Ondertussen in de Middelburgse moskee ZEELAND 15 een ander beeld van het Zeeuwse nieuws on ni ken werk Snoepgoed Met de snoepzak in de aanslag. Er kan nog meer in. Er moeten ook nog meer grote Pieten voorbij komen. Duurt wel lang zeg. Het regent nog ook, Is dit alles? Hé Piet! PIIIIEEEET!!!! foto Ruben Oreel Aanslagen zijn misdadig. Of ze nu plaatsvinden in Parijs, Ankara of een Zeeuwse buitenplaats. Alhoewel dat laatste minder waar schijnlijk is. Al lijkt IS na de aan slag in Parijs de gedachten van doorsnee mensen te gijzelen. Bij de sportschool vertelt een moeder haar kinderen te hebben geappt dat ze zich maar liever niet in mensenmassa's moeten begeven. Ze is bang. Hoe zou dat zijn onder Zeeuwse moslims? De krant rept er met geen woord over. De secretaris van de Yildirim Beyazit moskee, Kemal Metin, wil er best over spreken. Hij veroor deelt de aanslagen van IS en het gaat er bij hem niet in dat mensen die tot dit geweld overgaan zich moslim noemen. Het is in zijn vi sie ook niet logisch dat moslims zich tegen moslims keren, zoals bij de vredesdemonstratie in An kara waar op to oktober 102 doden vielen. „Het zou beter zijn te spre ken over terroristen, want dat zijn het. Het geloof geeft mensen geen mandaat om te doden. In de Ko ran staat zelfs dat je een mier niet mag doden, omdat het een schep sel van God is. De mensen die aan slagen plegen geven de islam een slechte naam. Natuurlijk hebben wij er last van als we op ons ge loof worden aangesproken in rela tie tot de aanslagen. Na 35 jaar hier ben ik Zeeuw én een Turkse man. Ik werk hier, mijn kinderen en kleinkinderen zijn hier gebo ren en getogen. Wanneer je duide lijk aangeeft dat het echt niet leuk is om te worden geassocieerd met terrorist houdt het meestal wel op. Maar het gebeurt, soms bij wij ze van 'grap', op het werk en bij jongeren op school. De enige die profijt heeft bij de aanslagen is ie mand als Wilders." Metin denkt niet dat angst in de gemeenschap overheerst. De le den kennen elkaar goed en de moskee is niet alleen gebedshuis maar ook ontmoetingsplek, waar veel wordt gedaan aan sociaal cul tureel werk. De secretaris spreekt over 'ons kent ons' en het feit dat de gemeenschap 'geen loslopende honden' kent die ongemerkt in de handen van IS kunnen vallen. „Opvoeding begint in de moskee. We zien naar elkaar om en heb ben respect hoog in het vaandel staan." De Middelburgse moskee staat open voor ontmoeting. Jaar lijks ontvangt men alleen al zo'n duizend jonge mensen in het ka der van onderwijs. Zij krijgen uit leg over de islam. Geen angst, alles onder contro le, hoeveel mensen zou het in de oren klinken als te mooi om waar te zijn? Misschien houden ook de mensen in de Middelburgse mos kee slechts hun eigen angst onder controle. Zoals de moeder op de sportschool dat doet. Als haar kin deren luisteren is zij niet bang, zegt ze. Maar voorlopig ziekt angst in haar hoofd. Bij de mos lims in Middelburg zal het naar mijn idee niet anders zijn. Waar om zou de secretaris van het Mos keebestuur anders melden geraakt te zijn door een brief die de mos kee deze week ontving van een PKN gemeente in Oost-Souburg? De ontvangen groet doet hem veel en wordt ervaren als bijzon der, troostend en rustgevend. Een overzicht van de kerkdiensten voor komende zondag staan op www.pzc.nl/monnikenwerk ZATERDAG 21 NOVEMBER 2015 door José Baars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47