t /JU Hs Nederlandse militairen niet betrokken bij bevrijding Volgens getuigen hadden de aanvallers in Bamako het vooral voorzien op westerlingen. I 4 NIEUWS TERREUR 250 miljoen extra voor veiligheid Directeur/Bestuurder otel Radisson Blu BAMAKO/DEN HAAG. Een handvol gijzelnemers viel het Radisson Blu in Bamako in de vroege och tend binnen en riep daarbij 'Allah is groot'. Volgens getuigen dron gen ze binnen toen de poort open ging voor een auto met een diplo matiek kenteken. Eerst werden de bewakers beschoten, daarna wer den hotelgasten en personeelsle den gevangen genomen en naar de zevende etage gedreven. Onder weg schoten de aanvallers op alles wat bewoog. Tamba Diarra, een medewerker van het hotel, liet aan journalisten telefonisch weten dat de terroris ten granaten hadden gegooid. Net als veel anderen had hij lange tijd geen informatie over hun aantal of over slachtoffers. Getuigen meldden dat de aanvallers hun slachtoffers selecteerden: hotelgas ten die koranverzen konden opzeg gen lieten ze gaan. „Toen de politie kwam, werd van alle kanten geschoten. We wa ren bang voor verdwaalde kogels", zegt Amadou Keita op de Franse radio. Hij werkt in een nabijgele gen cultuurcentrum en zag de aan val op het internationale Radisson beginnen. In het hotel waren op dat mo ment Ht gasten aanwezig met veertien verschillende nationalitei ten, evenals dertig personeelsle den uit Mali. Duidelijk was dat de aanvallers het gemunt hadden op westerlingen, aldus getuigen. In de Malinese hoofdstad heerste gis teravond nog veel onduidelijkheid over wie de aanvallers waren. Vier verschillende terreurorganisaties hebben de aanslag opgeëist. Dat is geen bijzonderheid in Mali, waar een veelheid aan terroristische en criminele groepen actief is. Ze 10 dagen Rondreis Subtropisch Ongerept/ Westkust Ierland 10 dagen Schotland Loch Lomond Schotse Hooglanden 15 dagen Rondreis Spanje-Portugal/ Spanje-Andalusië Diverse vertrekdata in 2016 werken soms samen, maar zijn va ker eikaars concurrenten. Meest serieus is de claim van de radicale islamitische beweging al-Mourabitoun, die beweert de aanval samen met al-Qaeda in de Islamitische Maghreb (AQIM) te hebben uitgevoerd. Deze bewe ging heeft bolwerken in het noor den van Mali, waar het onder meer wordt bestreden door Fran se en Nederlandse eenheden. De Nederlandse militairen zitten niet in de hoofdstad, maar in Gao, in het noorden van Mali. „Dit wijst alleen maar op het belang van de missie", aldus minister van Buiten landse Zaken Bert Koenders. Ne derlandse militairen verzamelen daar inlichtingen. Hadden ze daar om van deze actie moeten weten? „Nee, zij richten zich op de organi saties die in het noorden actief zijn." Al-Mourabitoun werd geleid door de beruchte Mokhtar Bel- mokhtar. Hij was het brein achter de bloedige aanval op het Algerijn se gascomplex In Amenas in 2013, waar zeker veertig mensen wer den gedood, vooral buitenlanders. Belmokhtar zou in juni van dit 'Dit wijst alleen maar op het belang van de Nederlandse missie' DEN HAAG. Het kabinet trekt structureel 250 miljoen euro extra uit voor veiligheid en justi tie, meldde premier Rutte giste ren. Daar komt volgend jaar inci denteel ruim 60 miljoen euro bij voor de vluchtelingenproblema tiek. Zeker 200 miljoen gaat on der meer naar het OM, recht spraak, reclassering en politie. 50 miljoen is nodig om geschrapte bezuinigingen op te vangen. mnmmii Lif i ui mum 1 hiiIji PUBLIC SPIRIT Wie koranverzen kende, door Bob van Huët en Hanneke Keultjes Videobeelden uit de lobby van het hotel: op de bovenste foto schreeuwen schutters islamitische slogans.Op het middelste beeld geeft een veiligheidsofficier instructies. Onder wordt een vrouw weggeleid uit het hotel, beelden Mali TV en Reuters Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Bamako Vliegveld 211115 I BD Franse soldaten verlaten het Radisson hotel in Bamako foto Joe Penney/Reuters Bert Koenders Buitenlandse Zaken t[T*^J Brochureen (0318)58 09 58 boekingen. www(j0[£)ermannl ViaZorg biedt professionele ondersteuning en advies op het brede terrein van personeel, organisatie en (strategi sche) arbeidsmarktactiviteiten voor de sector zorg en welzijn. Bij ViaZorg zijn zo'n 70 zorg- en welzijnsorgani saties aangesloten. Voor ViaZorg zoekt PublicSpirit een Kijk op www.publicspirit.nl. Meer informatie: dr. José M.A. Coenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4