat dit zijn 'mooiste derde plaats ooit' is. Een derde plaats vol bevestiging. Een derde plaats die een aantrekkelijk uitzicht geeft op nog veel meer in dit al half verlo ren seizoen. Koersdier De laatste drie maanden zijn ver schrikkelijk geweest voor het niet te temmen koersdier. Thuis op de bank toekijken met een kniebles sure. Vader Adrie had liever ge zien dat zijn jongste zoon nog even had gewacht met een ren tree, maar 'Matje' vond zeven we ken inactiviteit na zijn knie-opera tie meer dan zat. Stilzitten hoort nu eenmaal niet tot zijn compe tenties. Ontelbaar vaak is hem voorafgaand aan zijn rentree ge vraagd wat hij in de Duinencross denkt klaar te spelen. „Och, top tien zou al geweldig zijn", zegt hij steeds, voorzichtig en vol realis- me. Maar helemaal geloven doet hij zijn eigen bescheidenheid ook niet. Als het startschot om klokslag drie uur is gegeven, pakt hij dan ook meteen weer brutaal de kop. Op een levensgevaarlijke mix van koershonger en zenuwen duikt hij als een 'dolle hond' de duinen in. Om de crosswereld te tonen wat het de laatste weken heeft moeten missen. Een stilist die alle sluipwegen door zand en blubber kent en door weet te trekken op heuvels waar anderen te voet gaan. Natuurlijk moet hij die jeugdi ge onbezonnenheid na twee ron des al bekopen. Als Nys en Van Aert van voren ontsnappen, levert 'VDP' de ene na de andere positie in. Maar als zelfs de top tien uit beeld dreigt te raken, vindt hij dan toch nog een tweede adem. Waar de rest vermoeid raakt, blijkt de herintreder nog fris. Zo fris zelfs dat hij in de voorlaatste ronde bij de achterblijvers weg rijdt en solo voor de snelste ronde tijd van het hele pak tekent. Dubbelklapper Na een doldriest begin transfor meert hij een uitzichtloze cross in een podiumplaats. Een prestatie in de marge, maar de kenners we ten genoeg. „Drie maanden er naast en dan derde worden. Dan ben je een échte kampioen", klinkt het uit de mond van de 39-jarige Nys, die na een dik jaar zonder zege na winst in Hasselt voor een dubbelklapper tekent. Wat deze derde plaats betekent voor Van der Poels winter? „Voor de winst kom ik nog veel tekort, maar de komende weken zal ik normaal gesproken alleen maar be ter worden", verwacht hij. „Ik moet nog een paar keer door die muur heen gaan en zal elke cross nodig hebben om beter te worden richting het WK." Die februaridag in Zolder, die kan zijn seizoen alsnog redden. Want wereldkampioen kan hij nog steeds worden. Zelf wist hij dat al. Na Koksijde weet de wereld het ook. LONDEN. Roger Federer, gister avond net als de drie jaar daar voor verliezend finalist bij de ATP World Tour Finals tegen No- vak Djokovic (6-3 6-4), had een vooruitziende blik. Afgelopen dinsdag nam hij de Serviër in de groepsfase weliswaar in twee sets te grazen, volgens de oude meester deed het helemaal niets af aan de status van zijn collega als dé topfavoriet. Het was geen gespeelde be scheidenheid. Met een puike de monstratie bewees Djokovic (28) in Londen andermaal dat hij in een hels tijdperk van vele groot meesters een uiterst zeldzame soort is. En voorlopig onaantast baar. „Het is ongelofelijk wat No- vak presteert", biechtte Nadal na zijn nederlaag in de halve finale tegen de wereldranglijstaanvoer der op. „Hij is onverslaanbaar, lijkt onoverwinnelijk. Het is niet eenvoudig zo'n hoog niveau vier, vijfjaar vol te houden." Eerzucht Het leek bijna onmogelijk om 2011, het topjaar dat hij begon met 41 zeges op een rij, hem drie Grand Slam- en vijf Masterstitels opleverde, nog te overtreffen. Maar de Serviër blijft met ge zwinde spoed en grote eerzucht de geschiedenisboeken van het moderne tennis herschrijven. Zijn vierde officieuze wereldtitel betekende een record. Wéér een record. „Ik ben trots op wat ik dit jaar met mijn team heb ge presteerd", beweerde Djokovic. „Het jaar kon zo niet beter eindi gen. Het was lang, maar het bes- Zeilster Marit Bouwmeester be leefde gisteren een slechte dag bij het WK Laser Radial. De titel verdedigster zakte in het klasse ment weg van de tweede naar de zesde plaats. De Friezin, al verze kerd van deelname aan de Olym pische Spelen, liep tegen een dis kwalificatie aan in de vijfde race en eindigde in de zesde race als negende. In Buenos Aires sloten Anne- miek Bekkering en Annette Duetz het WK in de 49er-FX af als negende. Nina Keijzer en Claire Blom konden op het Ar gentijnse water de olympische kwalificatie niet afronden. Het duo eindigde op de 21ste plaats. Joost Luiten heeft zijn golfjaar niet positief kunnen afsluiten. De Rotterdammer noteerde, me de door rugpijn, in de laatste ron de van het slottoernooi van de Europese Tour in Dubai een sco re van 73 slagen, één boven par. De Nederlander zakte daardoor naar de 32ste plaats. Rory Mcll- roy ging in Dubai met de winst aan de haal. Hij werd bovendien winnaar van de Europese Tour. Luiten gaf in Dubai toe dat hij be paald geen topjaar had. Het was een seizoen zonder zeges. De vierde plaats in het Schots Open was zijn beste resultaat. Op de wereldranglijst is Luiten terugge vallen naar de 84ste plaats. Igor Sijsling heeft zaterdag het challengertoernooi van Brescia gewonnen. De Nederlandse ten nisser versloeg in de finale op het Italiaanse hardcourt de Bosniër Mirza Basic: 6-4 6-4. Sijsling serveerde sterker dan de nummer 147 van de wereld en gaf hem zo geen kans om toe slaan. Zelf deed Sijsling dat wel. Na winst in de eerste set was een vroege break in de tweede voldoende voor de winst. Met een harde forehand besliste de Nederlander de wedstrijd. Voor Sijsling in het zijn eerste toernooizege sinds 2012. Toen won hij, eveneens op hardcourt, in het Canadese Vancouver. door Frank Hettinga door Arjan Schouten Mathieu van der Poel op weg naar de derde plaats, foto Cor Vos Djokovic: door André Venema Novak Djokovic wordt gehuldigd als winnaar van de ATP World Tour Finals. foto Reuters Bij de ATP World Tour Finals in Londen voltooide Novak Djokovic een bijna perfect seizoen. De Serviër won 82 partijen en verloor er in 2015 slechts 6. ZEILEN GOLF TENNIS Niet Isabell Werth, maar Beatriz Ferrer-Salat heeft de wereldbekerwed strijd dressuur in Stuttgart gewonnen. De Spaanse amazone behaalde met Delgado een score van 83,300 procent en bleef daarmee de Duitse nipt voor (82,975). Diederik van Silfthout werd vijfde, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38