het juiste moment voor Feyenoord extra veiligheidsmaatregelen Grote genieten begonnen voor El Hamdaoui SPORT 5 Bij veel duels was er weinig te merken van strenger toezicht Hoewel Feyenoord van tevoren had gemeld dat supporters weinig van de extra controles zouden mer ken, raadde de club wel aan om eer der naar het stadion te komen. De in tensieve fouilleringen waren een voorbeeld van de extra veiligheids maatregelen, die veel clubs dit week einde namen. Na de treurige gebeur tenissen in Parijs en Hannover is heel de voetbalwereld zich ervan bewust dat de terroristen helaas ook de weg naar het voetbal hebben gevonden. De vraag is wel: hoe ver moet je wil len gaan met de maatregelen? Naar een stadion gaan moet ook leuk blij ven. Verscherpt toezicht? Bij wedstrijden als Heracles - Excel sior, NEC - FC Utrecht, Willem II - PSV, De Graafschap - FC Groningen merkten fans vrijwel niets van ver scherpt toezicht. Iets meer politie misschien? Maar verder? Niets. Som mige mensen waren in het licht van de tragische gebeurtenissen verbaasd dat ze zo door konden lopen. En ook bij Ajax, op zaterdagavond, drukte het thema geen stempel op de wedstrijd. Veel sfeerbepalender was de beslissing van Vak 410 en de F-Si- de om de eerste helft tegen Cambuur te boycotten uit onvrede over de on rust binnen de club. „Ik heb me veilig gevoeld", zei Ajax-trainer Frank de Boer na afloop in de catacomben van de Arena. „Ik ben niet iemand die snel paranoia wordt. We moeten door." Wel had den clubs als Willem II en De Graaf schap, zoals aangekondigd, het tradi tionele vuurwerk weggelaten. In de wetenschap dat veel mensen in de prille nasleep van de aanslagen totaal geen behoefte hebben aan luide knal len. Ook over de muziekkeuze werd bij enkele clubs nagedacht. In Nijme gen, klonk als laatste nummer voor de minuut stilte, Frank Boeijen: 'Denk niet wit denk niet zwart Denk niet zwart wit Maar in de kleur van je hart.' Uitfluiten De minuut stilte was bij vrijwel alle eredivisieduels ronduit indrukwek kend. Fans, verslaggevers en bestuur ders twitterden er op los. 'Muisstil' en 'je kon een speld horen vallen'. Na die stilte, om de slachtoffers te her denken, was er weinig meer te mer ken van de nasleep van de aanslagen. Er werd 'gewoon' gevoetbald. En er werd gezongen, gejuicht, gevloekt. In de Goffert werd FC Utrecht- spits Nacer Barazite uitgefloten. Som mige mensen dachten dat dat gebeur de om zijn baard en geloofsovertui ging. Maar niets was minder waar. Ba razite speelde in het verleden voor Vitesse, de aartsrivaal. En dat zijn ze in Nijmegen niet vergeten. Uitfluiten dus, zoals ze dat altijd in stadions doen. COLUMN Hugo Borst Martin Jol bewon derde Mounir El Hamdaoui, Ajax kocht hem voor 5 miljoen euro van AZ. Het begon zo leuk in de Are na, samen met Luis Suarez in de spits, maar, achteraf: omgerekend heeft elk doelpunt dat Mounir El Hamdaoui voor Ajax maakte, de club zes ton gekost. Het ging mis in Amsterdam. El Hamdaoui was brutaal tegen de opvolger van Martin Jol, Frank de Boer - die verwijderde hem uit de selectie. De hautaine, trotse spits meldde zich ziek. Uiteinde lijk kocht Fiorentina hem voor 850.000 euro. Ik schrijf al die mal heur met tegenzin op, maar het is nodig voor het perspectief. Zaterdagavond zag ik hem direct na Real Madrid - Barcelona spe len. El Hamdaoui deed tijdens AZ - Heerenveen dingetjes die in El Clasico niet hadden misstaan. Bij voorbeeld de bal aannemen en in één beweging met buitenkant voet passen op de opkomende back. El Hamdaoui is terug. Dat is fijn voor AZ, fijn voor de eredivisie, fijn voor u en mij Nog iets. Geen spits op drift houdt de bal zo dichtbij als hij. Je zag het bij het doelpunt dat El Hamdaoui maakte (loopactie, aan name, voorbij de doelman, afron ding: technisch uitvoering een 10). Elke tiende seconde had hij de controle en voorbij de keeper hield hij bijna onzichtbaar even in voordat hij schoot. Toen de bal er inging, begreep ik pas waarom. Had El Hamdaoui eerder gescho ten dan zou de aanstormende ver dediger de bal van de lijn hebben gehaald. El Hamdaoui is terug bij de club waarmee hij kampioen werd. Dat is fijn voor AZ, fijn voor de eredi visie, fijn voor u en mij, en fijn voor de spits. Hij is ontspannen. Het meest viel zijn collegialiteit me op. Hij stond erop om de man van de schitte rende pass te bedanken, Vincent Janssen. El Hamdaoui deed het ge lukzalig lachend. Toen hij werd vervangen, gaf hij zijn dik tevreden trainer een fik kie op zijn kont. In zijn Ajax-tijd had ik zo'n gebaar vast misplaatst of arrogant gevonden. Nu weet ik wel beter. Voor Mounir El Ham daoui, 31 jaar alweer, is het grote genieten begonnen. ming voorin kan soms inderdaad nog beter", knikt Kramer. „Daar werken we aan." Geen genade Eerlijk is eerlijk, 5-0 is een uitslag waar het Legioen normaliter flui tend mee de Kuip verlaat. Maar als Feyenoord écht wil meedoen om de prijzen, moet het af en toe toch meer een statement maken. Dus geen genade tonen. Niet al leen om het doelsaldo, ook als sig naal naar de concurrentie. En mis schien nog wel belangrijker: na een mooie prestatie moet de ploeg een week later er nog een schepje bovenop doen in een las tige uitwedstrijd. „Je doelt op zaterdag Excelsior- uit met in het achterhoofd wat wij presteerden tegen ADO-uit," zegt Kramer. „Als we echt wat willen, moeten we zaterdagavond winnen op Woudestein. ADO-uit moet echt een incident zijn" Ajax verslaat dit seizoen vrij wel alle zogenaamde kleintjes, PSV heeft daar al veel meer moei te mee. En Feyenoord haperde ook al tegen Roda JC (1-1) en ver loor van ADO (1-0). „Het gaat dan echt om scherp zijn", zegt Kramer. „Al heeft Excelsior best een leuke ploeg." Scherpte was een eigenschap die tegen FC Twente niet eens echt nodig was. Kramer - die vier van zijn vijf goals met het hoofd maakte - was het daar mee eens. „Dat is het enige waar we over kunnen klagen. 5-0 is te mager." MAANDAG 23 NOVEMBER 2015 gewoon over voetbal Bij AZ - Heerenveen werd iedereen, jong en oud, gefouilleerd bij be treden van het stadion. Voor iedere wedstrijd werd een minuut stilte gehouden, zoals bij Wil lem II - PSV. foto's ANP Michiel Kramer heeft eindelijk gescoord in de Kuip. Hij kopte de 3-0 binnen tegen FC Twente, foto Pim Ras i*.,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35