OEL willen niet delen y AANSLAGEN IN PARIJS 7 ^KOOPJEDEALNL) dagaanbiedingen van 20 november maar IV QCVCYl lflict tO€ Dominique Revert, manager Batadan Politie, leger en geheime dien sten maken overuren. Alarmsig nalen en zwaailichten overstem men andere, meer vertrouwde geluiden. In Zweden werd donderdaga vond de Irakees Mutar Muthan- na Majid gearresteerd. De Zweedse veiligheidsdiensten be schikten over 'concrete aanwij zingen voor een mogelijke aan slag'. Om die reden gold de hoogste alarmfase in het land. Volgens dagblad Expressen zou Majid lid zijn van Islamitische Staat. Om aanslagen te voorko men patrouilleerde de politie bij onder meer overheidsgebou wen, ambassades en kantoren van media. „Ik herken mijn Stockholm niet meer", zegt een vrouw. In Malmö en andere ste den waren activiteiten in de avond, waaronder trainingen bij sportverenigingen, afgelast. De forens in en rond Parijs kiest uit angst voor de auto. Het gevolg laat zich raden: sinds de aanslagen in Parijs staan recordfiles in de stad tij dens de spitsuren. Als reactie daarop hebben enkele grote be drijven hun kantoorpersoneel toestemming gegeven vaker thuis te werken. Italië zet zich eveneens schrap. In Rome en Milaan zijn de veiligheidsmaatregelen ver scherpt na een waarschuwing van de Amerikaanse recherche FBI dat terroristen het onder meer hebben voorzien op de Sint Pieter, de Dom en de opera van Milaan. De Amerikaanse ambassade in Rome roept alle landgenoten op extra waakzaam te zijn in res taurants, hotels en theaters die 'potentieel doelwit kunnen zijn'. De FBI heeft de Italiaanse collega's de namen gegeven van vijf Arabische verdachten. Tunesië houdt rekening met nieuwe aanslagen. In de hoofd stad Tunis is een ongebruikelijk groot aantal veiligheidstroepen op de been. Een week geleden liet Tunesië weten dat het een terreurcel had opgerold die plan nen had voorbereid voor aansla gen op politiebureaus en hotels in Sousse. Deze badplaats was afgelopen juni ook al het doel wit van een aanslag. Daarbij kwamen 38 toeristen om. Aangescherpte controles in Turkije hebben geleid tot de ar restatie van een groep van acht Marokkanen op de luchthaven van Istanbul. Een deel van hen is inmiddels uitgewezen. De po litie onderzoekt of de achterblij vers banden hebben met leden van Islamitische Staat. Volgens Turkse media zou het achttal als vluchteling hebben willen door reizen naar Duitsland. Gisteren gingen na een bom melding alle alarmbellen af op de luchthaven van Sofia (Bulga rije). Daar maakte een Pools toe stel dat toeristen naar Hurghada (Egypte) bracht een noodlan ding. Volgens een passagier was er een bom aan boord. Het bleek vals alarm, aangezwen geld door een 67-jarige Pool die te diep in het glaasje had geke ken. Directeur Rob Wainwright van de Europese politie-organi- satie Europol waarschuwt voor 'een zeer ernstige escalatie' van de terreurdreiging in Europa. „De aanslagen in Parijs zijn een duidelijk signaal van IS dat het zijn brute vorm van terrorisme naar Europa exporteert", zei Wainwright gisteren tijdens zit ting van het Europees Parle ment. De directeur van Europol zei dat de database van vermoedelij ke buitenlandse strijders het af gelopen jaar in omvang is ver dubbeld. De databank bevat nu tienduizend namen. Ongeveer 2.000 van hen zijn strijders met oorlogservaring. Volgens Ameri kaanse en Iraakse inlichtingen bronnen werkt Islamitische Staat aan de vervaardiging van chemische wapens. De terreur groep heeft een divisie opge richt voor onderzoek en experi menten en krijgt daarbij hulp van wetenschappers uit Irak, Sy rië en elders in de regio. IS zou nog niet geavanceerde chemische wapens, zoals zenuw gas, kunnen ontwikkelen. De terreurgroep zou eerder wel eens mosterdgas hebben ge bruikt op het strijdtoneel. In ruil voor extra budget breidt hij zijn platform graag uit. „Waar het om gaat is de inlich tingen van politie en geheime diensten bij elkaar te brengen, ook al omdat er veel dwarsver banden tussen terreur en georga niseerde misdaad zijn. Wij zijn De allerbelangrij*kste maatregel, informatiedeling en samenwerking tussen geheime diensten, ontbreekt druk bezig. Maar de echte beslui ten om meer te doen liggen bij de lidstaten." Die staan op de rem. „We de tecteren bij onze grotere part ners geen overweldigend enthou siasme", betreurt een diplomaat van een kleiner land. Fransen, Britten en Duitsers zouden bang zijn dat informatie weglekt als ze die met té veel andere landen delen. „De grotere diensten den ken dat ze het wel alleen kun nen", zegt de ingewijde. „En in formatie wordt vaak geruild. Wat je weggeeft kun je niet meer ruilen." Nog een bezwaar: dat een andere dienst met jouw info de buit binnenhaalt. Hoe lang lidstaten hun weiger achtige houding kunnen volhou den is de vraag. De druk groeit. „Het wordt steeds moeilijker aan de burger uit te leggen dat je dit niet wilt, terwijl het aantal aan slagen én slachtoffers snel toe neemt", zegt In 't Veld. €119,95 67% €80,- Nu slechts 39,95 €69,95 71% €50,- Nu slechts 19,95 VRIJDAG 20 NOVEMBER 2015 foto s Reuters, AFP en DPA door Hans van Zon ROME. De wereld staat op scherp. Bij het minste of gering ste - van verdacht pakje tot ano niem belletje - is er stress en rukt de politie uit. Het terreur- spook ontregelt het vliegver keer. Bij publiekstrekkers als de Sint Pieter in Rome lopen beveili gers op hun tenen. Directeur Rob Wainwright van Europol zei gisteren dat de 'verdachte' database uit 10.000 namen bestaat. 2.000 daarvan hebben oorlogservaring. Originele Beats by Ore in-ear Headphones De meest populaire head phones van dit moment! Zowel de iPhone/iPad (iBeats) als de Android (urBeats) versie beschikbaar Met bedieningsknopjes en ingebouwde microfoon Adviesprijs Korting U bespaart: Design Waterkoker met LED-verlichting Razendsnel water koken dankzij 2000W vermogen! Eye-catcher voor in de keuken Voorzien van kookstop, anti-kalk technologie en droogkookbeveiliging Adviesprijs Korting U bespaart: f N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL y Met gemak veilig shoppen DPDfjjjl NIET TEVREDEN? GELD TERUGl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7