- 4* Laat je ook blij verrasserW s 28,- Jan van Lissum wil horeca opvoeden: 'Wees eerlijk over extra kosten' a NIEUWS 19 Homo Bas heeft na afwijzing stage voor het uitzoeken 800 hollands nieuwe. Restaurantbezoekers krijgen te vaak een onverwacht hoge rekening voorgeschoteld door vriendelijk 'aangeboden' extra's. 4 hollandsnieuwe.nl/pzc ilt u mis schien een glas bub beltjes om mee te be ginnen? Een vraag van de ober die ieder een herkent van een gezellig avondje uit eten. Wie slaat zo'n gastvrij aanbod nou af? Het klinkt misschien uitnodigend, maar dat verandert als je de prijs kent: 15 eu ro per glas. Dan ben je alleen voor een aperitiefje al 60 euro kwijt als je met z'n vieren uit eten bent. Jan van Lissum, die leiding geeft aan restaurantgids Gault- Millau in Nederland, ergert zich groen en geel aan dit fenomeen, dat steeds vaker de kop opsteekt. „Klanten worden gelokt met aller- ïfZif -.1, 'We moeten mondiger zijn in restaurants, niet alleen over het eten, ook over geld' lei aanbiedingen. Ze worden heel aardig ontvangen, daar heb ik niets op aan te merken. Door extra gerechtjes en drankjes valt de rekening soms zomaar 30 pro cent hoger uit dan verwacht. Dat zou ik zelf ook irritant vinden." De kenner van de culinaire we reld pleit voor eerlijke gastvrij heid; horecagelegenheden moeten duidelijk zijn over extra kosten buiten het gekozen menu. Konink lijke Horeca Nederland stelt dat dit vaak al gebeurt. „Prijzen van extra gangen staan meestal op de menukaart, daar kan de gastheer naar verwijzen", zegt woordvoer der Joris Prinssen. Vooral de prijs voor een glas wijn in Nederland is Van Lissum, die voor zijn werk vaak in het bui tenland komt, een doorn in het oog. „Die is extreem hoog. Een glas wijn voor 6 a 7 euro is geen uitzondering meer. Stel: een res taurateur koopt een fles wijn voor 3,80 euro in en verkoopt die aan zijn gasten voor 7,50 euro per glas. Schandalig, daar schiet de horeca zichzelf mee in de voet. En in het buitenland zie je dat het ook an ders kan. Een fles die in Spanje voor 30 euro wordt verkocht, kost hier 80 euro. Dat vind ik jammer." „Vaak wordt aan tafel gevraagd of ze bubbels vooraf willen, een oes- tertje tussendoor, kaas voor het dessert. Zonder dat de kaart daar- aan te pas komt. Veel klanten dur ven dan niet naar de prijs te vra gen, helemaal niet als ze dineren met een zakenrelatie. Misschien zit dat in onze opvoeding: het is niet netjes om naar de prijs te vra gen. Maar we vinden het wel ver velend als we een rekening krij gen die ver boven onze begroting ligt. We moeten veel mondiger zijn in restaurants, niet alleen over het eten, ook over geld." „Het komt vooral in het westen voor; in het oosten zijn de prijzen een stuk sympathieker. Maar het zijn serieuze klachten. Het komt te vaak voor dat klanten een onver wacht hoge rekening krijgen, het is niet zomaar een incident." „Als je tent leeg is, moet je wel meedoen aan al die actieweken. Je verdient er weinig aan, dus dat geld moet ergens anders vandaan komen. Ik begrijp het goed, maar het is de doodsteek voor de hore ca. Je krijgt nu mensen in je tent die alleen op die actie afkomen, en teleurgesteld buiten staan, om dat de rekening te hoog uitvalt. Te gen restaurants zeg ik: wees eer lijk, vertel wat 't kost. Als ik die in formatie niet heb, krijg ik niet de kans om ergens ja of nee tegen te zeggen. Zijn de prijzen wel duide lijk vermeld? Fantastisch, dat vind ik goede service." De homoseksuele Bas van der Meer (25) die vanwege zijn sek suele geaardheid werd afgewe zen voor een stage in Drachten, kreeg na zijn verhaal in de me dia talloze stageplaatsen aange boden. „Ik heb ze voor het uit zoeken", reageert hij blij. De student, die een opleiding tot zelfstandig ondernemer volgt aan de Hanzehogeschool in Groningen, deed gistermiddag aangifte van discriminatie te gen Tuin- en dierenbedrijf A. Th. de Boer, het bedrijf waar hij oorspronkelijk zijn marke- tingstage zou lopen. De stu- Moord op minister in Italië verijdeld De Italiaanse politie heeft een complot van de maffia verij deld om de Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Ange- lino Alfano, te vermoorden. Dat heeft een bron rond het on derzoek verklaard. De politie bevestigde officieel alleen dat met enkele arrestaties in het maffiabolwerk Corleone een moord was voorkomen, maar noemde de naam van de minis ter niet. Alfano is voorstander van zwaardere straffen voor maffiosi. dent had al twee gesprekken met de eigenaar achter de rug en zijn stagevergoeding was al beklonken, toen hij plots een e-mail ontving waarin hij als nog werd afgewezen. Eigenaar Hendrik de Boer had zijn Face- bookprofiel bezocht en gezien dat Bas een relatie heeft met een man. Bas kwam 9 jaar gele den uit de kast en heeft 2 jaar een relatie met zijn vriend Jan-Willem (21). Het probleem is niet dat Bas homo is. De 'kink in de kabel' is dat hij zijn geaardheid openlijk 'uitleeft', schreef De Boer in de e-mail. Weer ebolagevallen in Liberia ontdekt In Liberia zijn nieuwe gevallen van ebola geconstateerd. Het gaat om een jongen van 10 jaar uit de buitenwijken van de hoofdstad Monrovia en twee fa milieleden. Dit heeft een func tionaris van de VN in Liberia bekendgemaakt. Het land werd op 3 september officieel vrij van ebola verklaard. „De strijd tegen ebola is nog niet voorbij", aldus de minister van Volksge zondheid Bernice Dahn. Hoe de patiënten geïnfecteerd zijn geraakt, is nog onduidelijk. V iPhone 5s 200 MB/MIN/SMS extra voor slechts 1,- ZATERDAG 21 NOVEMBER 2015 door Heieen Boex W f( Maar klanten zijn er toch zelf bij, ze kunnen toch naar de prijs vragen als die onduidelijk is? Rekening restaurant gepeperder dan diner v Water en brood krijg je in de gevangenis misschien wel gratis, bij een restaurant be taal je er vaak grof geld voor. foto Kari Kohvakka/Corbis Klagen klanten in het hele land hierover? Als klanten er ontevreden over zijn, waarom doen restaurants dit dan? DRACHTEN PALERMO MONROVIA MB/MIN/SMS OZ,- totaal per maand Laat je ook blij verrassen en internet, bel en SMS zoals jij het wilt. Kijk voor dit en meer op: Toestel t.w.v. 504,- i.c.m. 2-jarig contract. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot ten minste 15 december a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19