Neuzen tussen nautische curiosa 8 WALCHEREN Expo vader en zoon in muzeeum Kaasschaaf, geranium en bierfiets hart voor de zaak bijzondere winkeltjes in Zeeland Ansichten Assumburg 10 Vlissingen Vraagprijs 129.000,- k.k. In de regio Madrigaalkoor in Zionskerk Winterfair op Markt en in Langstraat Play In voor Zeeuwse muzikanten Mijn dorp, mijn stad In aanloop naar de december maand besteedt de PZC aan dacht aan leuke en bijzonde re winkels. Ga voor meer winkeltjes naar www.pzc.nl. door Wendy Wagenmakers Als Zeeuw loop je niet zo gauw een souvenirwin keltje binnen. Sneeuw- bollen, Delftsblauwe molentjes en Michiel de Ruyter- mokken zijn toch meer aan toeris ten besteed. Behalve dan de Zee- en Kustwinkel in Vlissingen. Die zaken zijn zo anders, dat zelfs geboren en getogen zeerot ten nog met een zakje schelpen naar buiten gaan. Voor het derde jaar staat Theo Hemelaar, de Be kende Vlissinger die in het verle den naaimachines aan de man bracht en die jarenlang het kerst circus naar Vlissingen haalde, met zijn matrozenpet achter de toon bank van de Zeewinkel op de Nieuwendijk. Een paar maanden geleden opende hij zelfs een extra vestiging, op het hoekje van de Walstraat met het Groenewoud. De Kustwinkel werd dat. Beide winkels verkopen Zeeuw se streekproducten, van speciaal- bier tot zeekraalmayonaise, en ty pische toeristendingetjes als boot jes, molentjes en schaapswollen pantoffels. Maar het pand aan de Walstraat is, aangevuld met parel moerlampen en vazen-op-wrak- hout-geblazen, meer een woon winkel en het pand aan de Nieuw endijk is meer om te verdwalen tussen gekke, nautische spullen. Die winkel vól scheepsmodellen, kleintjes maar ook heel grote. Zo als die van de Willem Ruys, de Ka- rel Doorman en - nu op een spe ciaal plankje tentoongesteld - de Riva van James Bond. Ertussen staan oude bolders, kompassen en drukmeters. Hele stapels patrijs poorten en vintage lampen, waar van verkoopster Conchita Barent- sen precies kan vertellen of die nou stuurboord of bakboord zat. Ze heeft zeven jaar bij de marine gezeten, als matroos. „Waar hij het allemaal vandaan tovert, ik heb geen idee, maar elke week komt Theo weer terug met bijzondere spullen. Dan hangt er weer een kunstwerk van oester schelpen, dan heeft-ie weer een oud roer opgescharreld. Zo is de winkel niet alleen leuk voor toeris ten, maar ook voor de Vlissingers. Die komen hier met regelmaat even neuzen. De oude Vlissingse ansichten gedrukt op hout zijn ook heel populair. Maar ik had ook een keer een groep uit Louisia na in Amerika, die hier bij Dow waren. Die stonden ademloos te kijken naar de ronddraaiende Delftsblauwe molentjes." De Zeewinkel aan de Nieuwendijk en de Kustwinkel in de Walstraat in Vlis singen zijn alle dagen per week open, behalve maandag. Theo Hemelaar in zijn Zeewinkel aan de Nieuwendijk in Vlissingen. foto Ruben Oreel Ruime gezinswoning Betaalbaar Snelle oplevering 3 ruime slaapkamers Nette keuken Achtertuin met privacy 10 JAAR liUïBEm OOSTKAPELLE Het Madrigaalkoor van de Zeeuwse Muziekschool zal on der leiding van Anton de Kort zondag zingen tijdens de gedach- tenisdienst in de protestantse Zionskerk aan de Duinweg in Oostkapelle. De dienst begint om to.oo uur. ARNEMUIDEN De Langstraat en de Markt in Ar- nemuiden staan vrijdag in het te ken van de jaarlijkse winterfair. Van 15.00 tot 21.00 uur is er van alles te zien en doen. Kramen met allerlei waren, muzikale op tredens en veel (Zeeuwse) lek kernijen. Kraamhouders kunnen zich aanmelden tot 26 november via winterfair@arnemuiden.org. VLISSINGEN De Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen en het Nederlands Politie Orkest (NPO) houden vandaag een Play In in woonzorgcentrum Ter Reede. Alle muzikanten van harmonie- en, fanfares en brassbands in Zeeland zijn hiervoor uitgeno digd om mee te spelen. Op het programma staan onder meer een nieuw arrangement van Soldaat van Oranje en de ver rassende compositie Lebuïnus ex Daventria. De afsluitende concerten zijn om 16.30 en 19.30 uur in het Atri um van Ter Reede en zijn gratis toegankelijk. VLISSINGEN In het Zeeuws Maritiem muZEEum in Vlissingen is van af vandaag werk te zien van Jan Frederik Schütz (1817-1888) en zijn zoon Willem Johannes Schütz (1854-1933). Beiden zijn bekend om hun ma ritieme schilderijen, die voorna melijk in Vlissingen gemaakt zijn. De expositie in het mu zeeum is tot stand gekomen in samenwerking met het Zeeuws Museum in Middelburg, dat hier voor een aantal werken beschik baar heeft gesteld. Het mu zeeum aan de Nieuwendijk 11 in Vlissingen is op maandag tot en met vrijdag open van 10.00 tot 17.00 uur, op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Entree kost volwassenen 10 euro, kinderen tot en met 12 jaar beta len zeven euro. MIDDELBURG. Wat zeggen de kruimeldief, de Daf, de geranium, de bierfiets en de boterham over ons Nederlanders? Waarom is de fiets juist in Nederland zo populair? Schrijver, dichter en televisiemaker Wim Brands (achter de microfoon) en auteur en radiomaker Jeroen van Kan legden het gisteren uit tij dens een lezing in de Drvkkery in Middelburg, onder de titel 'Neder land, een objectief zelfportret in 51 voorwerpen', dat eveneens de titel van een boek is. Daarin worden meer dan vijftig typisch Nederlandse objecten beschreven door evenzoveel schrijvers, foto Marcelle Davidse Zaterdag ARNEMUIDEN Kerklaan 4, 10.00-14.30 uur - Jaarlijkse winter- markt met o.a. rommel- en boe kenmarkt in Gere formeerde Kerk GRIJPSKERKE Kerkring 26, 10.00-15.00 uur - Wintermarkt KOUDEKERKE Het Blauwe Hof, Breeweg 11, 10.00-17.00 uur - Serviesbeurs MIDDELBURG Markt, 08.30-16.00 uur - Groente- en fruitmarkt; Verwe- rij straat 51, 13.00-17.00 uur - Open dag vij Pad- ma 'Wat is gezon de voeding'; Zeeuwse Biblio theek, Kousteense- dijk, 13.00-17.00 uur - Vier lezin gen i.v.m. het 47ste lustrum van Natuurkundig Ge zelschap Middel burg; Markt, voor de Drukkery, 13.30 uur - Rondleiding langs monumenta le bomen o.l.v. een IVN natuurgids; Zuiderkerk, Schoutstraat 1, 19.30 uur - Zanga vond Christelijk Samengesteld Mannenkoor Zee land en Sursum Corda; Cinema Middelburg, 21.30 uur - Vertoning di gitaal gerestau reerde klassieker 'Invasion of the Body'; De Spot, Beddewijkstraat 15, 21.30 uur - Op treden Romi Cage OOST-SOUBURG De Zwaan, Krom- wegesingel 1, 20.00 uur - Toneel voorstelling 'Va ders'; Podium Raz zmatazz, Middel burgsestraat 113, 20.30 uur - Con cert Paul Batto Jr. OOSTKAPELLE Orangerie van Vil la Magnolia, Oude Domburgseweg 20,14.00 uur - In formatiemiddag Compassie uit vaartzorg SEROOSKERKE Het Oude Brand spuithuis, Toren straat 32,13.00 -17.00 uur - Foto tentoonstelling over bevrijding Serooskerke VLISSINGEN Tweede Binnenha- venweg 8, 10.00-17.00 uur - Lasloods Kunst Festival; Vrijburg, Handelsweg 28, 10.00-14.00 uur - Winterfair bij Dag besteding Walche ren; Theater Vest- zak99, Oranje straat 2, 20.00 uur - Theatervoorstel ling 'Nu even niet nu even wel'; Ar senaaltheater, Ar senaalplein 1, 20.00 uur - Dans voorstelling 'The Next Step'; Po dium De Piek, Hel- lebardierstraat 13, 21.00 uur - Jubi leumconcert 'Sep tember 80' door Jan en Rudi de Quelery VROUWENPOLDER Strandpaviljoen Breezand, vanaf 9.00 uur - Start strandwandeltoch- ten over 5-40 km ZOUTELANDE Langstraat, 11.00 uur - Start Hobbel- debobbelloop (wandelen en hardlopen) Zondag GRIJPSKERKE Singelweg 11, 15.00-17.30 uur - Concert 'Vrienden van 't Lied', met Ellen Valkenburg en Andrea Vasi KOUDEKERKE Het Blauwe Hof, Breeweg 11, 10.00-16.00 uur - Serviesbeurs MIDDELBURG Zeeuwse concert zaal, Ver we- rijstraat 14,14.30 uur - Muziekvoor- stelling Wishful Singing Orkaan, 'Hoge Noo(d)t'; Café Schuttershof, Schuttershofstraat 1,15.30 uur - Optre den Franse trom pettist Erik Tuffaz OOSTKAPELLE Zionskerk, 10.00 uur - Nagedachte- nisdienst m.m.v. Madrigaalkoor van de Zeeuwse Mu ziekschool SINT LAURENS De Osseberg, Sin gelweg 11,15.00 uur - Concert El len Valkenburg (sopraan) en Andrea Vasi (pia no) met liederen van o.a. Schubert en Debussy VEERE Kleine Kerk, 15.30 uur - Cantate dienst m.m.v. Bachkoor BWV VLISSINGEN Tweede Binnenha- venweg 8, 10.00-17.00 uur - Lasloods Kunst Festival; Cultuur- werf, Oranjestraat 4,13.00-17.00 uur - Laatste expostie in 'Willem3' door Jeroen Jongeleen; Ter Reede, Vrede hoflaan, 14.00 uur - Concert Zeeuw se Accordeon Vere niging Concertina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40