njoyhotels t&hfcssolrij Hij kan het niet laten: Ahmed Aboutaleb is weer zeer kritisch over terrorisme door moslims. Tot in het buitenland staat hij erom bekend. „Als moslim is het gemakkelijker mijn nek uit te steken." €159,95 €99,95 Maandag NIEUWS 15 Lees verder op pagina 16 ALL-INCLUSIVE! MINI VAKANTIE! Ahmed Aboutaleb loopt naar een raam in zijn werk kamer. Het is z'n fa voriete plekje als hij staat te bellen. Het geeft hem breed zicht op de stad. Zijn stad. Dan zegt hij lang zaam maar kordaat: „Een bom in de straten van Parijs dreunt na in de straten van Rotterdam." Het is zijn antwoord op de vraag waarom hij - bij herhaling - zo uitgesproken is als moslimex tremisten dood en verderf zaaien. „Via sociale media is de impact van een aanslag binnen enkele mi nuten hier. Het wordt gevoeld, die 129 doden. Ik voel het ook. Daar om laat ik mijn stem horen." Hij heeft een korte nacht ge had. De avond ervoor is hij in aller ijl door zijn beveiligers uit een res taurant in Rotterdam gehaald. Een Belgische auto die gesigna leerd stond vanwege de 'vuurwa pengevaarlijke' eigenaar bleek pal achter Aboutalebs dienstauto ge parkeerd. Ogenschijnlijk stom toe val ('net een film') en dus geen verijdelde aanslag op hem, maar toch. „Een Belgische wagen, mijn uitgesproken mening, je telt het op. Toch ben ik nuchter. Ik word al tien jaar beveiligd, ik ben wel wat gewend." Dus pakte hij thuis gewoon leeswerk voor de volgende dag er bij. Het leven gaat door, lijkt hij te willen zeggen. Al bleef het kna gen. „Ook op mijn familie heeft zoiets impact. Het voedt uiteinde lijk ook mijn woede over hoe ons dagelijks leven wordt beïnvloed door angst voor terreur." Eén ding stond Aboutaleb (54) zichzelf deze week echter niet toe, vertelt hij met gedempte stem. Huilen. Hij wil wel, maar dat 'past niet bij zijn ambt'. Zulke emoties slikt hij aan het be gin van de week ook weg op het bordes van zijn stadhuis. De won den van Parijs zijn dan nog vers, drie dagen oud. Er wordt 1 minuut stilte gehouden voor de aanslagen. Een vrouw geeft hem een hand en verhaalt van hoe bang ze is sinds vrijdag. Aboutaleb merkt een traan op, kruipend over haar wang. Hij veegt 'm teder weg. Een knikje van verstandhouding is daarna genoeg. „Bedankt, meneer de burgemeester." De rol van burgervader is Aboutaleb niet vreemd meer. Hier een luisterend oor, daar een aai over de bol van wat zijn Rotter dammers zijn geworden. Dan weer spreekt hij ferme taal. De woorden van de geboren Marokkaan reiken inmiddels tot ver buiten de stadsgrenzen. Was hij als eerste moslimburgemeester van een grote West-Europese stad in zijn eerste jaren weifelend over de islam, nu spreekt hij zich luid en duidelijk uit als het gaat om ter reur door moslimextremisten. Op de redactie van het tv-pro- gramma Buitenhof wisten ze na de aanslagen in Parijs daarom snel wie ze in de uitzending wilden hebben. Aboutaleb. Die heeft ten minste 'een verhaal'. En hij 'levert'. Hij spreekt van 'sloebers' die gehersenspoeld door IS 'dood en verderf zaaien. Mos lims moeten daar 'stelling tegen nemen'. Militair is ingrijpen no dig: „We moeten IS met wortel en tak uitroeien." IS 'kaapt' het ge loof om 'anderen hun wil op te leggen'. „Het raakt onze Westerse waarden in het hart." Wie langs zapt, kan denken aan een politicus die op winstbe jag uit is. Maar de woorden zijn een echo van wat hij zei in janua ri, na de aanslag op Charlie Heb- do. Destijds: „Als je het niet ziet zitten dat humoristen een krantje maken, ja, mag ik het dan zo zeg gen: rot toch op!" Als hij daarna een speech af steekt ('Wij zijn Parijzenaars') spreken sommigen van een Ich bin ein Berliner-moment, naar de speech van de Amerikaanse presi dent John F. Kennedy. De woor den dreunen na tot buiten Euro pa, zeker ook omdat ze kwamen van de First Muslim Mayor in Eu rope, aldus de New York Times. De recensies toen? „Hij is mijn held, de stem van Verlichting van Voltaire", zwijmelde burgemees ter Boris Johnson van Londen. 'Weinigen zijn zo robuust', oor- deelde The Economist. Uiteinde lijk komt er zelfs een uitnodiging van het Witte Huis, vicepresident Joe Biden ontvangt hem. Aboutalebs tekst over moslim terreur zijn weer even hard. Het ruikt naar rechts populisme, maar uitgesproken door een moslim, worden ze ontdaan van de zweem van stemmingmakerij, vindt ook Amsterdams burgemeester Eber- hard van der Laan. Aboutaleb weet zich zo steeds gesteund door een breed publiek. Ook te horen: hij roert zich ten minste. Andere politici lieten we ten 'geschokt' te zijn, maar over hoe het verder moet, zwijgt het Binnenhof vooral. CDA-leider Sy- brand Buma vindt dat premier Rutte niet 'het moreel leider schap' toont dat 'momenteel no dig is'. Buma letterlijk: „Hij kan be ter een voorbeeld nemen aan Aboutaleb. Die is standvastig en verenigt moslims en christenen zonder soft te zijn." Aboutaleb knikt slechts als hij dat hoort. „Iedereen gaat over zijn eigen woorden, over zijn eigen toon. Voor mij, als moslim, is het ook gemakkelijker mijn nek uit te steken. En wat ik in de kern vind, is dat zo'n conflict niet mag over springen naar mijn gemeente. Daarom spreek ik me snel en fors uit. Ik trek een dam op. Spannin gen mogen niet overwaaien." Even is hij stil. Hij wil zich niet mengen in het 'politieke spel' over wie zich moralistisch uitlaat en wie niet. „Ik voel de ruimte om me uit te spreken. Het is soms zelfs niet in lijn met mijn partij, de PvdA. Moeten meer mensen een boodschap van saamhorig heid uitdragen? Ja. Ik oordeel niet, maar stel wel vast dat dit alleen in Rotterdam is gebeurd." SAUERLAND Vertrek: 3, 7,1117, 2125, 29 jan, 2,6,10,14,18, 22, 26 feb Kijk voor meer informatie op enjoyhotels.nl of bel 0049 2953 9626 580 alles inclusief Sophia Weekendje weg! Vertrek: 8,15 22, 29 jan, 12,19 26 feb ZATERDAG 21 NOVEMBER 2015 foto Jan de Groen Burgemeester die zij n mond niet wil houden door Tobias den Hartog INCLUSIEF Ontvangst warme lunch of koffie/gebak 4x uitgebreid ontbijtbuffet 4x warme lunch of lunchpakket 4x 3-gangen keuzediner Dagelijks consumpties 17:00 - 24:00 uur GRATIS! Gehele dag gratis koffie en thee Avondentertainment met: wandeling, live muziek en meer.. Gratis dagtocht per luxe touringcar Gratis zwemmen Gratis E-bike's Gratis fiets-en wandelkaarten 5 DAGEN VANAF SCHLOSSHOTEL SOPHIA -> LOCATIE: BLEIWASCHE CENTRAAL GELEGEN! 3 DAGEN VANAF SUPERIOR HOTEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15