Antwoord op dé vraag blijft nog uit speelt Messi? 9 'Laten we toch gewoon over voetballen praten' SPORT 3 vrijwel overal behoorlijk selec tief. Wat moet je op korte ter mijn verder doen? Je stadion ver anderen in een ondoordringbare 'We proberen altijd zo'n veilig mogelijke omgeving te creëren in ons voetbalstadion' bunker? Al zou je het willen, je krijgt het niet zo snel voor el kaar. „Je kunt niet in een paar da gen tijd alle ingangen van toe gangspoortjes voorzien", zegt een woordvoerder van Willem II. „Bovendien wil je niet wijken voor terrorisme. Ook dat speelt een rol." Dus blijft het meeste zoals het was. Ook bij PEC Zwolle, dat nog een week de tijd heeft voor het weer een thuiswed strijd moet organiseren. „We proberen altijd een zo'n veilig mogelijke omgeving te creëren in ons stadion", zegt technisch directeur Gerard Nijkamp. „Dat wordt niet anders na de ver schrikkelijke gebeurtenissen in Parijs. We staan in nauw con tact met de gemeente en de poli tie. Wij maken onderdeel uit van de openbare orde. Mochten er maatregelen nodig zijn, dan zijn de burgermeester en de poli tie daarin leidend." liever niet in hun kaarten kij ken. Willem II meldt dat het net als Ajax meer zal gaan fouille ren, maar noemt dat een actie die eigenlijk geen naam mag hebben. De Graafschap, NEC en Roda JC zien vooralsnog zelfs geen reden voor het nemen van extra maatregelen, al is het wel een 'nee, tenzij.' „We zijn aler ter en staan nauwer in contact met de lokale driehoek", meldt Roda JC bijvoorbeeld. Bunker Zo lang de KNVB en de over heid aangeven dat het veilig heidsrisico in de eredivisie mini maal is, kunnen de meeste clubs ook niet veel meer dan hun nor male draaiboeken volgen. Fouil leren doet iedereen al, zij het Deze week maakte een officier van justitie, speciaal belast met corruptie, bekend de zaak in be handeling te nemen. Maar er was nauwelijks aandacht voor. Beide coaches werden er dus ook nauwe lijks naar gevraagd. „Ik zei al eer der: als het waar is, is het een se rieuze zaak en moet het onder zocht worden. Maar nu ga ik er niks over zeggen, het maakt mij niet uit wie de scheidsrechter is", was het enige dat Barcelona-trai ner Luis Enrique wilde zeggen. En meer was ook niet nodig. De Clasicos gaan tegenwoordig over voetbal, over Ronaldo en Mes- si en de rest. Gisteren draaide het echter nog meer dan anders om de naam van Leo Messi. Sinds de aanvaller eind september tegen Las Palmas aan zijn knie gebles seerd raakte, keerde één vraag tel kens weer terug: zou hij op tijd fit zijn voor de Clasico? Een defini tief antwoord is er nog altijd niet. „We zullen pas een uur voor de wedstrijd beslissen of hij speelt", aldus Luis Enri que. Messi trainde gewoon met de groep mee. „De indrukken zijn po sitief', vertelt zijn coach. „Het is logisch dat hij nog niet honderd procent is. Maar het is voor ons een mooie garantie dat hij her steld is." Pas na de training werd Messi officieel speelklaar ver klaard. De verwachting is dat de Argentijn op de bank zal begin nen en ingezet wordt als het no dig mocht zijn. Tridente Barcelona is er redelijk rustig on der, omdat de twee resterende mannen van de tridente, Neymar en Suarez, de honneurs uitste kend hebben waargenomen. De laatste zeventien competitiedoel- punten van Barqa zijn door de Bra ziliaan en de Uruguayaan ge maakt. Dat kon een nederlaag bij Sevilla niet verhinderen, maar Real Madrid maakte óók een mis stap bij de Andalusiërs en begint het duel daarom met drie punten achterstand. Ook dat maakt de druk voor Luis Enrique om Messi op te stellen minder groot. Ook al is de aanvaller in zijn 27 wedstrij den tegen Real goed geweest voor 21 doelpunten. Maar of de bezoekers nu met of zonder hun ster spelen, voor Real-trainer Rafa Benitez is zijn ploeg de favoriet. „Dat is normaal als je in eigen stadion speelt, voor je eigen aanhang. Bovendien staan we tweede en dat vinden we niet leuk. Wij hebben nu de kans weer bovenaan te komen." Benitez ligt onder vuur bij de Koninklijke, vooral omdat hij zijn ploeg te defensief zou laten spe len. Zelfs zijn eigen spelers zouden om een offensieve- re stijl hebben gevraagd. Ro naldo, dit seizoen nog niet in grootse vorm, zou ongelukkig met hem zijn. Benitez ontkende dat. Net als Luis Enrique kan hij over een complete, fitte selec tie beschikken. Naar aanleiding van de terreurdreiging zullen er maar liefst duizend politie agenten en 1400 bewa kers worden ingezet tij dens de Clasico. Islamitisch geloof. Hoe heeft hij de bizarre afgelopen week be leefd? „De Islam staat nu bij veel mensen in een verkeerd daglicht", zegt hij. „En dat vind ik erg. Ik kan me niet voorstellen dat men- 'Ik hoop dat we morgen een spetterende wedstrijd spelen, dat het daar maandag weer over gaat bij de koffiemachine' sen zoiets doen vanuit een geloof. Voor mij betekent mijn geloof al les. Het staat zonder enige twijfel op nummer één. Zonder mijn ge loof was ik een heel ander per soon geweest, dat meen ik echt. De echte islam staat voor vrede en zeker niet voor de verschrikkelijke dingen die nu in Parijs zijn ge beurd, laat dat alsjeblieft duidelijk zijn. Mijn geloof houdt mij op het rechte pad. Ik kan niet zonder. En uiteraard keur ik af wat er nu alle maal gebeurt." Hij schuift op zijn stoel heen en weer. Alsof hij een punt wil zetten achter het onderwerp dat niet het zijne is. „Laat ik er dit nog over zeggen: Of je nou boed dhist bent. Of je bent katholiek. Of je bent moslim. Waar het vol gens mij om draait is dat je de goe de boodschap oppikt. Doe je dat, dan ben je in mijn ogen een goed persoon, ongeacht het geloof dat je aanhangt." Een voetbalwedstrijd brengt mensen bij elkaar, weet El Ahma- di. Hij zag de impact van zijn sport de afgelopen jaren nog meer toenemen. Hij speelde in Dubai. Kwam met de Marokkaanse natio nale ploeg in vrijwel alle Afrikaan- 'Als je de goede boodschap oppikt, ben je in mijn ogen een goed persoon, ongeacht het geloof dat je aanhangt' se landen. In de Premier League speelde hij voor afgeladen sta dions en miljarden televisiekij kers. Spelen in Engeland, het was een droom die uitkwam. „Maar toch, met familie en vrienden zijn, dat is misschien wel het aller belangrijkste", zegt hij. „Toen Feyenoord vroeg of ik openstond voor een terugkeer naar de Kuip, was ik snel enthousiast. Ik had de stap naar de eredivisie altijd al in mijn achterhoofd. Ik voelde me prima bij Aston Villa. Maar met Feyenoord nog iets bereiken, die gedachte bleef in mijn achter hoofd. En ik was pas 29 jaar, had echt het idee dat ik nog iets kon betekenen." Deceptie Het eerste jaar na zijn rentree liep uit op een deceptie. Feyenoord stortte in de slotfase van vorig sei zoen volledig in. Het kostte trai ner Fred Rutten zijn baan en de club Europees voetbal. „Dat was echt een dieptepunt. Rutten is en was een geweldige trainer, wat an deren ook over hem zeggen. Het verschil met vorig seizoen is vol gens mij de brede selectie die er nu wel is, en vorig seizoen niet. Er zitten nu alleen maar spelers op de bank of op de tribune die moei teloos mee kunnen draaien als ba sisspeler. Daarom heb ik ook veel vertrouwen in dit seizoen. Het is nu zaak om tot de winterstop een mooie serie te draaien." Na een ferme handdruk wan delt hij weg. Even aarzelt hij. „Het moet echt weer over voetbal gaan", benadrukt hij nog eens. „Dat is geen kwestie van ogen slui ten voor de dingen die zijn ge beurd. We moeten de draad weer oppakken." Gerard Nijkamp PEC Zwolle foto Pim Ras ZATERDAG 21 NOVEMBER 2015 door Edwin Winkels BARCELONA. In oktober, precies een maand voor de wedstrijd van vanavond tussen Real Madrid en FC Barcelona, stapte een Spaanse grensrechter naar justitie. Via zijn advocaat diende hij een aanklacht in tegen iemand van de voetba- bond die druk op hem had uitgeoe fend. Als hij deel zou uitmaken van het arbitrale team in de Clasico, dan moest hij in het voordeel van Real vlaggen. Lionel Messi (r) en Cristiano Ronaldo (I). foto AFP Pi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55