Waterschap boekt serie meevallers Regen gaat aan Sint voorbiL Directeur Jon Sletten: Meer vrouwen in teclinische beroepen is een must Kunstmestfabnek in Sluiskil heeft moeite voldoende technisch hoogopgeleid personeel te krijgen. Belgen zoeken veilig Sas op d!&r SLUISKIL. Kunstmestfabriek Yara in Sluiskil-Oost wil meer vrou wen binnen de gelederen. Het be drijf telde eind 2014 slechts 32 vrouwelijke werknemers op 573 medewerkers. Vooral in technische beroepen is Yara op zoek naar vrouwen. Jon Sletten, algemeen directeur van Ya ra Sluiskil, geeft in het onlangs ge publiceerde magazine Kijk op Yara dat 'we graag zouden willen dat het iets gemakkelijker was om mensen naar Zeeuws-Vlaanderen te halen'. De uit Noorwegen af komstige topman prijst Zeeuws- Vlaanderen als 'het mooiste deel van Nederland, met een zeer inte ressant en aantrekkelijk achter land'. Sletten plaatst vervolgens de kanttekening dat 'het toch niet al tijd eenvoudig is jonge technici naar hier te halen'. Het is volgens hem belangrijk dat 'technische vakopleidingen in Zeeuws-Vlaan deren blijven en dat jongeren voor technische opleidingen kiezen, ook de meisjes'. 'Meer vrouwen in technische beroepen is een must', vervolgt Sletten. 'Als Scandinaviër ben ik gewend dat er meer vrouwen wer ken in productie- en onderhouds- afdelingen, ook in ploegendienst. Dus waarom niet bij Yara Sluiskil?' Evelien de Visser, personeelsma- nager bij Yara, onderschrijft de woorden van Sletten. Zij wijst er op dat het al lastig is voldoende ho- geropgeleiden te vinden, 'laat staan vrouwen'. „We zullen er ze ker meer aandacht aan moeten be steden", onderkent De Visser. „Het is bij Yara Sluiskil standaard dat mensen in technische beroe pen voltijds werken. We zullen daar iets mee moeten doen, niet al leen om meer vrouwen aan te trek ken, maar ook met het oog op de verhoging van de pensioenleeftijd en de uitbreiding van het zorgver lof Dat zal ervoor zorgen dat men sen vaker afwezig zijn. We moe ten daar ons als organisatie goed op voorbereiden." Dow Benelux met de grootste 'Als Noor ben ik het gewend dat vrouwen in technische beroepen werken, waarom ook niet hier?' vestiging in Terneuzen doet het wat betreft aantal vrouwen beter dan Yara Sluiskil, blijkt uit het duurzaamheidsverslag 2014. Het concern telde in de hele Benelux eind 2014 1945 medewerkers, van wie 1709 in Terneuzen. Twintig procent van hen is vrouw, wat aan zienlijk meer is dan bij Yara Sluis kil. Dow Benelux telt wel meer ad ministratieve functies dan Yara die vaker worden ingevuld door vrouwen, maar, weet De Visser, ook in technische beroepen zijn bij Dow Benelux relatief meer vrouwen actief. Dat is volgens haar ook het geval bij zetmeelfa- briek Cargill in Sas van Gent die werkt met duobanen. „Maar", te kent De Visser aan, „dan moet je ook twee vrouwen kunnen vin den." Het gunstige resultaat heeft uit eenlopende oorzaken. De provin cie betaalde het waterschap een af koopsom van 2,7 miljoen euro voor het eigendom, beheer en on derhoud van de getij denduiker in het project Waterdunen. De defi nitieve afrekening voor het Zwak ke Schakels-project Nolle-West- duin bij Vlissingen viel ruim twee miljoen euro mee. Ruim de helft van de meeval lers wil het bestuur van Schelde stromen direct opzij zetten. Het grootste deel, 2,8 miljoen euro, is voor een vertrekregeling. Om van af 2016 weer op personeelskosten te besparen, is medewerkers aan geboden vervroegd uit te treden. Twintig van hen maken daar ge bruik van. Dat kost eenmalig 2,8 miljoen euro, maar het levert in 2016 al acht ton voordeel op en vanaf 2017 ruim een miljoen euro per jaar. Scheldestromen reserveert ver der 500.000 euro voor wachtgel den voor de dagelijks bestuurders Wim Ginjaar en Sophie van 't Westeinde die na de verkiezingen van maart dit jaar niet terugkwa men. Verder wordt drie ton geïn vesteerd in samenwerking om in de toekomst zelfstandig te kun nen blijven en de belastingstij ging te beperken. ■$ËMi Zeeland zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Yara zoekt meer vrouwen door Harmen van der Werf Jon Sletten, Yara SAS VAN CENT Sinterklaas kwam afgelopen weekend in heel wat plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen aan, maar nergens had hij waarschijnlijk zoveel geluk met het weer als zaterdagmiddag in Sas van Gent. De hele och tend had het bijna aanhoudend geregend. Niet een beet je, maar het leek wel of de hemelpoorten helemaal wa ren geopend. Klokslag twee uur was het zover in Sas van Gent. De Sint landde met zijn Zwarte Pieten op een schip aan de Prinsenkade op het Kanaaleiland aan het Kanaal Gent-Terneuzen. Honderden kinderen en volwassenen wachtten hem op. En wat gebeurde er? Het hield een halfuurtje op met regenen. Geduldig liep de goedheiligman al handenschuddend de lange rij wachtenden af, terwijl Zwarte Pieten supergul pepernoten en ander snoepgoed uitdeelden. Het was druk en niet alleen met Sassenaren. Een gezin uit Gent was ook naar Sas gekomen. „We hebben niet zoveel zin in Gent naar de intocht te gaan. Bij ons is het veel drukker en voelt het ook niet zo veilig", verwees hij naar de terreurdreiging in België. Sinterklaas stapte even later in de koets, getrokken door twee prachtige zwarte paarden. „Hè, hè, ik zit", zei hij. En daar ging hij, gevolgd door een grote stoet, op weg naar multifunctioneel centrum De Statie voor het Sinterklaasfeest, foto Camile Schelstraete door Rolf Bosboom MIDDELBURG. Het gaat waterschap Scheldestromen financieel voor de wind. Het heeft de ene na de ande re meevaller kunnen inboeken, bij elkaar ruim 6,5 miljoen euro. - "Y\>V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12