Partner minst geliefd om cadeautje voor te kopen; schoonmoeder goede tweede 10 NIEUWS Wie nog lootjes wil trekken, moet snel zijn. Waarom doen we dat eigenlijk? Sinds wanneer? Hoe? En hoe voorkom je familievetes? Ervaringsdeskundigen leggen het uit. DE MOEDER DE ONDERNEMER DE HISTOF DE TELEVISIEPRESENTATOR Nu ook jongste zoon Jonas (8) bruut van zijn heilige geloof in de man met de mij ter is afgebracht, kan het complete Amers- foortse gezin Van der Molen dit jaar sin terklaas-met-lootjes vieren. Dat deden vader Hiel- ko, moeder Eva en hun zoons Wout (14) en Bart (12) de afge lopen jaren al stie kem, volgens het vol gende concept: ieder een krijgt een enve lop met 40 euro en het verlanglijstje van een ander gezinslid. Eva: „Ik kwam erach ter dat wat ik wil heb ben - een armbandje, goede make-up - bij elkaar bijna 50 euro kost en nu overweeg ik serieus het budget op te hogen. Slecht hè?" Zoals met zo veel gezinszaken, is het bij de Van der Molens de moeder die het lootjes trek ken vol tact in goede banen leidt. „Ik regis seer dit zwaar, ik heb trucjes om er voor te zorgen dat elke enve lop bij de goede per soon uitkomt. Jonas moet Bart niet trek ken, want als hij dan net het verkeerde koopt wordt-ie afge maakt. Bart zei al dat hij hoopte dat zijn va der hem krijgt, om dat die altijd sites weet met de goed koopste Lego. En Wout weet nooit wat hij moet vragen, dat is ook niet heel mak kelijk." *,r,: De kunst van het lootj es trekken Toen zijn twee zusjes gingen studeren aan de andere kant van het land, dreigde het sinter klaasfeest in het gezin van Arjan Kuiper teloor te gaan. „Dan moesten ze niet alleen op 5 de cember 'naar huis' ko men, maar ook een paar weken eerder om loot jes te trekken", herin nert Kuiper zich. „Dat was te veel van het goe de. Toen bouwde ik met een vriend een simpele site om digitaal lootjes te trekken. Dat was vijf tien jaar geleden. We ga ven verder geen rucht baarheid aan de site, maar toch gebruikten dat najaar al zevendui zend mensen de site www.lootjetrekken.nl." Voor 2015 verwachten Kuiper en zijn compag non dat zo'n twee mil joen Nederlanders loot jes trekken voor de feestdagen op hun site. Ze kunnen er goeddeels van leven - van deze si te en van hun andere vondst: afspreken.nl. Fa milie en vrienden die el kaar willen treffen ge ven hun beschikbaar heid op bij de site, die de mogelijke data bere kent. Gebruikers van vorig jaar krijgen van lootje- trekken.nl de garantie dat ze dit jaar iemand anders trekken. Kuiper: „Daar willen we aan meewerken." Maar ook deze ondernemers heb ben zo hun principes: „We krijgen elk jaar mails van mensen die per se een bepaald ie mand willen trekken. Sorry, maar daar begin nen we niet aan. Dan moet je maar op een an dere manier loten." Albert van der Zeij- den, historicus bij het Centrum voor Volkscul tuur en kenner van de gebruiken rond het sin terklaasfeest, duikt op ons verzoek de archie ven in. De oudste melding van 'lootje trekken' rond 5 december treft hij in een jeugdroman uit 1937, van F.J. de Clercq Zubli, getiteld De Blijde Stilte. Van der Zeijden: „Een club mid delbare scholieren be denkt dat het aardig is om ook de docenten te verblijden met sin terklaascadeaus. Ze overleggen: wat geven we de Mof, de leraar Duits? En wat schen ken we de Driehoek, de wiskundedocent? En dan oppert er één: onze spaarpotten zijn beperkt, kunnen we niet lootjes trekken?" Het eerste krantenarti kel waarin over lootjes trekken wordt gerept, diept Van der Zeijden op uit 1953. „In Het Vrije Volk werd ge schreven over een groep mensen die sin terklaasavond viert. Zo tegen half tien is het kinderfeest voorbij en geven de volwassenen elkaar cadeaus. Uit het artikel: Weken van tevo ren maken ze lootjes, die beslissen wie een ca deautje maakt voor wie. leder krijgt er onge veer drie en het is nie mand verboden zijn ei gen favorieten buiten de gelote mensen heen te bedenken. Zoals de tekst in de krant staat maak ik op dat het in die tijd al gemeengoed was, het lootjes trek ken." De hele feestdagenperiode, stelt Familiediner-presenta- tor en mediator Bert van Leeuwen, is één grote bron van familieruzies. „Want het móét gezellig zijn, dat levert al veel stress op. Er wordt vaak meer dan één glas alco hol gedronken en veel draait om geld, ook altijd een heel gevaarlijk onder werp. Een nieuwe ontwikke ling is de WhatsApp-groep die veel families hebben. Heel gevaarlijk. Mensen rea geren daarmee snel op el kaar, heel zwart-wit en zon der eikaars gezichtsuitdruk king te zien." Uit onderzoek van lootje- trekken.nl blijkt dat mensen het minst graag hun partner treffen op het lootje. De tweede plaats in deze rang lijst is voor de schoonmoe der. Van Leeuwen: „Alles heeft te maken met ver wachtingen. Als je iets voor je eigen partner moet ma ken en kopen, dan ligt de lat meteen heel hoog." En die onvermijdelijke schoonmoe der? „Ik heb zelf een heel leuke schoonmoeder, maar veel mensen ergeren zich nog altijd aan de moeder van een partner. Ze zijn ja loers, geven vaak hun schoonkinderen van allerlei dingen de schuld, lekker makkelijk. Maar goed, wat doe je dan, als je een ge dicht voor haar moet ma ken? Het mag plagerig zijn, maar over echte irritaties kun je eigenlijk geen grap pen maken. En als je het niet benoemt vind je jezelf weer laf. Dat schiet dus ook niet op." Lootjes trekken bij de familie Van der Molen. Het moest gis teren zeven keer gebeuren voordat niemand zichzelf had. foto Marlies Wessels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10