I NIEUWS 17 Donderdag Vrijdag nen een paar uur de nieuwssites. Serieuzer is hij even later in zijn speech. „Iedereen is verschillend. Mos lim of niet-moslim, blank of donker. De overeenkomst is dat we mens zijn. Op zoek naar liefde en geluk. Iedereen hoort daarbij, samen zijn we 'wij'. Al leen idioten die anderen hun wil wil len opleggen via de loop van een kalasjnikov horen er niet bij. Laat die maar aan mij over." Als hij kort hierop hoort hoe een jonge vrouw zich in Parijs heeft opge blazen bij een politieactie, wijst hij op de dansende Rotterdammers. „Net zo jong. Ook vol in het leven, En daar in Parijs blaast een jongedame zich op. Waarom? Voor welk doel? Voor man nen wordt het flauwekulverhaal ver teld dat er 72 maagden op hen wach ten na de dood. En zo'n vrouw dan? Staan er 72 mannen klaar? Het is geen eens ideologie, het is idioterie." In het winkelcentrum speelt de bur gemeester een thuiswedstrijd. Het ap plaus is uitbundig. Inge Blom uit de wijk Charlois ziet het knikkend aan. „Ik vind Aboutaleb een kei. Hij hep balluh, een echte Rotterdammer." Me vrouw Griep (71 jaar) stemt in. „Of je nou paars, blauw of geel bent, ieder- een heeft een hart. Aboutaleb houdt de stad bij elkaar." Hoe anders was de toon bij zijn aan stelling. De teneur toen: wat moet een Amsterdamse wethouder in Rotter dam? Een Marokkaanse moslim, nog wel? Hij wordt 'een representant' ge noemd van 'een groep die in heel Ne derland problemen veroorzaakt'. Leef baar Rotterdam geeft hem zelfs een le ge envelop, geadresseerd aan de ko ning van Marokko. Om z'n Marokkaan se paspoort terug te sturen. Even hangt hij al in de touwen, voordat hij goed en wel begonnen is. Het is daarom dat hij zich in die perio de juist terughoudend toont over zijn geloof, vermoeden naasten. Aboutaleb wimpelt dat weg. „Het bloed vloeide toen niet, er waren geen aanslagen. Nu is er een reden me uit te spreken. Toen niet." Aboutaleb wint in die tijd dag voor dag de (meeste) harten in de Maas stad. Zijn geheim: meters maken. Er is geen burgemeester die zich vaker mengt in wijkgesprekken en buurtbij eenkomsten. De kaart van Rotterdam kent maar weinig straten waar hij niet komt. Zijn toon van verbinding slaat aan, zelfs in het rauwe Rotterdam. En de liefde is wederzijds. Binnenska mers maakt Aboutaleb er geen geheim van dat hij niet terug wil naar politiek Den Haag. Geen ministerschap, geen topplek bij de PvdA. Jeugdvriend Salhi ziet het allemaal met verwondering aan. „Toen ik hem ooit vroeg of hij de politiek in wilde, was hij duidelijk. 'Nee, niets voor mij'. Toch kwam hij er in z'n tijd bij Forum meer en meer achter dat hij een bood schap heeft en die wil verkondigen." Inmiddels zijn de meest gehoorde ken schetsen lovend: een dossiervreter, een werkpaard, goed luisteraar en ie mand met doorzettingsvermogen. Maar ook: eerzuchtig, privé gesloten, belerend soms, ijdel vaak. Té uitgespro ken, zeggen anderen. Nourdin el Ouali, fractievoorzitter van de Rotterdamse islamitische par tij Nida, weet dat Aboutaleb niet in al les de moslimgemeenschap achter zich weet. Vooropgesteld: hij vindt het 'een goede vent', een 'kundig bestuur der'. Maar in zijn toon schiet hij 'soms door', vindt El Ouali. Maandag ston den ze schouder aan schouder bij de Essalam Moskee, bij een manifestatie tegen de Parijse terreur. „Maar Ahmed kent mijn kritiek." Aboutaleb is een goed luisteraar, werkpaard, doorzetter. Ook: privé eerzuchtig, gesloten, belerend soms, ijdel vaak El Ouali hekelt Aboutaleb omdat hij moslims openlijk opriep zich uit te spreken tegen terreur. „In Rotterdam waren velen verbaasd, want dat had den moslimsorganisaties juist al ge daan. Bovendien verscherpt dat alleen maar het idee dat er verschillende groepen zijn. Moslims, niet-moslims. Alsof we verschillend over geweld zou den denken? Daar moeten we juist vanaf. Aboutaleb moet oppassen dat hij niet na elke aanslag zichzelf wil overtroeven in harde taal. Wat zegt hij dan de volgende keer? 'Rot nog méér op', of'We gaan IS nog méér wegva gen'? Ik zou hem liever horen over het wegvagen van de voedingsbodem voor de jongens die zich aangetrokken voelen tot IS. Iemand die een reis naar Syrië overweegt kan door harde taal juist over de rand worden geduwd." Aboutaleb knikt als hij het hoort. „Bedenk wel waar we vandaan ko men. In januari wees de intellectuele bovenlaag van islamitische organisa ties er nog op dat de aanval bij Charlie Hebdo volgde op cartoons. Het was van: 'ja, de aanslag is erg, maar'. Ook toen zei ik: 'niks ja, maar'. Het is ver schrikkelijk. Punt. Ditmaal heb ik nie mand meer gehoord." In de marge van de gemeenteraadsver gadering op donderdag klinkt gemor. Terwijl de raadslieden zich buigen over thuisonderwijs in de stad, debat teert het parlement verderop in Den Haag over de aanslagen in Parijs. Zo hoort het dus, zegt Leefbaar Rot terdam-Raadslid Bart-Joost van Rij. Hij vindt dat Aboutaleb zijn boekje te buiten gaat door zich 'te bemoeien' met 'aanslagen waar hij niets mee van doen heeft'. „Sinds wanneer gaat de burgemeester van Rotterdam over het buitenlandbeleid?" Smalend: „Gaat zijn college dan ook F-16's kopen?" Volgens Van Rij speelt hij 'op het to neel van de buren'. Ja, iedereen mag een mening hebben, maar voor een burgervader ligt dat anders. „Hij heeft geen ambt waarvoor hij is gekozen, hij dient zich terughoudend op te stellen. Dat is nu eenmaal zijn rol." Vilein: „Hij moet gewoon lintjes knippen op Zuid." Een dag later krijgt Van Rij zijn zin. Aboutaleb onthult een straatnaam bordje, om even later een schoenen winkel die 100 jaar bestaat te bezoe ken. „Die burgemeesterstaken zijn me bepaald niet vreemd dus", zegt hij met een glimlachje. En over de kri tiek? „Men kan de functieomschrij ving erbij nemen die is gemaakt voor dat ik aantrad. De burgemeester moest een opiniërende zijn. Eentje die zich mengt in het publieke debat." Hij biedt goedgeluimd aan om te verhalen van de historie van deze win kelstraat. „Ook dat hoort bij mijn ambt. Ik ben er voor de Rotterdam mers. Ze mailen me. Ik antwoord per soonlijk. Iedereen mag me mailen." De burgemeester dreunt het op. „A punt Aboutaleb apenstaartje Rotter dam punt nl." Hij belooft zich in 'terreurvraag- stukken' te blijven roeren. „Het schaadt de wij-maatschappij in heel Nederland als we ons uit elkaar te la ten drijven. Iedereen die we buiten sluiten door deze terreur, iedere mos lim die we hierdoor wegduwen, is een verloren zaak. En op termijn, een risi co. Het is mijn dure plicht mij uit te spreken. En dat zal ik blijven doen." ZATERDAG 21 NOVEMBER 2015 Woensdag Aboutaleb doet enthousiast mee als een 'Flash Mob' gaat dansen bij de start van het project 'Ik Ben Wij', dat is bedoeld om radicalisering tegen te gaan. foto Jan de Groen 'Laat die idioten met kalas j nikovs maar aan mij over' foto links Maandag Aboutaleb deelt bij de Essalam Mos kee in Rotterdam bloemen uit na de herdenking van de aanslagen in Parijs, foto Jan de Groen foto rechts Donderdag De burgemeester wordt geëvacueerd uit een restaurant als vlakbij een ver dachte auto wordt aangetroffen. Er bleek enkel wat drugs in te zitten, foto MediaTV.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17