Daling Zeeuwse werkloosheid stokt Jubilerende orkesten St Cecilia uit Kloosterzande en Rumbeke samen op podium ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Het ene orkest heet St. Cecilia, het andere ook. Die uit Klooster bestaat 150 jaar, net als die uit Rumbeke. Het was Jaques van Braband die in 1865 aan de wieg stond van har monie St. Cecilia. Hij was ook de eerste dirigent. Dat was toen, 150 jaar geleden inmiddels. Er is een boek over volgeschreven. Uiteraard mocht het jubileum jaar 2015 niet onopgemerkt voor bij gaan. In januari trad de Mari nierskapel op in de Hontenissehal en in mei was er het concert van St. Cecilia samen met Ambras. „We kijken nu al met gepaste trots terug op het jubileumjaar", zegt Michel Weemaes van het ju bileumcomité. „Met de Mariniers kapel hadden we een uitverkocht huis. Er is gevochten om kaarten, kan ik gerust zeggen. En het twee de concert was ook een succes. Nu staan we voor de derde opgave." En dat is een optreden met de naamgenoot uit Rumbeke. Een dubbelconcert met de naam '300 jaar Koninklijke Harmonie St. Ce cilia'. Het idee om de twee 150-jari- ge orkesten samen te brengen werd geboren in Kloosterzande. Peter de Kort van het jubileumco mité: „We zijn naar hun jubileum concert geweest in mei. Wij had den zelf een mars laten schrijven, de St. Ceciliamars. De partituur hebben wij hen toen cadeau ge daan." Michel Weemaes vult aan: „Er zijn maar twee korpsen op de wereld die die mars spelen en die heten allebei St. Cecilia. Dat is wel bijzonder." Naast de twee orkesten zal za terdagavond een drietal solisten aanschuiven. Muzikanten die alle- drie hun sporen in de muziekwe reld verdiend hebben. Bijzonder omdat ze alledrie ooit in de har monie van Kloosterzande speel den: Jan Menu (saxofoon), Carla Meijers (fluit) en Frank Vermast 'Er zijn maar twee korpsen op de wereld die de St Ceciliamars spelen en die heten allebei St Cecilia* (trompet). Ook een vierde oud-lid van van het orkest was benaderd, gitarist J.B. Meijers. Maar die kon nie, vanwege verplichtingen met The Common Linnets van Ilse de Lange. „Maar hij wil graag nog een keer meedoen", zegt Michel Weemaes. „Zijn vader, broer en tante zitten nog in het orkest." Dirigenten Frank Markey (Rumbeke) en Eric Provoost zul len daarnaast gezamenlijk soleren op klarinet. Peter de Kort: „Ieder orkest speelt een aantal nummers. Maar we doen er ook zes samen. Op dat moment zitten er 110 muzi kanten op het podium. Er is in de zaal plaats voor zevenhonderd mensen, we hebben al meer dan zeshonderd kaarten verkocht." Het jubileum van de harmonie wordt volgend jaar afgesloten met het toneelstuk 'Komt de koningin naar Klooster?', gespeeld door de Scheldegalm uit Kloosterzande. Op Walcheren nam de werk loosheid het afgelopen jaar af: van 2597 naar 2506 personen. In de andere regio's is een stijgende lijn te zien. Hulst is de enige ge meente buiten Walcheren waar het aantal WW-uitkeringen daal de. De gemeenten met de meeste mensen met een WW-uitkering zijn Terneuzen en Vlissingen: elk 1.165. Daarna volgen Middelburg (998), Goes (826) en Schouwen- Duiveland (697). Van de Zeeuw se beroepsvolking zit 4,1 procent in de WW, dat is onder het lande lijk gemiddelde. De werkgelegenheid in de zorg blijft dalen. In een jaar nam het aantal zorgmedewerkers met WW toe van 1022 in oktober 2014 naar 1344 in oktober van dit jaar. Zij zijn de grootste groep in het Zeeuwse UWV-bestand. Het aantal WW-uitkeringen nam de afgelopen maanden af in onder De werkgelegenheid in de zorg is het sterkst afgenomen. Zorgmedewerkers vormen de grootste groep WW'ers meer de uitzendsector, bouwnij verheid, metaalindustrie en de tail- en groothandel. Niet iedere werkzoekende heeft een WW-uitkering. Een flink aantal zit in de bijstand. In oktober waren landelijk 617.000 mensen op zoek naar werk, van wie tweederde (421.000) een WW-uitkering heeft. Zeeland kent relatief een lage werkloosheid. Dat ligt volgens Dick van der Wouw van ZB Plan bureau en Bibliotheek van Zee land niet aan de groei van het aantal banen. Vergrijzing en ver trek van jongeren uit de provin cie zorgt dat de totale beroepsbe volking in Zeeland daalt. De afge lopen vijf jaar met 7000 mensen. Dat drukt het werkloosheidsper centage flink. TOYOTA AURIS HYBRIDE UIT VOORRAAD LEVERBAAR Koop in 2015* en profiteer 5 jaar lang van 14 bijtelling Toyota Auris 5-deurs prijs vanaf: 24.395 Toyota Touring Sport (station) prijs vanaf: 25.695 CAPPENDIJK TOYOTA TERNEUZEN Tel. 0115-617751 VRIJDAG 20 NOVEMBER 2015 Concert van 110 muzikanten door Peter van den Assem KLOOSTERZANDE. Wat doe je als vereniging wanneer het jubileum jaar in zicht komt? De Koninklijke Harmonie St. Cecilia uit Klooster zande treedt morgenavond op met haar exact evenoude naamgenoot uit het West-Vlaamse Rumbeke. Koninklijke Harmonie St. Cecilia tijdens het concert in mei. foto Ronald den Dekker Het dubbelconcert in de Hontenisse hal in Kloosterzande begint om 20.00 uur. Zaal open om 19.00 uur. Kaarten aan de kassa kosten 5 euro. Michel Weemaes (links) en Peter de Kort van het jubileumcomité hopen dat het dubbelconcert zaterdag een volle zaal trekt, foto Camile Schelstraete door Theo Ciele VLiSSINGEN. Het aantal Zeeuwen met een WW-uitkering is de laat ste twaalf maanden licht toegeno men. Bijna achtduizend mensen zaten in oktober in de WW, ruim honderd meer dan in oktober 2014. Kentekenregistratie in 2015 4538 AS Terneuzen Mr. F.J. Haarmanweg 58 I Prijzen inclusief BTW, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbehouden. Distributeur: Louwman Parqui B.V. Meer info: bel gratis 0800-0369 of kijk op www.toyota.nl yuttty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 83