Elke stad krijgt kunstklimaat dat zij verdient Asielopvang roept vooral vragen op I ©sa gmm #ÏM1/0 Wêê VINTERSPORT tllDe Vlissingen trekt enkele honderden bezoekers v—CZOEuBCag EggÉI ZEELAND 13 Aankoop van De Lasloods bijna afgerond Jos Jobse is er zeker van: in mei 2016 gaat de verbouwde Lasloods in Vlissingen open. Samen met Li lian Bos koopt hij het complex aan de Tweede Binnenhaven van de gemeente. De koop zou aanvankelijk tijdens het kunstfestival van afgelopen weekeinde worden beklonken, maar de laatste dagen is er nog volop gesproken. „Het is deze week rondgekomen", zegt jobse. „Ik verwacht dat we eind dit jaar het contract kunnen tekenen." Jobse en Bos zijn beide architect. Vanaf januari willen ze de karak teristieke loods verbouwen. Deze wordt helemaal schoongemaakt, kozijnen en ramen vervangen en in de zijbeuken worden aparte ruimtes gerealiseerd. Daar komen onder meer ateliers, een theater en een werkplaats voor boten. Daarnaast is in horeca voorzien. „Dat wordt de spil van het ge heel", aldus Jobse. De Lasloods wordt daarmee een laagdrempelig cultureel centrum dat een veelheid aan activiteiten herbergt. In het middengedeelte zijn uiteenlopende evenementen mogelijk, van voorstellingen en exposities tot markten. Jobse en Bos hechten eraan weer ruimte te scheppen voor cultuur in Vlissingen. „Dat is toch de ba sis van ons bestaan." Gelijktijdig met het festi val in De Lasloods vier den twee vooraanstaan de Zeeuwse kunstinitia tieven dit weekeinde een jubi leum. Caesuur in Middelburg be kroonde zaterdag het twintigjarig bestaan met de opening van een expositie van Giel Louws, terwijl Galerie van den Berge in Goes het 25-jarig jubileum inluidde met een eerste tentoonstelling met werk van kunstenaars die nauw aan de galerie zijn verbonden. Beiden liggen eveneens onder vuur. Bij Caesuur staat de gemeen telijke subsidie ter discussie, ter wijl de gemeente Goes Van den Berge uit diens huidige onderko men aan de Westwal wil hebben. „We beleven het 20-jarig be staan wel degelijk, al is het een ju bileum met een scherp randje", zegt Hans Overvliet van Caesuur. „Maar ook als we die 6700 euro niet meer zouden krijgen, gaan we door. Ik kan me geen toekomst voorstellen zonder Caesuur." Hij beschouwt het snoeien in de kunst in het verlengde van be zuinigingen op bijvoorbeeld zorg. „Het is onderdeel van wat er in al le sectoren aan de hand is. Dat gaat me wel aan het hart." 'Als je schilderijen ophangt en er komen maar zeven mensen kijken, dan schiet het niet op' Tom van den Berge ziet het 25-jarig bestaan van zijn galerie niet als een mijlpaal. „De afgelo pen jaren heb ik verschillende mo menten gehad waarop ik dacht: moet ik wel doorgaan? Dat heeft voornamelijk met de financiën te maken. Dat is steeds net goed ge komen. Daarom vind ik dat je élk jaar van je bestaan moet vieren." Van den Berge is in gesprek met de gemeente over verhuizing naar een monumentaal pand in de binnenstad. Hij juicht nieuwe initiatieven zoals De Lasloods toe, maar het kunstklimaat in Zeeland blijft lastig, zegt hij. „Het gaat er om: hoe wordt het gedragen door de bevolking? Elke stad krijgt het kunstklimaat dat zij verdient. Uit eindelijk is maar een heel klein deel echt in kunst geïnteresseerd. Als je schilderijen ophangt en er komen maar zeven mensen kij ken, dan schiet het niet op. Ik ver koop hier ook veel minder dan in Amsterdam, maar ik ben zo dom om in Goes te blijven zitten." De laatste bijeenkomst was zater dag voor bungalowhouders op Marina Beach. In totaal 33 men sen hadden zich hiervoor aange meld. Erwin Maas, beoogd COA- locatiemanager op Marina Beach, herkende veel van de reacties. Hij vatte die samen onder 'de angst voor het onbekende'. „Ik begrijp die angst ook wel en die is moei lijk weg te nemen. We kregen ook vragen als 'kan ik straks nog in mijn zwembroek of bikini vrij rondlopen'. Waarom niet?, zou ik zeggen." Het aantal van achthonderd asielzoekers, voor één jaar, riep ook bedenkingen op. „De prak tijk zal zijn", vertelt Maas, „dat er nooit tegelijkertijd achthonderd mensen zijn. In één chalet op Ma rina Beach kunnen vier personen verblijven. Hebben wij een gezin van drie personen, dan huisves ten we daar niet een alleenstaan de bij, bijvoorbeeld. En mensen zullen ook wel eens voor afspra ken het land in zijn." Het COA zal 25 mensen inzet ten op het asielzoekerscentrum, plus permanente beveiliging. Kin deren van vier jaar en ouder moe ten naar school. De gemeente Ter- neuzen is daarvoor verantwoorde lijk. Het COA staat in voor lessen Nederlands en Nederlandse cul tuur aan volwassenen. Voordat het zover is, moet de Terneuzense gemeenteraad nog instemmen. Vanavond, maandag, is er eerst een commissievergade ring. Daarvoor hebben zich zes insprekers gemeld. De gemeente raad neemt donderdag een defini tief besluit. Mag het asielzoekerscentrum er komen, dan verwacht locatie manager Maas de eerste veertig asielzoekers vrijdag op Marina Beach. Zo'n twintig vrijwilligers hebben zich aangemeld. Het Ro de Kruis en Vluchtelingenwerk helpen ook mee. Zwembadweg 3 U kunt met [35311 betalen! _tllG MAANDAG 23 NOVEMBER 2015 Zeeland laat zich niet kisten Tom van den Berge galeriehouder door Harmen van der Werf HOEK De komst van een asielzoe kerscentrum (azc) op vakantie park Marina Beach bij Hoek is over het algemeen vrij rustig ont vangen. Dat is het beeld wat op rijst uit de vijf informatiebijeen komsten die het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) en de gemeente Terneuzen eind vorige week hebben gehouden. Goes - Middelburg - Vlissingen Middelburg/Goes Ruim dertig Zeeuwse kunstenaars toonden in De Lasloods ruimtelijk werk. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15