Terugkrijgen triple A-status maakt Nederland uniek ACM verliest zaak over sms-spam ECONOMIE 23 Shell om olielek voor rechter 'Lucky Strike mikt op Gauloises' www.dejongintra.nl/kerst Er is een rechtszaak aangespan nen tegen Shell na een onder zoek naar een olielek bij een boorplatform in de Noordzee in 2011. Er lekte toen 200 ton olie weg uit Gannet Alpha, op 180 kilometer van Aberdeen. Sigarettenfabrikant British Ameri can Tobacco (BAT), bekend van Lucky Strike, Pall Mall en Dunhill, heeft interesse in de overname van branchegenoot Imperial Tobacco. Dat meldde de website Alphaville van zakenkrant Financial Times. Imperial, producent van onder meer Gauloises, DavidofF, Drum en Van Nelle, heeft een beurswaar de van circa 35 miljard pond (50 miljard euro). BAT zou bezig zijn de financiering voor de overname klaar te zetten, maar nog geen bod hebben gedaan. Op de beurs in Londen steeg het aandeel Imperial gisteren naar een record dankzij de geruchten. „Ik snap dat het veel lijkt, maar helaas is het - naast kostenbespa ringen - nodig om in de toe komst een betrouwbare postbe zorging in de lucht te houden." „Dat is in de media geschreven, maar klopt niet. Ons voorstel is uiteindelijk goedgekeurd." „In Noorwegen kost een zegel 2,20, dat is de hoogste prijs in Eu ropa. Wij staan in de midden moot. Maar niet ik, de ACM be paalt de tariefsruimte. De postze- gelprijs is gereguleerd. Het gaat mij erom dat de postbezorging betrouwbaar én kostendekkend blijft." „Ik klaag helemaal niet. Als beursgenoteerd bedrijf zijn wij verplicht de impact van zulke be sluiten te melden." Maandagbezorging Verhagen zou een uitstekende politica zijn, vakkundig draait ze om alle controversiële dossiers heen. Zo weigert ze in te gaan op de vraag of het aantal dagen ver plichte bezorging verder omlaag kan. Dankzij het kabinet hoeft PostNL niet meer op maandag te bezorgen, een besparing van 15 miljoen per jaar. Volgens Verha gen 'ligt het dossier bij Brussel'. Ook het conflict met de ACM bagatelliseert ze. De waakhond tikte PostNL afgelopen jaar twee maal flink op de vingers, onder meer wegens het rekenen van te hoge tarieven aan twee kleine concurrenten. „Nee. De gesprekken verlopen goed en in constructieve sfeer." Pakketjesbezorgers Beroerd in het nieuws kwam PostNL deze zomer ook door het hoog oplopende conflict met de ruim duizend zelfstandige pak ketjesbezorgers. Ze zouden te weinig betaald krijgen en door de strenge bezorgeisen niet voor andere opdrachtgevers kunnen rijden. Wat hen volgens grootste vakbond FNV schijnzelfstandi- gen maakte. Stakingen en zelfs een blokkade volgden. „Dat moet ik echt rechtzetten. Onze zelfstandige bezorgers ver dienen ruim boven het mini mumloon. Ja, er was kritiek en daar hebben we open naar geke ken. We hebben de vergoeding verhoogd en wie het wil kan bij ons vast in dienst komen." „Wij werken niet met verplichte routelij sten. Natuurlijk moeten pakjes dezelfde dag bezorgd, maar bezorgers hebben veel vrij heid. Om de vinger aan de pols te houden rijden ik en andere di rectieleden regelmatig routes mee." „Als je urenlang met elkaar in een busje of vrachtwagen zit, ko men mensen echt wel los." „Wij gaan graag het gesprek aan. Binnenkort gaan Jan Bos (de fi nanciële topman, DB) en ik op bezoek om te praten over onze strategie. Dat doen wij regelma tig met al onze grote aandeelhou ders, dat is hier niet anders." „Ik doe nooit uitspraken over in dividuele aandeelhouders." Machtigste vrouw Bij haar aantreden zei Verhagen zeer aan diversiteit te hechten. Bedrijven moeten meer vrou wen en allochtonen op hoge posi ties durven te zetten. Die inzet leverde haar vorig jaar Opzij's ti tel 'Machtigste vrouw van Neder land op'. Vorige week bleek dat het be paald niet opschiet: grote bedrij ven halen bij lange na het wette lijke streefgetal niet van 30 pro cent vrouwen in directies en ra den van commissarissen. Ze blij ven steken op een schamele 10 procent. „Het was twee jaar terug nog 20 procent, dus dat is een groei van 10 procent. Wij hebben momen teel op meerdere zware posten vrouwen zitten. Zo is de baas van alle postbezorgers nu een vrouw." „Dat vind ik geen goed idee. De overheid hoeft echt niet aan de zijlijn te staan. Ze moet helpen, stimuleren, meten en construc tief met bedrijven in gesprek gaan. Ik roep collega-directiele den daarom op hier werk van te maken. Het vergt echter wél een actieve houding." Het was in 2013 een grote schok toen S&P de kredietstatus van Ne derland verlaagde. De economen bij de kredietbeoordelaar waren bang dat het begrotingstekort hoog zou blijven en dat de econo mie zich voorlopig niet zou her stellen. Dat zou weer tot een hoge staatsschuld leiden, reden om de kredietwaardigheid te verlagen. Bij de andere kredietbeoordelaars Moody's en Fitch, behield Neder land wel de hoogste kredietstatus. Normaal gesproken heeft een verlaging van de kredietstatus fi nanciële consequenties. Beleggin gen in staatsleningen worden dan als meer risicovol gezien. Dat bete kent dat beleggers een hogere ren te eisen op de leningen. Daar was echter geen sprake van. De rente daalde tussen 2013 en nu van 2,3 tot 0,7 procent. „Het verschil met BREDA. Autoriteit Consument Markt (ACM) heeft aan het kort ste eind getrokken in een zaak te gen SD&P Interactive uit Breda wegens overtreding van het spam- verbod. Het bedrijf hoeft een boe te van 60.000 euro niet te betalen, oordeelde de rechtbank. Volgens ACM had SD&P zich schuldig ge- Duitsland, dat wel zijn triple A-status behield, liep ook niet op", zegt Tim Legierse van het Economisch Bureau van de Rabo bank. „De verlaging heeft dus geen enkel negatief effect gehad." Dat Nederland nu weer de hoogste kredietstatus heeft, ver baast Legierse niet. „De regering heeft tal van maatregelen geno men om de overheidsfinanciën ro buuster te maken." Daarnaast her stelde de economie zich veel snel ler dan voorzien. Mede door de aantrekkende huizenmarkt. „In 2013 zaten we nog in de nasleep van de eurocrisis. Die is nu ook verdwenen", zegt Legierse. 'De beoordeling bevestigt dat Nederland een degelijke financiële partner is' maakt aan het overtreden van het spamverbod door ongevraagd sms-berichten te sturen naar con sumenten die hun gegevens had den achtergelaten op een commer ciële website om zodoende kans te maken op een gratis product. De toenmalige toezichthouder OP- TA, de voorloper van ACM, had in Nu trekt de economie aan en is het begrotingstekort onder contro le. De staatsschuld is veel minder hoog dan in 2013 werd gevreesd door S&P. Dat Nederland zijn hoogste kredietstatus terugkrijgt, is dus niet verwonderlijk. Uniek is het wel. Nooit eerder kreeg een land dat de triple A-status verloor die weer terug. Ten tijde van de eurocrisis verloren naast Neder land ook Frankrijk en Oostenrijk hun triple A-status. In 2014 werd Finland afgewaardeerd. Direct voordeel van de nieuwe status heeft Nederland niet. „Net zomin als de rente steeg toen Ne derland werd afgewaardeerd zal hij nu dalen", voorspelt Legierse. „Maar het is wel leuk voor de rege ring." Minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem toonde zich verheugd met het oordeel van S&P. „Dit is het resultaat van hard werken om de Nederlandse econo mie sterker te maken en de begro ting op orde te brengen", zei Dijs selbloem tegen zakenzender RTL Z. „De beoordeling bevestigt dat Nederland een degelijke finan ciële partner is, en is tegelijk een blijk van vertrouwen in de sterke, concurrerende en stabiele Neder landse economie. Daar profiteren we uiteindelijk allemaal van." 2010 boetes van in totaal 550.000 euro opgelegd. Daarvan kwam in 2014 al 400.000 euro te vervallen nadat het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) in het voordeel van SD&P had be slist. Het resterende boetebedrag, door ACM verlaagd naar 60.000 euro, komt ook te vervallen. ZATERDAG 21 NOVEMBER 2015 De huizenprijzen zijn in oktober gemiddeld met 3,4 procent gestegen. In Zeeland dalen de prijzen nog altijd. Huizen zijn 18 procent goedkoper dan in 2008. pakketjes U wilde eigenlijk nóg meer, maar dat mocht niet van de ACM. Moeten we straks een euro of meer per postzegel betalen? U klaagt dat de door de ACM bevo len tariefsverhoging PostNL 30 tot 50 miljoen euro kost. Er is geen slechte verhouding met de ACM? Het beeld is dat PostNL z'n chauf feurs het vel over de oren trok. De eisen zijn niet te streng? U bent de CEO. Denk u echt dat medewerkers open tegen u zijn? John de Mol heeft vorige week een belang van 5 procent in uw bedrijf genomen. Een motie van vertrou wen? Maar bent u nou blij met De Mol of niet? PostNL zit zelf op 23 procent vrou wen. Minister Bussemaker denkt aan een verplicht quotum. door Peet Vogels LONDEN. Nederland speelt weer in de financiële Champions League. Gisteren kreeg ons land de hoog ste kredietstatus, de triple A-sta- tus, terug van kredietbeoordelaar Standard Poors (S&P). Dat bete kent dat Nederlandse staatslenin gen als superveilig worden be schouwd. Jeroen Dijsselbloem Minister van Financiën Kerst aan de Rijn en Moezel Kerst in Noord-Duitsland Vliegreizen Steden reizen Busreizen Autoreizen Verre reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd. 19,50 reserverings- kosten en 2,50 Calamiteitenfonds 6-daagse busreis Gegarandeerd vertrek Feestelijke kerstavond Uitstekend 4-sterren hotel Reiscode: kdkblOl 7-daagse busreis Gegarandeerd vertrek Inclusief 3 kerstdiners Warnemünde wandeling met gids Reiscode: kdrosO!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23