TDELBUR0 ^■ïïfomgri vw aamngiMB r x m Subsidiepotten zijn goed gevuld Journalisten moeten straat op zc Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl tot 40% W"m 1 JKf maar produceert wel de meeste particuliere schone energie van alle provincies wam mm DE NOBELAER j ZEELAND 3 vanaf zaterdag 21 november rv/ r, 1 meer windparken bij Kats, Sint-Maartensdijk, Westkapelle en Borssele. Maar er zijn ook klei nere initiatieven. Akkerbouwer Cees Groenewege uit Sint-Maar tensdijk heeft sinds juni bijvoor beeld een grote windturbine op zijn land staan. Ze vervangen drie verouderde windmolens bij Stave- nisse. De turbine produceert jaar lijks twee megawatt. Groenewege is voor tien procent aandeelhou der, Zeeuwind heeft de overige ne- Burgers investeerden tot nu toe zo'n 20 tot 25 miljoen euro in collectieve energieprojecten Lokale energie monitor gentig procent. „De turbine staat zó dichtbij, dat mijn hele bedrijf binnenkort op groene stroom gaat draaien", zegt Groenewege. „Daar mee zorg ik voor een goede uit straling naar mijn afnemers. En ik vind het positief dat mijn bedrijf wat energie betreft straks zelfvoor zienend is." Zeeland krijgt er de komende jaren nog meer lokale windprojec- ten bij. Het windpark Krammer op de Krammersluizen, dat nog in ontwikkeling is, heeft straks een vermogen van ongeveer 106 mega watt. Bijna 3500 mensen doen mee aan 'de grootste windcoöpera- tie van Nederland', staat op de website van het project. Het kan straks minstens 70.000 huishou dens voorzien van groene stroom. Het is de bedoeling dat het park in 2019 operationeel is. Het aantal collectieve zonpro- jecten groeit landelijk hard, maar blijft in Zeeland achter. Noord- Holland en Gelderland hebben elk een kleine dertig collectieve zonprojecten, terwijl Zeeland er geen één heeft. Wel hebben de afgelopen jaren honderden mensen zonnepanelen aangeschaft met het project 'Het Zon Effect' van Zeeuwind en de Zeeuwse Milieufederatie. Met het project zijn in drie jaar tijd ruim r8.ooo zonnepanelen geïnstal leerd. Gezamenlijk brengen de zonnepanelen dik 4,5 megawatt elektriciteit op. Het wil nog niet vlotten met de aanleg van gro te zonneparken in Zee land. Plannen zijn er ge noeg, daar ligt het niet aan. Zo moeten in onder meer Tholen, Ril land en Middelburg grote velden vol zonnepanelen verrijzen. De initiatiefnemers staan te popelen, maar het probleem is dat de par ken niet rendabel zijn zonder sub sidie. „We staan in de startblok ken", zegt Chris Hopmans van de Maatschap Hopmans, die langs het Schelde-Rijnkanaal bij Rilland acht hectare landbouwgrond wil volzetten met panelen. „Het hangt alleen nog op die subsidie. Maar ik ben er bijna zeker van dat we die volgend jaar krijgen." Het benodigde geld moet ko men uit de Stimuleringsregeling Duurzame Energieproductie (SDE) van het Rijk. Deze pot met geld bestaat al enkele jaren, maar tot nu toe zijn nauwelijks projec ten met zonnepanelen beloond. „Het beschikbare bedrag is verdub beld naar 8 miljard euro", weet Hopmans. „Dus het moet al gek lo pen willen we weer gepasseerd worden." Ook Delta doet in 2016 weer een aanvraag de deur uit. Het ener giebedrijf heeft verder alles rond 'Het moet al gek lopen, willen we weer gepasseerd worden voor een subsidie' voor de aanleg van één van de grootste zonneparken van Neder land (23 hectare) aan de Ceresweg in Tholen. Dat geldt ook voor het bedrijf Groenleven uit Heeren veen, dat aan de Torenweg in Mid delburg elf hectare braakliggende grond wil benutten. „We hopen er in 2026 bij te zitten", zegt woordvoerder Johan ten Brinke. „Als we naast de subsidie grijpen, gaan we misschien toch al begin nen door inwoners de kans te ge ven eigenaar te worden van een paar panelen.Veel mensen willen investeren in zonne-energie, maar hebben geen geschikt dak of wo nen in een beschermd stadsge zicht. Dit kan voor hen een oplos sing zijn." De provincie heeft de toekom stige zonneparken in Tholen, Ril land en Middelburg bestempeld als een soort proefprojecten. Voor andere initiatieven trapt ze even op de rem. De gemeente Schou wen-Duiveland heeft daar haar be klag over gedaan, maar Ten Brinke vindt dat logisch. „We moeten niet in dezelfde valkuilen trappen als bij windenergie", stelt hij, doe lend op de vele protesten tegen de komst van windmolens. Energiebedrijf Delta is niet bang dat de behoedzaamheid van de provincie andere plannen in de weg staat. Het bedrijf wil langs de Deltaweg in Goes tijdelijk zonne panelen leggen op gronden die la ter voor de uitbreiding van bedrij venterrein De Poel zijn bedoeld. Woordvoerster Ilona Wielemaker zegt dat dit mag, omdat het hier om bedrijventerrein gaat. De verslaggeving over Zeeuws nieuws stond centraal op de bij eenkomst waar Bruning één van de sprekers was. De meeting, georganiseerd door de NVJ en de Zeeuwse Kring van Griffiers, was ingege ven door het idee dat regionale en lokale media steeds minder in teresse hebben voor lokale poli tiek. De meningen liepen nogal uit een. Zo miste wethouder René Molenaar van de gemeente Veere vooral positief nieuws. „Onze inwoners zijn best te vreden, maar dat zie je zo weinig terug. Op den duur holt dat de Vooral slecht nieuws zie je terug. Op den duur holt dat de democratie uit René Molenaar, wethouder Veere democratie uit", waarschuwde Molenaar. Joyce Bommer, raadslid in Ka- pelle, riep op vooral meer aan dacht te besteden aan de achter gronden van nieuws. Edwin de Kort, hoofdredacteur van Om roep Zeeland, en zijn PZC-colle- ga Arie Leen Kroon zeiden daar ook steeds meer naar te streven. Voor NVJ-secretaris Bruning was dat het sein ervoor te pleiten dat journalisten meer de straat op gaan om te peilen wat er leeft, voordat de politiek het heeft ont dekt. „Vóór de aanslagen in Parijs kwamen journalisten nauwelijks in de Brusselse wijk Molenbeek. Dat is niet goed." t/> m in t/i m ZATERDAG 21 NOVEMBER 2015 maar zon is nog onzeker SCHOUWEN-DUIVELAND Bedrijventerrein Nieuwe P„ Welgelegen THOL Groenleven uit Heerenveen wil een zonnepark van 11 ha aanleggen. Plan wacht op rijkssubsidie, er wordt wel licht alvast een klein deel aangelegd, waarbij inwoners kunnen participe ren. De gemeente steunt het plan. Coöperatie Energie Werkt op Schouwen-Duiveland (EWSD) wil graag een zonnepark aanleggen op het eiland. De gemeente staat daar achter. Een locatie is nog niet bekend. Een investeringsgroep wil op bedrijventerrein Welgelegen zonnepanelen aanleggen. Het plan wordt kleiner dan dat aan de Ceresweg en is eveneens afhanke lijk van een rijkssubsidie. SM Clngeldijk 0 'S-HEERENHOEh Werrilaan Projectontwikkelaar Cingelveste wil het verpauperde Amac-terrein herontwikkelen. Een deel wordt wellicht 'groen' ingericht met ruimte voor zonnepanelen. Het plan verkeert nog in een prille fase. 7= Ongereedweg GOES Q Samen met de gemeente wil Delta aan de westzijde van de Deltaweg een tijdelijk zonnepark aanleggen (4,7 hectare). Daar moet bedrijven- j terrein De Poel V komen, maar dat is op de lange baan geschoven. Stap in de Zon lanceerde begin 2014 plannen voor een zonnepark tussen de wijk Goes-West en de Deltaweg. Het bedrijf is niet bereikbaar, volgens de gemeente is het plan van de baan. Delta wil op 23 hectare een zonnepark met zo'n 50.000 panelen aanleggen. De gemeente staat achter het plan. Aanleg is afhankelijk van rijkssubsidie. Delta dient in 2016 weer een verzoek in. A58 RILLAND Maatschap Hopmans uit Woens- drecht wil acht hectare onrendabele landbouwgrond volzetten met zonnepanelen. De gemeente Reimerswaal is akkoord. Het wachten is op subsidie. door Rob Paardekam Chris Hopmans, initiatiefnemer door Harmen van der Werf TERNEUZEN. Het is goed dat jour nalisten de gemeentelijke en pro vinciale politiek volgen, maar ze moeten vooral meer de straat op. Secretaris Thomas Bruning van journalistenvakbond NVJ hield vrij dag journalisten van Omroep Zee land, PZC en BNDeStem én plaat selijke politici die spiegel voor in Terneuzen. mmm lil ooslstraal 8, domburg, lel. 0118 582121, www.denobelaerdomburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35