V Calvijn College wint energy battle Zeelandia dringt aan op extra geld festivals 4 ZEELAND Brand in cafetaria Brand wellicht aangestoken Controle van 4000 auto's Uwilt om drie uur in de polikliniek zijn? Ik zorg dat u om half drie wordt opge haald", zegt een van de telefonis tes van de Gemeentelijke Ver- voerscentrale Zeeland vriendelijk. Op het kantoor van de centrale in Terneuzen rinkelt de telefoon on ophoudelijk. Sinds 1 november re gelt de centrale naast de haltetaxi namelijk ook het Wmo-vervoer in heel Zeeland nadat Walcheren zich als laatste aansloot. Versnippering Sinds 2009 bestaat de Gemeentelij ke Vervoerscentrale. Het begon als een samenwerking van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten voor het Wmo-vervoer, vertelt direc teur Simon van Hoeve. „De Ter- neuzense oud-wethouder Co van Schaik was de initiatiefnemer die vond dat het vervoer beter en cen traler geregeld kon worden." De versnippering en verschillende contracten met vervoerders maak ten alles nodeloos ingewikkeld. Het idee voor één centrale bleek te werken, het is in de loop van de jaren uitgegroeid tot een samen werking met alle Zeeuwse ge meenten. „Wij zijn een verlengstuk van de gemeenten. De gemeente con tracteert alleen vervoerders en de rest regelen wij hier", zegt Simon van Hoeve. Zo wordt de haltetaxi sinds 1 maart dit jaar ook door de centrale geregeld. De taxi maakt ritten op trajecten waar de lijnbus niet (meer) komt, met name in West-Zeeuws-Vlaanderen. Je hoeft geen Zeeuw te zijn om er ge bruik van te maken, er zijn ook veel toeristen die met de haltetaxi reizen. Daarnaast verzorgt de cen trale allerlei doelgroepenvervoer zoals voor Stichting Tragel in Zeeuws-Vlaanderen en scholieren- vervoer in Walcheren. De telefooncentrale is geves tigd in het kantoor van Dethon in Terneuzen. In totaal twintig mede werkers lossen elkaar tussen ze ven uur 's ochtends en elf uur 's avonds af en er wordt onophou delijk gebeld, gepland en gepuz zeld. „De telefonistes zien alle in- 'Als iemand het adres van zijn kapper niet weet, zoeken we dat ook even op' formatie over de klant die belt en zetten de rit die ze willen maken in het systeem", vertelt bedrijfs leidster Karin Guiljam. De mede werkers hebben de 'spelregels' per gemeente bij de hand, zoals tarie ven en aantal kilometers dat ge reisd mag worden. „En als iemand het adres van zijn kapper even niet weet, zoeken we dat meteen op. Die betrokkenheid is onze kracht." Een kantoorruimte ver der zitten de planners, die op een indrukwekkend groot scherm alle ritten indelen en dat zo efficiënt mogelijk doen. Guiljam: „Zo kan een meneer die met Wmo-ver voer reist op de terugweg van zijn afspraak met iemand samen rei zen die op dat traject een haltetaxi heeft besteld." Trots Om die betrokkenheid te behou den, wordt de vervoerscentrale niet groter. „We krijgen zelfs ver zoeken van gemeenten uit Bra bant die zich aan willen sluiten", zegt Van Hoeve trots. „We zijn de eerste in Nederland die het ge meentelijk vervoer op deze ma nier regelt. We hebben al bezoek uit heel Nederland gehad, om te zien hoe wij dat hier aanpakken." MIDDELBURG. Leerlingen van het Calvijn College in Goes hebben donderdag de finale van de Ener gy Battle gewonnen in de ZB in Middelburg. Zeven teams uit de tweede en derde klas van de Stedelijke Scho lengemeenschap Nehalennia in Middelburg, Calvijn College Goes en Middelburg en het Pontes Goe- se Lyceum presenteerden hun ideeën over 'energie, afval en de circulaire economie'. De winnende teams bestonden uit leerlingen Lennard Duynker- ke, Stefan de Rijke, Matilda Kolijn, Jochem Broekhoff, Corne bij de Vaatte, Jeanine Krijger. De leerlingen hadden een ecolo gische boerderij bedacht. Deze boerderij wekt zelf wind- en zon- ne-energie. De opgewekte energie wordt ook gebruikt om opgevan gen regenwater te splitsen in wa terstof en zuurstof. Daarnaast wordt biogas opgevangen. De wedstrijd is een initiatief van Delta, de Zeeuwse Milieufede ratie en de provincie. De winnaars zijn gekozen door een vakjury en door een jongerenjury met leerlin gen van mbo-school Scalda. Veel grote festivals zijn afhanke lijk van het Fonds Podiumkun sten. Dat heeft een budget van 2,x miljoen euro voor festivals. Het aantal evenementen dat daar aanspraak op maakt is toegeno men maar het budget niet, waar door de toekomst van menig fes tival onder druk staat. De lobby die de afgelopen tijd is gevoerd voor meer geld, heeft uiteinde lijk weinig resultaat gehad. Theaterproductiehuis Zeelan dia onderschrijft de brandbrief van harte, vanwege het grote be lang dat het hecht aan festivals. Het is echter meer uit solidari teit dan uit eigenbelang, want door de omvorming van Nazo merfestival tot Zeelandia is het zelf niet afhankelijk van het festi valbudget van het Fonds Podium kunsten. Als theaterproductie huis krijgt het jaarlijks 615.000 euro van het fonds. 112-nieuws Een brand heeft vrijdaga vond forse schade aange richt in een cafeteria aan de Biezelingsestraat in Ka- pelle. Het vuur ontstond in de afzuigkap en leek in eer ste instantie te zijn ge blust. Even later bleek de brand echter te woeden in de spouwmuur en het pla fond. Daarom werd het zo geheten Cobra-blussys teem ingezet. Daarmee kan de brandweer blussen in af gesloten ruimtes zonder die te hoeven betreden. De politie en de brand weer zijn donderdagavond uitgerukt voor een binnen brand aan de Boomdijk in Hansweert. Rond 22.00 uur kwam een melding binnen. De brandweer had de brand snel onder contro le en rond 22.25 uur gaven zij het sein 'brand mees ter'. De brand woedde voor namelijk in de keuken van het slooppand. De politie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de brand. Hierbij wer den enkele getuigen ge hoord. Agenten vermoe den dat de brand is aange stoken. Samen met de Belasting dienst heeft de politie don derdag gecontroleerd op het Tolplein van de Wester- scheldetunnel. Drie be stuurders reden zonder rij bewijs. Een 18-jarige jon gen werd gecontroleerd vanwege zijn rijgedrag. Hij had geen rijbewijs en kreeg een bekeuring. Een man bleek nog een schuld te hebben staan van 7000 euro. Hij is aangehouden en naar Torentijd gebracht. De controleurs van de Be lastingdienst namen twaalf auto's in beslag. water. t,. specialist Waterontharders www.water-specialist.nl Telefonistes Suzan van Hoeve (I) en Willeke van Doorn (r) regelen vanuit Terneuzen ritten voor mensen in heel Zeeland, die allemaal naar 088 - 2358000 kunnen bellen voor Wmo-vervoer, doelgroepenvervoer en de haltetaxi. foto Peter Nicolai Heel reizend Zeeland belt naar Terneuzen door Sophie Stockman Karin Cuiljam, bedrijfsleidster door Rolf Bosboom MIDDELBURG. De Tweede Kamer moet 2,4 miljoen euro extra inves teren in de podiumkunstfestivals. Theaterproductiehuis Zeelandia, organisator van het Zeeland Nazo merfestival, dringt daar samen met 39 andere festivals op aan in een brandbrief. KAPELLE HANSWEERT DRIEWEGEN wttén Goes T 0113 323523 M 06 57324260

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36