Wegen Sagro en Mourik schelden Oproep: Is jouw leraar de beste van Zeeland? Opgewekt nieuws Generatiekloof Zeeland kent weinig coöperaties 2 ZEELAND DUURZAME ENERGIE Zeeuwse burgers wekken gezamenlijk de meeste windenergie op. Met de zonne-energie gaat het minder vlot. verkiezing beste leraar van Zeeland COMMENTAAR Zeeland is rijp voor een doorbraak in lokaal opgewekte duurzame energie. Dit blijkt uit cijfers van het kennis platform Hier Opgewekt. Tienduizenden Nederlanders hebben de laatste jaren geld gestoken in duurzame ener gie. Zeeuwen niet in het minst. Hier wekken de burgercoöpera ties de meeste windenergie op. De inwoners van deze provincie weten de molens te waarderen. Of dit puur uit idealisme is of ge woon een slimme manier om geld te verdienen, doet er niet toe. In beide gevallen is het goed voor het milieu. Zeeland is er nog lang niet klaar mee. De grootste collectief bekostigde windpar- ken moeten nog komen. Met zonneparken wil het echter nog niet vlotten. Heel wat men sen monteerden wel zonnepane len op hun dak, maar een zonne- park is een ander verhaal. Zo'n grote opstelling is alleen rendabel te maken als er subsidie voor is. Daar stropt het. Er is wel een lan delijk stimuleringsfonds, maar tot nu wil het geld niet naar Zee land stromen. Dat is jammer, want de plannen liggen klaar. Het zou fijn zijn als Zeeland er in de volgende subsidieronde minder bekaaid vanaf komt. In elk geval mogen de huidige relatief lage kosten van traditionele energieopwekking geen excuus zijn om de kracht van zon en wind niet beter te gebruiken. Het is jammer dat het in Zeeland nog niet opschiet met de aanleg van zonneparken NIEUWDORP. De sanering van het terrein van Thermphos gaat door zonder Sagro. Collega-aannemer Mourik Services wil niet verder met het bedrijf uit 's-Heerenhoek, zo bevestigen diverse bronnen. Sa gro moet op 18 december van het terrein zijn vertrokken. De ingreep volgt op de kwestie met de vermeende diefstal die re cent aan het licht kwam. Op het terrein van de voormalige fosforfa- briek in Vlissingen-Oost zou voor een half miljoen euro aan materia len zijn verdwenen. Dat werd ge weten aan een mogelijk 'misver stand'. De materialen zijn inmid dels geretourneerd. Wat er precies is gebeurd blijft onduidelijk. De sanering wordt uitgevoerd door Decontamination Services (DS), een aannemerscom binatie van Sagro en Mourik. Zij doet dat in opdracht van Van Cit- ters Beheer (VCB), de vennoot- Na vermeende diefstal materialen Thermphos-terrein gaat schoonmaak verder zonder bedrijf uit 's-Heerenhoek schap die is opgericht om de fa- brieksinstallaties op het terrein te saneren en te ontmantelen. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat - de provincie houdt toezicht op VCB - kondigde onlangs al 'een stevige organisatorische aanpas sing' in het project aan. Die wordt nu doorgevoerd. De maatregel duidt erop dat er binnen DS geen onderling vertrouwen meer is en dat voor de verantwoordelijkheid rond de kwestie met de materia len vooral richting Sagro wordt ge keken. Woordvoerder Martin van Putten van Sagro bevestigt dat het bedrijf uit het project stapt. „Op 18 december ronden we volgens af spraak onze werkzaamheden af. De relatie met Mourik is echter uitstekend." Directeur Jaap Kruijt van Mourik weigert op de zaak in te gaan. „Daar doen we geen me dedelingen over." VCB wil ook niet inhoudelijk reageren, omdat zij het beschouwt als een kwestie binnen DS, zegt een woordvoerster. „Voor ons telt dat binnen de planning en finan ciële doelstellingen de zaken wor den gedaan die moeten worden ge daan." De sanering dient in mei 2or6 te zijn afgerond. Almanak Je wilt niet weten wat er allemaal aanfimpjes rondzwerft op het inter net. Terreurorganisatie IS bedient zich graag van dat medium en zet er gruwelbeelden op. En hoe dan ook, het maakt nieuwsgierig. Jongere colle ga's zochten deze week een paar IS-vi- deo's op. Ze zagen een gelijkenis met computergames die ze wel eens spe len, maar dan té echt, té gruwelijk. „Moet je dat nou wel doen, diefüm- pjes bekijken?", vroeg een oudere colle ga bezorgd aan de 'jonkies'. „Dat is toch helemaal niet goed voor je." Eén van hen keek verschrikt op. „Je be doelt dat de politie met ons meekijkt." Hulp voor school in Afghanistan Stichting Schoolsupport for Afghanistan heeft weer twee zeecontainers vol met spullen naar een technische school in Afghanistan gestuurd. Het gaat om lesmateriaal, waaronder ook gereed schap. Een deel ervan is in natura geleverd door mbo-school Scalda. Ook Rotaryclubs in Hulst en Terneuzen droegen bij. Stichting Schoolsupport is een initiatief van John Langerak, docent werk tuigbouwkunde bij Scal da. Scholieren naar Mont Ventoux Leerlingen van de vier Zeeuws-Vlaamse middel bare scholen doen op 11 juni weer mee aan 'Klim men tegen MS'. Ze fietsen dan de Mont Ventoux op, waarmee ze sponsorgeld verzamelen. Leerlingen van de vier scholen - er is plaats voor vijftig deelne mers - kunnen zich deze maand nog aanmelden. Het is de vierde keer dat De Rede-docent Jan van Gulick het initiatief neemt tot de actie. Voor de tweede keer doen leer lingen van alle scholen mee. Nieuwe editie Serieus Verzoekje Evenementenbureaus YaowlEvents, Vizzy Events en Twizted Events houden op 19 december weer het jaarlijkse 'Se rieus Verzoekje', als onder deel van de grote Serious Request-actie van 3FM. Vanaf 21.30 uur is er live muziek in strandpavil joen Loods 10 bij Bres- kens. Ondernemers en particulieren kunnen bij dragen door zelf acties te houden of te doneren voor een veiling. Meer in formatie op www.serieus- verzoekje.nl. Bij nader inzien Het blaaskapellenfestival in het Gregoriuscentrum aan de Wal- straat in Axel is niet zoals eerder gemeld vandaag, zaterdag, maar morgen, zondag. Het gratis te be zoeken festival is vanaf 13.00 uur. De organiserende kapel De Vlas- bloazers uit Koewacht en twee Vlaamse blaaskapellen treden op. VLISSINGEN. Zeeland is koploper als het gaat om lokale projecten in de windenergie. Dat blijkt uit een tussenrapportage van de lo kale energie monitor, die giste ren verscheen. Het kennisplatform 'Hier op gewekt' heeft in het rapport ini tiatieven in het hele land geïn ventariseerd. Het gaat om projec ten waarin burgers zich vereni gen om samen duurzame ener gie op te wekken. Het aantal lokale coöperaties is sinds 2007 landelijk flink geste gen: Nederland heeft er inmid dels 212 voor windenergie en zon ne-energie, concludeert 'Hier op gewekt'. Deze collectieven verte genwoordigen landelijk 35.000 tot 40.000 leden. Burgers inves teerden tot nu toe zo'n 20 tot 25 miljoen euro in deze energiepro jecten. Zeeland heeft weliswaar wei nig energiecoöperaties, maar pro duceert wel de meeste energie van alle provincies. De windtur bines in Zeeland hebben een ge zamenlijk vermogen van 28 me gawatt. Dat is een derde van het totale vermogen in Nederland. De projecten in Zeeland ho ren bijna allemaal bij Zeeuwind. Deze coöperatieve vereniging, met 1800 leden, heeft onder zing 'Beste leraar of lerares van Zeeland'. Stuur een e-mail naar pzcleraar@gmail.com en vertel waarom jouw docent moet win nen. Je hebt tot en met dinsdag 24 november de tijd. De redactie kiest de vijf beste leraren en/of leraressen. Daarbij telt niet al leen het aantal inzendingen, maar ook de reden waarom hij of zij zo geweldig is. Dus: doe er alles aan om ons te overtuigen! Vergeet in je e-mail niet de naam van je docent en de naam van je school te vermelden. Let op: alleen leraren en leraressen van Zeeuwse middelbare scho len maken kans om te winnen. Legt je leraar de wiskunde- sommen heel goed uit? Is de lerares Engels ont zettend aardig? Kun je al tijd bij je scheikundedocent te recht? Nomineer hem of haar dan voor de tiende PZC-verkie- Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN ZEEUWS-VLAANDEREN BRESKENS O VAN DEN DONGEN Amundsenweg 15, Goes www.vandendongenparket.nl T 0113 233 365 Wel wind, door Cornelleke Blok 1 Akkerbouwer Cees Groenewege uit Sint-Maartensdijk heeft sinds juni een grote windturbine op zijn land staan, foto Leo Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81