Teneêl In liefdevolle herinnering ZEELAND 13 Joke de Witte overleed volkomen onverwacht, tijdens het hardlopen. Dochter Suzan mist haar. et was een schok, be gin dit jaar. Heel Walcheren, heel Zee land reageerde met ongeloof: Joke, dat kan niet! Want ja, wie kende Joke de Witte eigenlijk niet? De krant schreef over het afscheid van een 'recreatie-icoon'. Ruim twintig jaar was ze eigenaar van camping Dishoek, ze was actief binnen de Recron, was bestuurslid van de Kamer van Koophandel. En zo veel meer. Dochter Suzan de Witte (33) wil graag vertellen hoe bijzonder haar moeder was. Suzan woont in Amster dam en werkt op het hoofdkantoor van GrandVision Benelux in Soester- berg waar onder andere Pearle en Eyewish bijhoren. Ze is 'merchandi ser', wat wil zeggen dat zij bepaalt hoe we in de winkel kennismaken met de brillencollectie. Zien we eerst de goedkope, of springen vooral de klassieke brillen in het oog? Dinsdag, 17 februari 2015. Die dag zal Suzan nooit vergeten. Ze was aan het werk. Rond 2 uur 's middags werd ze gebeld door haar zus. Mama ligt in het ziekenhuis in Rotterdam, was de boodschap. Achteraf heeft ze het hele gebeuren in grote lijnen kun nen reconstrueren: „Het bleek dat mijn moeder die dag vroeg was gaan hardlopen. Dat deed ze meestal drie keer per week, een vast rondje, zo'n acht kilometer richting Dishoek. Waarschijnlijk is ze die dag gevallen. De oorzaak weten we niet. Rond 8 uur is ze gevonden door een man, die meteen een ambulance heeft gebeld en met hulp van 112 heeft geprobeerd om haar te reanimeren. Er was spra ke van dat er een helikopter zou wor den gestuurd, maar daarvoor was het te mistig. Ze werd met spoed naar het Erasmus Ziekenhuis in Rotter dam gebracht. Er was niemand die wist wie ze was. Haar beste vriend Karei hoorde in de loop van de dag het politiebericht. Hij legde de link: vrouw, rood haar, hardloopster, ge vonden. En is toen gaan bellen." Suzan en haar zes jaar oudere zus Judith troffen elkaar in het zieken huis. Een enkele keer kwam er een medisch bericht - 'we gaan haar op temperatuur brengen' - dat hoop gaf. Maar de meeste signalen waren een duidig: 'er is geen enkele activiteit meer'. Suzan: „Ik ben heel dankbaar dat we die dagen hebben meege maakt. Zo kun je naar het einde toele ven. Vrijdag is ze van de beademing gehaald. Aan één kant ben ik blij dat het zo is gegaan. Onze moeder wilde absoluut geen gedoe, ze had het ons kwalijk genomen als ze gehandicapt in leven was gebleven. Ja, ze was een hele sterke, ondernemende vrouw." Zus Judith is getrouwd en heeft twee kinderen. Suzan is alleenstaand. Ze had dagelijks contact met haar moeder. Via de telefoon, via de app. Ze schiet vol als ze vertelt: „Mijn moeder zat heel erg in mijn leven. Omdat ze laat naar bed ging, kon ik haar eigenlijk altijd bellen. Ook als ik zelf laat thuis kwam. Ze was heel ruimdenkend. Zelfben ik een dro mer. Wat heb je vandaag gegeten, wat ben je aan het doen, dat soort ge sprekjes. Alsof je naast elkaar op de bank zit. We hielden allebei van kunst. Film, bijvoorbeeld. Ze ging el ke dinsdag naar de bioscoop, we gin gen samen naar het festival Film by the Sea. Mijn moeder moest elke dag de zee even zien. Een wandelingetje, een cafeetje. Ik kende haar strikte pro gramma. Dinsdag film, woensdag schilderles in Eeklo. Maandag was voor tante Jannie in Middelburg. Tan te Jannie is geen echte tante, ze is de moeder van de beste vriendin van mijn moeder. Ze ging graag naar haar toe, gewoon om er te zijn." Suzan weet het. Je kunt zo'n ver lies rationaliseren. Maar emotioneel vindt ze het nog steeds heel moeilijk. „Sinds november 2013 heb ik een ei gen huis in Amsterdam. Daar een schilderij, hier een sculptuur, de ring aan mijn vinger: door alle dingen die mijn moeder maakte is ze nog zeer aanwezig. Ze heeft me geleerd goed voor mezelf te zorgen. Vriendjes die te veel een claim op me legden, daar zei ze wat van. Je moet je fantas tische zelf zijn, zei ze." Joke de Witte ligt begraven in Kou- dekerke. Suzan komt er maandelijks. Joke de Witte Ook dit weekeinde zal ze er zijn, als zus Judith haar 40ste verjaardag in Vlissingen viert. Suzan: „Als ik naar het graf ga, is dat om even bij te klet sen. Ze zegt niet veel terug. Maar in mijn hoofd hoor ik haar stem." Streektaal Toor wï de tied van de uutvoeriengen. M'n ao- de vroeher op 't durp 'n rederiekerskaemer mit de naem De Watergeus. Gin maans kon zaahe wie of de naem bedocht ao in gin maans kon behriepe waerom of ze vö die naem ekozen aode, want d'r bin op Renisse nooit waeterheu- zen eweest. Ma goed, De Water geus ei lank bestae. D'r waere vee middenstanders lid van in die deeje aomè ulder besten om op 't teneêl 'n eêl aore vint of vrouwe te spelen. Jao, in 't waere echte drama's, Meêstentieds in drie bedrieven in juust in 't leste bedrief waere bie de vrou wen in de zael de zaddoeken nog a 's noödig. De opvoerien- gen waere aoltied in 't café, want dae was 'n teneêl. Noe jao, teneêl, 't was zö klein, dat 't 'n wonder was dat 'r ok nog plekke was vó 'n decor, wae maenden an ewaarkt wier. D'r is in aalk durp wè 'n vint te vinden mit gouwe andjes in de schilder, die ok lid was, kon 't nog mooier maeke. Wat ze aomè an teneêlstikken ebrocht was Jan- nekee, die 't mien vertaalde, ver- hete, ma wat 'r verkeerd was ehae kon ze nog goed oplepele. Zó most Jaone in 'n bepaeld stik 't teneêl opkomme mit 'n schae- le vol oliebollen. Ma jao, toe dat ze achter 't decor gebrocht wiere dü de vrouwe van de bakker dee je ze zö lekker ruke, dat aole maansen die net nie an't spelen waere d'r wè van wouwe proeve. In kiek, toe dat 't zö varre was dat Jaone de "uuskaemer" most binnekomme mit de oliebollen was de schaele leeg! In dan de keer, dat de schilder op most komme op 'n moment dat gin maans 't verwachtte. Dat was aoltied vö d'n eêle zael lache in giere. Ma noe gaf 'n zo'n arde dreun op de deure dat 'n mit 't eêle paneêl nae binne viel. D'r wier netuurlijk noe nog vee meer gelache. De maansen bin't stik allank a verhete, ma die "act" nooit mi. Nae vee jaeren dat 'r gin teneêl was in 't durp wier d'r 'n nieuwe vereênehienge op'ericht. Die wier Op Drift enoemd naer 't aolereêste stik dat ze deeje op- voere. 't Was 'n stik van de be kende acteur Jan Lemaire, die zaalf eêne keer nae Renisse kwam om anwieziengen te geen. Ouwere exleden van de re- deriekers zeie dat 'r nog wat geld op de bank stieng in dat ze dat zouwe kunne kriehe as ze de naem De Watergeus annaeme. Ma dat wouwe de jongelui nie, dust z'è de centen ok nooit ekre- he. Op Drift ei vee mooie stik ken ebrocht. Nie mï de drama's van vroeher, ma wat medèrnere stikken. Ma ok Op Drift bestae nie mï. 't Wier aolsma moelijker om de leden vast t'ouwen. De maansen wille d'r eihe nie graeg mï binde an 'n vereênehienge mit verplichtiengen, dienk ik. 't Mot aomè kort dure, gauw klaer weze. M'n noe wè 'n durps'uus mit 'n groot teneêl, vee groöter as dat ze vroeher in de cafés ao de, ma d'r oor nie mï dü durpshenoten op gespeeld, 't Is 'n Theater an Zeê, dust'r gebeur gelokkig dikkels nog wat. Ma ik misse toch wè de leut om j'eihe durpshenoten as eêl aore maan sen op 't teneêl te zien. De slach ter as pastoor in de krujenier as boef. Niks mooiers! ZATERDAG 21 NOVEMBER 2015 door Jan van Damme H Dochter Suzan vertelt: „Deze foto is gemaakt op de zaterdag voordat mijn moeder gevonden is. We reden samen van Panta Rhei terug naar huis over het fietspad in de duinen. Ik riep al rijdend: mama, draai je eens om. En toen kwam dit mooie plaatje." foto Suzan de Witte 31 maart 1950 20 februari 2015 Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in on ze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl door Henk Blom Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal We praten nog steeds In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45