Schilderen moet Jaap Stam helpen bij zijn ambitie om een toptrainer te worden SPORT 5 Jaap Stam is bijna klaar met de trainerscursus en hoopt komende zomer zijn eerste grote klus als coach te krijgen. 'Huidige generatie is jong, maar wil wel heel graag' Hij moet zichzelf er echt toe zetten. Maar soms zoekt Jaap Stam zijn ei gen atelier op. Par don? Ja, Jaap Stam heeft een atelier, gewoon een ka mertje in zijn woning in Kampen. Om te schilderen. Soms abstract, soms fijne details. „Dan moet je niet denken dat ik met zo'n Frans mutsje op en een palet in mijn hand zit, hoor", zegt hij lachend. „Op school was ik vroeger goed in tekenen. Schetsen maken. Vond ik mooi. Als ik door een museum loop, denk ik soms: dat kan ik ook. Dan ga ik een beetje aan de slag." En het resultaat van zijn creatie ve ingevingen? „Dat smijt ik weg. Of ik ga er met een grote roller zwarte verf overheen. Dan hoef ik 'Een topverdediger worden, dat zit in je. Tliurlijk, een trainer kan helpen, maar dan gaat het wel om details' het niet meer te zien. Soms be waar ik wat en dat doek zwerft dan een beetje door het huis." Weer een grote grijns: „Misschien wordt het ooit nog wat waard. Hebben mensen een Jaap Stamme tje aan de muur hangen. Dat schilderen geeft hem wat verfrissing. „Ik ben een binnenvet ter. Dat weet ik van mezelf. En ik ben altijd teveel bezig geweest met het negatieve. Ik heb bijvoor beeld de Champions League ge wonnen, maar ik denk dan aan die andere verloren finale.Zelfs toen ik op het einde van mijn car rière bij Ajax kwam, had ik nog een gigantische bewijsdrang. Die mentaliteit heeft mij veel ge bracht. Maar het zorgt ook voor stress." Ontspannen Ook nu hij samen met Andries Ul- derink trainer van Jong Ajax is, is hij bijna continu met voetbal be zig. Nog even een training voorbe reiden, nog even een video-analy se bekijken, nog even dit. Ook op zijn 43ste heeft Stam nog iets te le ren: ontspannen. „Veel energie gaat in het voetbal zitten. Dan heb ik geen rust in mijn kop. Dat is een minpunt van me. Schilderen helpt. Dat zou ik dus vaker moe ten doen." Eén ding is duidelijk.Jaap Stam wil slagen als hoofdtrainer. De honger die hij had om als speler de wereldtop (Oranje, Manchester United, Lazio Roma, AC Milan) te bereiken, heeft hij nu ook weer als trainer. Aankomende zomer loopt zijn contract bij Ajax af. Het is hét mo ment om als zelfstandig trainer te beginnen. Stam is benieuwd of hij een beetje goed in de markt ligt. „Want er zijn genoeg werkloze trainers, hè", zegt hij. „Voor mij is belangrijk: het moet een club zijn waar je kunt bouwen. Ik ben wel een verdediger, maar houd van aanvallend voetbal. Met counter- ploegen heb ik helemaal niks. Het moet ook een club zijn waar geen irreële doelstellingen worden uit gesproken. Bang voor het afbreuk risico ben ik niet. Ook ervaren trai ners hebben geen garanties." Stam hoeft alleen nog een eind- Nederland voetballand bevindt zich in een cri sis. In Europa tellen on ze clubs nauwelijks meer mee. Maar het mis sen van het EK 2016 van Oranje is vanzelfspre kend het dieptepunt. De kritiek is niet mals: geen beleving, geen overtui ging, geen bereidheid. Jaap Stam kan niet zo veel met die termen. „Men denkt vaak: in mijn periode was alles beter. Natuurlijk zie je kinderlijke fouten. Maar wij maakten ook fouten. Ik geloof niet dat deze ge neratie niet wil. Ze wil len volgens mij juist heel graag. Kenny Tete, Jairo Riedewald, Stefan de Vrij, Martins Indi. Dat zijn geen jongens die niet willen. Leeftijd speelt hierbij een rol. Maar het belangrijkste is de communicatie. Als ze net zo veel met elkaar gaan praten als ze whatsappen, dan komt het goed." 'Winnen' moet centraal komen te staan, vindt Stam. „Met alles wat ik vroeger deed, wilde ik winnen. Misschien zit dat er niet bij iedereen ingebakken. Dat is dan ook een taak voor oplei ders. Hoe train je dat? Veel meer eisen stellen. In trainingspartijtjes de winnende goal heel be langrijk maken. Dat soort trucs. Daar geloof ik echt in." gesprek te voeren in Zeist, en dan is zijn hoogste trainersdiploma binnen. Er is veel over gezegd. Stam vond de klassikale lessen tij dens de cursus maar niets. Een verzoek voor een meer persoonlij kere begeleiding werd ingewilligd door de voetbalbond. En daar wil hij nog wel wat over kwijt. Voor het juiste beeld, zegt hij. „Ik heb een verzoek gedaan. Al leen de vraag gesteld. Niet gezegd: het moet anders van mij. Dat is her en der wel zo overgekomen. De KNVB kon ook 'nee' zeggen en dan had ik dat ook geaccepteerd. Dan was ik alleen niet doorgegaan met de cursus." Hij vervolgt: „Ik kan best wel in een klas zitten, maar het moet ef fectief zijn. Dat gevoel had ik voor mij persoonlijk niet. Het is niet dat ik minder moest doen dan de andere cursisten. Ik ben bereid om hard te werken, hoor." Complimenten Van de theorie naar de praktijk. Ajax-revelatie Kenny Tete gaf Stam laatst nog complimenten. Hij begint te lachen. „Ja, dat krijg je dan. Mensen willen altijd horen van wie die jongens iets geleerd hebben. Daar geloof ik niet zo in. Een topverdediger worden, dat zit in je. Die mentaliteit, die drive. De drang om te presteren. En dat geldt ook voor een linksbuiten. Tuurlijk, een trainer kan je hel pen, maar dan gaat het echt om de details." Stam is wel iemand die verdedi- 'Als ik door een museum loop, denk ik soms: dat kan ik ook. Dan ga ik een beetje aan de slag' gers wat details bij kan brengen. „Die Italiaanse spitsen pakken je altijd vast", zegt hij, terwijl hij gaat staan en met zijn beide ar men achteruit zwaait. „Nou, dan sloeg ik gewoon met mijn knok kel boven op hun hand, precies op die botjes. Dan hebben ze geen contact meer met je. Daar worden ze onrustig van. Of ze gaan naar je kijken en weten dan niet meer waar de bal is." Waar hij ook de schurft aan heeft: verdedigers die hun handen op de rug houden om vooral een handsbal te voorkomen. „Schei toch uit. Als verdediger heb je die armen juist nodig. Om in balans te blijven. Snel te kunnen reage ren. Daarnaast: met je armen wijd lijk je optisch veel groter voor een tegenstander. Zo van: hier kom je niet zomaar langs." Precies het beeld dat we in Ne derland van Stam als voetballer hebben. „Dat snap ik ook wel hoor. Groot, sterk, stoer. Maar ik kon wel meer dan poetsen. Het was niet zo dat ik alle ballen het stadion uitschoot. Daar heb ik me wel aan gestoord. Maar dat veran dert wel als je ouder wordt, hè." Dat blijkt wel als hij, heel droogjes, zegt: „Als ze me niet wil len hebben als trainer, ga ik toch lekker vakken vullen? Maar dan weten ze niet wat ze missen." ZATERDAG 21 NOVEMBER 2015 Nog altijd vol bewijsdrang door Daniël Dwarswaard Jaap Stam is benieuwd hoe hij als trainer in de markt ligt in het betaald voetbal, foto Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57