km Azc in Goes blijft vier jaar langer Winterterrassen op Markt en Bleekveld Dagbladbezorger PZC Boek over geschiedenis van vangst op ansjovis BEVELANDEN en THOLEN 7 GEZOCHT Boek vertelt niet alleen de historie, maar geeft ook tips over gerechten met ansjovis. Het bevat uniek beeld materi aal, hon derden afbeeldingen, vooral uit particuliere collecties. Maar ook recepten, ver halen en gedichten. Het boek telt bijna 300 pagi na's. De weervissers van Bergen op Zoom. Over een eeuwenoude vangst methode, mensen, vis en smaak. Dat is de titel van 'het ultieme boek' dat de Stichting Behoud Weervisserij deze week presenteerde. Alleen de familie Van Dort doet nog aan weervisserij Samen met de Bergse familie Van Dort, de eni ge die nog beroepsmatig aan weervisserij doet, probeert de stichting de traditionele vangst van ansjovis levend te hou den. Dat doet ze met on der meer vaartochten naar de weren in de Oos terschelde, in de omge ving van de Speelmans platen en de Oesterdam. Het boek is de afron ding van een project dat verschillende etappes kende. Een tocht naar het weer, afgelopen zo mer, bijvoorbeeld. Met familieleden van de weervissers van toen. Ze kwamen met verha len, foto's en tekenin gen en leverden zo mate riaal aan. Tegelijk werd gespit in het verleden van de weervisserij. Be kende families als Van Dort, Aertssen, Landa, Baaijen, Franken, Witha gen en De Haas worden in het boek belicht. Maar het is meer dan een boek met aandacht voor de traditie, de his torie. Er is ook volop ruimte gemaakt voor een culinaire insteek. Wat kun je met ansjovis zo allemaal doen? Maar ook met geep, want die vangen de weervissers nogal eens. Of mul en makreel. Drie koks presente ren recepten in het boek. Geïllustreerd met prachtige foto's. „En bij elk recept staat een wijn advies van Tapavino. Dat maakt het com pleet", zegt Marc van der Steen van de Stich ting Behoud Weervisse rij. De weervisserij inspi reert. Kunstenaars en fo- tografen zijn gegrepen door deze bijzondere manier van vissen die overigens, benadrukt Van der Steen, niet uniek is voor Bergen op Zoom. Weervisserij, het vissen met een weer, kom je in allerlei varian ten wereldwijd tegen. Weervisserij komt, in allerlei varianten, overal voor Het principe is overal hetzelfde. Met vloed ko men vissen in de v-vor- mige weer. Bij eb drij ven ze naar de punt en zijn daar een makkelijke prooi voor de visser. Het boek noemt ook Stij Bosters. Hij was de man die het AAA-menu bedacht: asperges, ansjo vis, aardbeien. Marc van der Steen bezocht in het kader van deze publica tie Collioure, het cen trum van de ansjovis vangst in de Middelland se Zee. Mirjam Drenth van creatief collectief Hotel Zeezicht stelde het boek samen. De 288 pagina's gaan vergezeld van een dvd waar verhalen, foto's en filmpjes samenkomen. GOES. Het asielzoekerscentrum (azc) aan de Plesmanweg in Goes blijft nog vier jaar langer open. Het huidige contract loopt bijna af, maar het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) heeft bij de gemeente Goes een verzoek in gediend om dat te verlengen. Dat maakte burgemeester René Ver hulst gisteren bekend. Het ruim vier jaar geleden geo pende asielzoekerscentrum doet momenteel dienst als zogeheten gezinslocatie: daar verblijven al leen uitgeprocedeerde gezinnen met minderjarige kinderen. Zodra het jongste kind 18 wordt, moeten ze het land verlaten. Volwassenen mogen niet werken of naar school, kinderen zijn wel onder- wijsplichtig. Om die reden is ver lenging wat betreft Verhulst gun stig. Een aanvankelijk uitbreidings plan van het azc met zeventig plaatsen is vanwege de kosten van de baan. GOES. Al sinds 2023 werd erover ge praat, maar nu komen er dan toch winterterrassen op de Grote Markt en het Bleekveld in Goes. Dat houdt in dat horecaonder nemers hun terras mogen voor zien van zijschermen. Bestaande zijschermen mogen tijdelijk wor den opgehoogd of er mag een zeil of doek worden opgehangen. Aan de terrasschermen is wel een was lijst aan voorwaarden verbonden. Zo moeten ze bijvoorbeeld door zichtig zijn en mag er geen recla me op staan. Doeken of zeilen mo gen alleen tijdens openingstijden worden bevestigd. Voor tijdelijke ophoging is een omgevingsvergun ning nodig, omdat de gemeente het als 'bouwwerk' ziet. Met de winterrassen moet de Goese bin nenstad ook in de koude periode aantrekkelijk blijven. Overigens sprak Verhulst in 2013 nog van 'niet zomaar een paar schermpjes, maar echt uitstraling'. OPZOEK VRIJDAG 20 NOVEMBER 2015 Weervisserij in de Oosterschelde is inspirerend door Jan van de Kasteele De vangst van ansjovis met behulp van zogeheten weren is van oudsher een bezigheid van vissers uit Ber gen op Zoom. De weervissers van Bergen op Zoom: voor 24,95 euro te koop bij boekhandels in Bergen op Zoom. door Luc Oggel door Luc Oggel WGGGNGR Media De PZC is op zoek naar dagbladbezorgers* die 's ochtends voor 07.00 uur de krant willen bezorgen in 's GRAVENPOLDER, ELLEWOUTSDIJK, 0UDELANDE of 's HEER-ABTSKERKE Wat staat er tegenover? Een prima vergoeding Gratis de PZC, AD, Trouw of de Volkskrant lezen Uitstekend te combineren met andere bezigheden Ga naar www.bezorgers.nl voor meer informatie Direct aanmelden? Ga naar www.bezorgers.nl *min. leeftijd 15 jaar Meer bereiken. Met Wegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78