1 Wij kijken vooruit 4* CULTUUR SHOW 29 DELTA Oud-Surinaams lied ontdekt Label dumpt Elton John Kostbare buit bij kunstroof DELTA.nl/vooruitkijken Dat straks vele miljoe nen ogen op haar ge richt zijn, probeert Shalisa van der Laan even te vergeten. De 15-jarige ver tegenwoordigt vanavond Neder land met haar nummer Million Voices in Bulgarije. „Ik denk niet te veel aan wat me te wachten staat. Als ik dat doe, komen die zenuwen juist! Ik heb dit num mer zelf geschreven. Ik vraag me wel af wat mensen er van vin den. Heel Europa kijkt mee." De jonge zangeres uit het uit het Noord-Hollandse Wognum stond eerder in het licht van de hete studiolampen. Zo haalde ze bijvoorbeeld de finale van het Kinderen voor Kinderen Songfesti val. Dit is toch van een heel an der kaliber. „Ik heb meer erva ring in zingen dan in piano spe len, maar vanavond doe ik allebei en dat vind ik lastig. Ik moet goed opletten." Door veel te blij ven oefenen, stelt Shalisa zichzelf gerust. „Ik vind het heel span nend. Ook al heb ik in Nederland gerepeteerd, dit is toch nieuw. Dat Shalisa het in 2011 ook tot 'The Battles' van The Voice Kids schopte, zorgt er nu voor dat ze wat zekerder in haar schoenen staat. Er is wel een groot verschil: het laten horen van haar eigen creatie. „Het uitvoeren van mijn 'Het winnen zelf maakt me niet zo veel uit, het gaat vooral om het plezier maken' eigen liedje vind ik het aller leukst." Net als in de 'grote mensen versie' verdeelt elk land punten aan de kandidaten. 50 procent van die punten wordt bepaald door het publiek, de andere helft komt voor rekening van een vak jury. Namens Nederland zijn dat onder meer producer Tjeerd van Zanen, oud-deelneemster Rachel Traets (die 2e werd in 2011) en haar moeder Samantha. Er doen zeventien landen mee aan de Eu ropese zangcompetitie. Zelf is ze vooral gecharmeerd van de liedjes uit Malta en Austra lië. „En het meisje van Slovenië heeft zo'n lieve uitstraling! Ik vind het moeilijk te zeggen wie gaat winnen. Alle nummers zijn zo anders." Voor die eerste plaats doet Shalisa het overigens niet. „Ik ga genieten en mijn best doen. Het winnen zelf maakt me niet zo veel uit, het gaat vooral om het plezier maken." In het Stadsarchief in Amster dam is een erotische liedtekst ontdekt in het Sranantongo, een creooltaal in Suriname die terug gaat tot de achttiende eeuw. De archiefinstelling spreekt van een 'uitzonderlijke vondst' omdat van dit genre geen achttien- de-eeuwse Surinaamse teksten bekend zijn. Van het Srananton go waren wel taalgidsen, toneel teksten, bijbelvertalingen en ker kelijke gezangen bekend. Het lied in zeven strofen is van een onbekende maker. Vijftien kostbare schilderijen van onder anderen Peter Paul Ru bens, Jacopo Tintoretto en Andrea Mantegna zijn donder dagavond geroofd uit het Stede lijk Museum Castelvecchio in het Noord-Italiaanse Verona. Dat maakte burgemeester Flavio Tosi gisteren bekend. Drie gewapen de mannen overvielen het museum en overmeester den de nog aanwezige personeels leden. De daders wis ten volgens Tosi precies wat ze moesten hebben. Ze namen elf meesterwerken mee. Platenmaatschappij Capitol vond het nieuwe werk van Elton John weinig soeps en weigerde het uit te brengen. Tot verbijstering van de popster, zo vertelt hij aan Rol ling Stone. „Ik stond perplex", al dus de zanger. „Ik wist dat het een verdomd goede plaat was. Ik snapte niet waarom ze het niet uit wilde brengen." Platenlabel Island nam John onder zijn hoe de. „Ik ben 68 jaar, heb 33 studio albums gemaakt. Verreweg de oudste artiest die ze hebben", zegt de zanger. „Ik weet hoe de ze industrie werkt. Ik ga geen mil- 'M&fik joen albums meer verko pen." Stagiaire Carline is even oud als het internet in Zeeland 20 Jaar geleden werd het internet in Zeeland geboren. De volgende stap staat voor de deur. De verbeteringen aan het netwerk zijn in volle gang. En zullen wat ons betreft nooit stoppen. ZATERDAG 21 NOVEMBER 2015 door Eline Kramp Om haar zenuwen voor het Junior Songfestival in Bulgarije in be dwang te kunnen houden, is de 15-jarige Shalisa maar met één ding bezig: repeteren, repeteren en nog eens repeteren. Shalisa van der Laan zangeres iïl verbindt ARCHIEF MUZIEK MUSEUM Elton John: gedumpt. foto EPA PP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29