Twee aspirant-paralympiërs kunnen vanuit Zeeland topsport goed bedrijven, al vergt 10 SPORT Rolstoelbasketballer Mark Aalders (31) uit Wolphaartsdijk en pararoeier Corné de Koning (25) uit Colijnsplaat hebben zich geplaatst voor de Paralympics. Een gesprek met hen over sporten, improviseren en het geven van het goede voorbeeld. Niels Mesu noteert achtste plaats in Heideman Bokaal De afspraak is op maandagochtend om 9.00 uur, thuis bij Mark Aal ders in Wol phaartsdijk. Hij staat, net als Corné de Koning, aan het begin van weer een intensieve trainingsweek. Beiden willen het interview graag zo vroeg mogelijk. De rolstoelbasketballer gaat im mers nog naar Papendal, voor meerdere oefensessies met Oranje. De pararoeier uit Colijnsplaat moet, na een zware wedstrijd in het weekeinde, ook nog wat uur tjes maken. „Dat kan ik dan mooi aan het einde van de ochtend nog doen." Aalders (3t) zwaait precies op dat moment zijn vrouw en twee jonge kinderen uit als ze weggaan. „Omdat ik op Papendal blijf sla pen, zie ik ze pas morgenmiddag weer", vertelt hij. „En dan ook maar heel kort. Want 's avonds moet ik ook weer trainen, in Ant werpen. Mijn vrouw Elsbeth staat er thuis heel vaak alleen voor. Voor topsport moet je egoïstisch zijn, maar dat past niet zo bij mij. Het doet soms zeer om hier weg te rijden." Maar zijn vrouw begrijpt het volkomen, weet hij. Zij maakte de Paralympics al eens mee als rol- stoelbasketbalster. „Zij zegt ook dat ik dit jaar gewoon nog moet volhouden. Dat het in Rio de Janeiro een ervaring wordt om nooit te vergeten. Dat weet ik ook, hoor. Maar het valt me allemaal wel eens zwaar." „Iemand koffie?" Aalders schenkt voor allen wat in. Zelf rondt hij ook nog z'n ont bijt af „Sorry daarvoor." De Koning: „Zeker. Toen ik begon met roeien, had ik nog geen vrien din. Maar nu al twee jaar wel. Dat is toch anders. Ik train nu veel en werk ook nog in de zorg, net als zij. Soms zien we elkaar dagen ach tereen niet. Ik vind het prima om veel te trainen en weet ook precies waar ik het voor doe, maar ik hecht ook heel veel waarde aan het leven ernaast." De Koning: „Ja, ik heb een A-status bij NOCNSF, maar zonder stipen dium. Ik krijg dus geen loon. In 2012 waren er in Londen geen Ne derlandse pararoeiers bij. Daarna heeft NOCNSF de geldkraan volle dig dicht gedraaid, voor een hele olympische cyclus. Sinds ik me in augustus gekwalificeerd heb, krijg ik wel een onkostenvergoeding. Maar daarvan kan ik niet leven. Ge lukkig kunnen we ons programma nog bekostigen dankzij het Fonds Gehandicaptensport en diverse sponsors." „Ik moet wel zeggen: ik vind het prettig om naast het sporten te werken. Zelfs met een stipendium van NOCNSF zou ik nog een paar uur in de week willen werken. On ze roeiploeg bestaat uit twee men sen: Esther van der Loos en ik. We 'Bij ons gaat er nog geselecteerd worden. Er mogen twaalf spelers mee' trekken samen op met onze coach, Jan Klerks. Dat wereldje is wel heel klein en daarom doe ik er graag nog iets naast." Aalders: „Ja, maar ook pas sinds we ons geplaatst hebben voor Rio. Ik heb net m'n eerste salaris ontvan gen. Voordien was het voor mij ook lastig en moest ik het ook met alleen een kilometervergoeding doen. Ik heb wel nog mijn eigen bedrijf, waarmee ik clinics geef." Jullie kwalificeerden jullie allebei tien weken geleden voor de Paralympics. Corné, klopt het als ik zeg dat het bij jou redelijk makkelijk ging? De Koning: „Ik had het 'geluk' dat we al vroeg in het seizoen aan een belangrijke eis van NOCNSF volde den. We moesten bij één van de twee World Cups bij de beste drie eindigen en Esther en ik pakten bij de eerste al meteen zilver. Toen MARK AALDERS kregen we te horen dat we op het WK in de top acht in plaats van de top vijf moesten komen voor kwa lificatie voor Rio. Dat maakte het net iets makkelijker." De Koning: „Ja, dat was wel lekker. Daarmee haalden we het dus ruim. Geen twijfel mogelijk." De Koning: „Tja, je kunt gaan den ken dat we een abonnement heb ben op die plek. We vonden het zelf ook wel zuur, hoor. Maar de ene vijfde plaats is de andere niet. In 2014 was het verschil tus sen de nummer drie en ons vijf seconden, maar dit jaar zaten we nog naar anderhalve seconde van het brons af. En op 200 meter van de finish lagen we zelfs nog derde. Wij zien dus dat we ons Van 't Westende judoot in China Judoka Sam van 't Westende komt vandaag in actie tijdens de Grand Prix van Qingdao in Chi na. De 24-jarige Vlissinger is, naast Dex Elmont, de tweede Ne derlander in de klasse -73 kilo. Er is al geloot: in de eerste ronde heeft hij een bye, in de tweede treft hij de Kazak Dastan Yk- bayev. De twee staan dicht bij el kaar op de wereldranglijst. Van 't Westende is de nummer 49, Yk- bayev staat 46e. Vandaag is D-day voor Lindy van Anrooy Lindy van Anrooy hoort vandaag of ze wordt verkozen tot triatlontalent van het jaar. De atlete uit Kapelle heeft drie concurrenten: Niek Hei doorn, Menno Koolhaas en Quinty Schoens. Tijdens het congres van de Nationa le Triathlon Bond (NTB) in Nieuwe- gein. De uiteindelijke keuze wordt bepaald door de leden (vijftig pro cent) en de disciplinecoördinatoren van de NTB (eveneens vijftig pro cent). Marathonschaatser Niels Mesu kwam in de strijd om de Heide man Bokaal als achtste rijder over de finish. Zijn oudere broer Erwin eindigde als zestiende. In een levendige wedstrijd in Dronten bleek de zoveelste uit looppoging in de 85e ronde meest kansrijke. De Middelburgse broers Mesu konden aanpikken in de kopgroep die aan het peloton ont snapte. Deze kopgroep was groter dan het peloton, waardoor het pe loton uit de wedstrijd werd geno men. Ontsnappen uit die kop groep bleek niet mogelijk, waar door de wedstrijd werd beslist in een eindsprint. Die werd gewon nen door Evert Hoolwerf, die op de meet Gary Hekman versloeg. Vandaag staat het marathonpelo ton aan de start in Thialf voor de vijfde wedstrijd in de KPN Mara thon Cup. door Roeland van Vliet Corné, herken jij dat? Dat het moei lijk is om topsport te combineren met een sociaal leven. Je bent topsporter en hebt je ge plaatst voor Rio, maar je werkt er nog naast? Mark Aalders rolstoelbasketballer Mark, jij hebt wel een A-status met stipendium. Rolstoelbasketballer Mark Aalders weet niet of hij veel zal spelen in Rio. „Ik ga vooral voor de ervaring." foto's Marcelle Davidse Naam: Mark Aalders Sport: rolstoelbasketbal Leeftijd: 31 jaar Handicap: Syndroom van Marfan. Dat is een aandoeling aan het bind weefsel. Hij krijgt er specifiek los se gewrichten van. Voor zijn hart en bloedvaten heeft het minder grote gevolgen. Carrière: Aalders maakt al zo'n jaar deel uit van de Nederlandse selectie. Hij kwam uit op EK's en WK's. Op clubniveau vierde hij successen met RBVM en Antwer pen. En jullie werden vijfde. Aan de andere kant: jullie werden voor het derde jaar op rij vijfde op het WK. Een criticus zal zeggen: er zit geen progressie in. QINGDAO NIEUWEGEIN Niels Mesu DRONTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74