Tofik Dibi nam nooit afscheid van Vlissingen Schouwse schrijft boek over wonderbaarlijke wending na operatie ZEELAND 5 PEComa is een zeer zeldzame vorm van kanker in het zachte weefsel. Wereldwijd zijn er slechts 114 gevallen bekend. De in Zierikzee geboren Lee Rammelt is er één van. i aar ogen lachen weer. Het was Lee opgevallen, wanneer ze foto's van drie jaar geleden terugkeek, hoe mat haar blik was. „Ik ben best wel aardig, maar toen niet. Ik merkte op een gegeven moment dat ik volstrekt onverdraag zaam werd. Alsof er een persoonsver wisseling aan de gang was. Toen had ik écht het gevoel: hier klopt iets niet." Het is - achteraf - met bloe dend tandvlees één van de weinige symptomen waaruit mogelijk viel op te maken dat Lee ernstig ziek is. Of ei genlijk, was. Want de laatste scans bij professor Verheij in het UMC Utrecht stemmen hoopvol, vertelt de 38-jarige vrouw met nog steeds een zeker ongeloof in haar stem. In haar zoektocht op internet naar informatie over PEComa, stuitte ze tot dusver op twee lotgenoten die de tumor eveneens hebben overleefd. Bij één van hen is de kanker voor de derde keer teruggekomen. Lee bracht haar vroege kinderja ren door op Schouwen, verhuisde naar Engeland en woont inmiddels een paar jaar in het Drentse Exloo. Jaarlijks trekt de zee en brengt ze een week door bij 'surrogaatmoeder' Mar- got Lemsom in Kerkwerve. „Toen mensen in Exloo vroegen waarom ik daar kwam wonen, zei ik: om dood te gaan." Ze deed in 2011 vrijwilligerswerk in Roemenië toen haar gynaecoloog belde dat het mis was: „Ik was voor mijn vertrek op controle geweest, om dat ik last had van bloedingen. Ze hadden een adenocarcinoom vastge steld. Ongeveer ro procent van de baarmoederkanker is van dit type. Daarvan overleeft zo'n 95 procent. 'Ik was alleen nog maar op zoek naar iemand die het had overleefd' Dus ik maakte me absoluut geen zor gen. Maar bij de controle op uitzaaiin gen kwamen ze in yj van de 25 lymfe klieren die waren weggehaald, totaal afwijkende kankercellen tegen. Ik was die operatie heel positief inge gaan. Het volgende moment krijg je te horen dat ze iets heel anders heb ben gevonden en dat niet weten wat ze ermee aan moeten." Lee speurde het internet af en stuitte via fora eigenlijk alleen maar op lotgenoten die inmiddels waren overleden. „Ik was uiteindelijk alleen nog maar op zoek naar iemand die het had overleefd. Sinds 1996 zijn er 114 gevallen van PEComa gedocumen teerd, waarvan r in Rotterdam. Het is een vorm van kanker die niet rea geert op bestraling en chemo's. Je kunt het alleen maar operatief verwij deren, als het ergens zit waar je goed met een mes bij kunt komen. Je vindt het niet terug in een bloedmon ster. De enige manier om de tumor te ontdekken, is met een scan. Bij mij hebben ze mijn baarmoeder en al het omliggende weefsel er uit gehaald. Op de laatste scans is niets meer te zien. Iedere keer als professor Verheij dat beeldscherm naar mij toedraait bij een controle, kijk ik hem aan en zeg ik: even knuffelen. Dat is grappig, want het is zo'n klein mannetje. Hij is mijn nieuwe held. Hij heeft zeven uur in mijn lichaam zitten wroeten." Lee heeft haar ervaringen opge schreven in de 256 pagina's dikke En gelstalige autobiografie All Day a Good Day, die half december ver schijnt. Niet het zoveelste boek over omgaan met kanker, verzekert de schrijfster. Ook als troost doorspekt met humor. Een kort fragment: 'Ik kan geen bucketlist maken. Wel kom ik met dingen die ik wil doen als ik dood ben: Ik wil met de walvissen mee zwem men door de oceaan, ik wil met een zwerm trekvogels naar Afrika vliegen. En ik wil heel veel gaan beschermenge len. Ik vraag me af of ik daarvoor op cur sus moet?' „Maar ik heb het vooral ge schreven, omdat ik de inzichten die ik heb opgedaan wil delen. Als ik wél dood ga, zou ik het jammer vinden dat ik daar verder niets mee heb ge daan. Het boek verschijnt ook in het Nederlands en is te bestellen via de website leerammelt.rocks. „Grapje van m'n neef." VLISSINGEN. Je kunt dus én Marok kaan zijn én Nederlander. Maar ook: én moslim én homo. Oud-Ka merlid Tofik Dibi is het allemaal. En hij is nog gelukkig ook. Tofik Dibi, deze week 35 jaar ge worden, was gisteren even terug in zijn geboortestad Vlissingen. Bij Boekhandel 't Spui interview de Remco van Schellen van Om roep Zeeland hem over zijn boek Djinn, waarmee Dibi na al die ja ren uit de kast komt. „Hoe naïef ook, want ik weet heus wel dat ie dereen het aan me zag, ik dacht: ik neem dit geheim mee mijn graf in. Ik bleef altijd alert. Ik kan men sen goed op een zijspoor zetten. Dat moet ook wel, als politicus. Nu hoop ik een voorbeeld te zijn voor jongens en meisjes die met hetzelfde worstelen als ik deed." Jong was zijn publiek gister ech ter niet, islamitisch evenmin, al zegt dat niets over taboes die Dibi ook hier kan doorbreken, 's Zee- lands eeuwige weerman, wiens ge aardheid ook onlangs is onthuld in een biografie, alleen dan op veel latere leeftijd, stond vooraan bij de signeertafel en gaf Dibi een trots schouderklopje. „Schrijf je er wel bij dat ik uit Ritthem kom?" Tot zijn tiende woonde Dibi in Vlissingen. Hij groeide op in de Tooroplaan, in het Middengebied. Hoe graag hij nog denkt aan de duinen, warm zijn de herinnerin gen aan Vlissingen niet. „Na het overlijden van mijn vader zijn we abrupt vertrokken. Zonder af scheid te nemen. Zelfs mijn vrien den kon ik geen gedag zeggen. Dat was niet goed. We kwamen te recht in Amsterdam, waar het één en al chaos was. Ik heb ongeveer een jaar lang binnen gezeten, voor ik naar buiten durfde." Dibi's broer en zus wonen nog in Vlissingen en nu hij ouder wordt, trekt hij daar meer naartoe. „Ik wil ook weer vaker hierheen komen. Het is hier fijn. De herin neringen worden ook weer beter. Ik zie mijn vriendje Krispijn weer voor me, met zijn modelvliegtuig jes en zijn wandelende takken. Hoe zou het met hem zijn?" ZATERDAG 21 NOVEMBER 2015 Lee had zeldzame vorm van kanker, maar lijkt genezen door Marcel Modde H Als het even kan zoekt Lee Rammelt de Schouwse kust op. „Mijn opa noemde me krukel. En, best wel ge meen, m'n broer zei al tijd dat ze mij hier had den gevonden, dus ja..." foto Dirk-Jan Gjeltema door Wendy Wagenmakers Remco van Schellen (rechts) interviewt Tofik Dibi over zijn boek Djinn. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37