Directeur SOM levert salaris In Oproep: Is jouw leraar de beste van Zeeland? Opgewekt nieuws Generatiekloof Zeeland kent weinig coöperaties 2 ZEELAND DUURZAME ENERGIE Zeeuwse burgers wekken gezamenlijk de meeste windenergie op. Met de zonne-energie gaat het minder vlot. verkiezing beste leraar van Zeeland COMMENTAAR Zeeland is rijp voor een doorbraak in lokaal opgewekte duurzame energie. Dit blijkt uit cijfers van het kennis platform Hier Opgewekt. Tienduizenden Nederlanders hebben de laatste jaren geld gestoken in duurzame ener gie. Zeeuwen niet in het minst. Hier wekken de burgercoöpera ties de meeste windenergie op. De inwoners van deze provincie weten de molens te waarderen. Of dit puur uit idealisme is of ge woon een slimme manier om geld te verdienen, doet er niet toe. In beide gevallen is het goed voor het milieu. Zeeland is er nog lang niet klaar mee. De grootste collectief bekostigde windpar- ken moeten nog komen. Met zonneparken wil het echter nog niet vlotten. Heel wat men sen monteerden wel zonnepane len op hun dak, maar een zonne- park is een ander verhaal. Zo'n grote opstelling is alleen rendabel te maken als er subsidie voor is. Daar stropt het. Er is wel een lan delijk stimuleringsfonds, maar tot nu wil het geld niet naar Zee land stromen. Dat is jammer, want de plannen liggen klaar. Het zou fijn zijn als Zeeland er in de volgende subsidieronde minder bekaaid vanaf komt. In elk geval mogen de huidige relatief lage kosten van traditionele energieopwekking geen excuus zijn om de kracht van zon en wind niet beter te gebruiken. Het is jammer dat het in Zeeland nog niet opschiet met de aanleg van zonneparken Een half jaar geleden ontstond commotie toen bleek dat Soffers, die al jaren bij SOM (9 scholen) werkt, in februari ook bij Abbo (6 scholen in Brabant) aan de slag was gegaan. Hij stond bij beide stichtingen in totaal voor ruim an derhalve baan in de boeken, met een overeenkomstig salaris. De Algemene Onderwijsbond uitte kritiek op deze constructie. Ook de Reimerswaalse wethouder Hans de Kunder en zijn collega's in Bergen op Zoom, Woensdrecht en Steenbergen - waar ook scho len van SOM staan - reageerden ontstemd. „Ik vind het niet goed voor de beeldvorming dat iemand anderhalf salaris krijgt in een tijd waarin personeelsleden op de scholen moeten vertrekken vanwe ge bezuinigingen", liet De Kunder optekenen. Raadslid Joey Smet (LR) vroeg zich zelfs af of Soffers nog wel genoeg aandacht had voor de scholen van SOM. Hoewel de schoolbesturen zich van geen kwaad bewust waren, is nu toch een compromis bedacht. Volgens SOM-voorzitter Toine Wevers hebben zowel de schoolbe sturen als de gemeenten daar van harte mee ingestemd. Soffers blijft directeur bij beide scholenkoepels, maar krijgt niet meer van beide salaris. Hij krijgt van SOM een honorering voor één volledige baan. De stichting berekent 40 procent van deze loonkosten door aan Abbo. Daar naast krijgt de directeur bij beide koepels ondersteuning in zijn werkzaamheden, zodat hij per sal do ook maar echt één volledige baan hoeft uit te oefenen. Volgens Wevers is dit een ideale oplossing. „Beide organisaties kunnen nu blijven steunen op de waardevolle bijdrage van de lieer Soffers, ter wijl de medewerkers die hem gaan ondersteunen bestuurlijke er varing kunnen opdoen." Volgens Wevers is Soffers een goede bestuurder, die SOM finan cieel gezond heeft gemaakt. Almanak Je wilt niet weten wat er allemaal aanfimpjes rondzwerft op het inter net. Terreurorganisatie IS bedient zich graag van dat medium en zet er gruwelbeelden op. En hoe dan ook, het maakt nieuwsgierig. Jongere colle ga's zochten deze week een paar IS-vi- deo's op. Ze zagen een gelijkenis met computergames die ze wel eens spe len, maar dan té echt, té gruwelijk. „Moet je dat nou wel doen, die film pjes bekijken?", vroeg een oudere colle ga bezorgd aan de 'jonkies'. „Dat is toch helemaal niet goed voor je." Eén van hen keek verschrikt op. „Je be doelt dat de politie met ons meekijkt." Vragen over geitenbedrijf De statenfractie van Groen- Links heeft GS vragen ge steld over de vestiging van een geitenstal in Rilland. Bij Reimerswaal is hier voor een vergunningaan vraag binnengekomen. Vol gens GroenLinks is hier sprake van nieuwvestiging van een intensieve veehou derij en dat staat de veror dening niet toe. De partij verwijst naar een advies van de agrarische commis sie Zeeland, die stelt dat weidegang niet mogelijk of wenselijk is en dat is - zegt GroenLinks - de enige grond waarop dit bedrijf wel kan komen. Sportdorp gaat alvast van start Sportdorp 's-Gravenpolder gaat toch van start, on danks dat het project dit jaar buiten de subsidieboot viel. „Dit is zo waardevol dat we doorgaan, ook al moeten we meer zelf doen", zegt Ad Schenk, wethouder. Wel wordt in het komende voorjaar een tweede poging gedaan om alsnog subsidie binnen te slepen. „We zullen onze aanvraag nog beter moeten motiveren. Misschien moe ten we wat minder beschei den zijn." Schenk denkt dat het project onderschei dend is omdat naast sport verenigingen ook de ker ken en scholen meedoen. „Daar moeten we meer op focussen." Beste Jumbo van Nederland Supermarkt Jumbo aan de Marconistraat in Goes mag zich het komende jaar de beste Jumbowinkel van Ne derland noemen. De win kel werd donderdagavond uitgeroepen tot winnaar van de tweede editie van de landelijke winkelwed strijd van Jumbo Super markten. Alle 580 Jumbowinkels de den mee aan de wedstrijd. VLISSINGEN. Zeeland is koploper als het gaat om lokale projecten in de windenergie. Dat blijkt uit een tussenrapportage van de lo kale energie monitor, die giste ren verscheen. Het kennisplatform 'Hier op gewekt' heeft in het rapport ini tiatieven in het hele land geïn ventariseerd. Het gaat om projec ten waarin burgers zich vereni gen om samen duurzame ener gie op te wekken. Het aantal lokale coöperaties is sinds 2007 landelijk flink geste gen: Nederland heeft er inmid dels 212 voor windenergie en zon ne-energie, concludeert 'Hier op gewekt'. Deze collectieven verte genwoordigen landelijk 35.000 tot 40.000 leden. Burgers inves teerden tot nu toe zo'n 20 tot 25 miljoen euro in deze energiepro jecten. Zeeland heeft weliswaar wei nig energiecoöperaties, maar pro duceert wel de meeste energie van alle provincies. De windtur bines in Zeeland hebben een ge zamenlijk vermogen van 28 me gawatt. Dat is een derde van het totale vermogen in Nederland. De projecten in Zeeland ho ren bijna allemaal bij Zeeuwind. Deze coöperatieve vereniging, met 1800 leden, heeft onder zing 'Beste leraar of lerares van Zeeland'. Stuur een e-mail naar pzcleraar@gmail.com en vertel waarom jouw docent moet win nen. Je hebt tot en met dinsdag 24 november de tijd. De redactie kiest de vijf beste leraren en/of leraressen. Daarbij telt niet al leen het aantal inzendingen, maar ook de reden waarom hij of zij zo geweldig is. Dus: doe er alles aan om ons te overtuigen! Vergeet in je e-mail niet de naam van je docent en de naam van je school te vermelden. Let op: alleen leraren en leraressen van Zeeuwse middelbare scho len maken kans om te winnen. Legt je leraar de wiskunde- sommen heel goed uit? Is de lerares Engels ont zettend aardig? Kun je al tijd bij je scheikundedocent te recht? Nomineer hem of haar dan voor de tiende PZC-verkie- door Rob Paardekam kruiningen. Directeur Leo Soffers van scholengroep SOM, waar de vijf openbare scholen in Reimers- waal onder vallen, blijft diezelfde functie ook uitoefenen bij scholen koepel Abbo. Hij levert wel salaris in en krijgt ondersteuning bij het uitoefenen van zijn taken. Tip? redactie@pzc.nl RILLAND 'S-CRAVENPOLDER GOES O VAN DEN DONGEN Amundsenweg 15, Goes www.vandendongenparket.nl T 0113 233 365 Wel wind, door Cornelleke Blok Akkerbouwer Cees Groenewege uit Sint-Maartensdijk heeft sinds juni een grote windturbine op zijn land staan, foto Leo Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 76