'We gaan weer open. Het zal een paar maanden of jaren moeilijk zijn, Geheime diensten ïihadist meldde eerder al dat aanslag zou komen Opsporingsdiensten in Frankrijk liggen onder vuur. Er wordt slecht samengewerkt. De meeste aanslagplegers in Parijs waren al bekend. 6 AANSLAGEN IN PARIJS Veel informatie is bekend, toch wordt aanslag niet voorkomen PARIJS. De Belgen krijgen veel kri tiek op hun aanpak van potentiële terroristen. Maar doen de Fransen het dan zo goed? Drie maanden ge leden kreeg Frankrijk al een waar schuwing voor een aanslag op een concertzaal. En bekende jihadis- ten raken kinderlijk eenvoudig uit zicht. Samy Amimour (28) was één van de terroristen die afgelopen vrijdag zijn automatische wapen leegschoot in concertzaal Bataclan en zichzelf daarna opblies. De voormalige buschauffeur was geen onbekende van de Franse vei ligheidsdiensten. In 2013 werd hij aangehouden, kort voor hij naar Je men wilde vertrekken. Hij werd onder juridisch toezicht geplaatst, moest zijn paspoort inleveren en zich elke week melden bij de poli tie. In september 2013 vertelde Samy vrienden en familie dat hij 'een paar dagen' naar Zuid-Frank rijk' ging. In werkelijkheid reisde hij naar Syrië. „Ik heb de politie gevraagd hoe hij zonder paspoort en onder juri disch toezicht toch het land kon verlaten", vertelde zijn vader Azze- dine Amimour gisteren. „Toen is me verteld dat hij naar de politie is gegaan, gezegd heeft dat hij zijn papieren kwijt was, en dankzij die vermissing kon hij gewoon nieu we identiteitspapieren aanvra gen." Op het politiebureau, waar hij zich wekelijks moest melden, sloeg niemand alarm. „Het wordt helemaal niet opgemerkt als ie mand die onder toezicht staat zich één keer niet meldt. Pas na twee keer of drie keer afwezig heid wordt er eens naar gekeken", aldus Louis Caprioli, voormalig onderdirecteur van de terreurbes- trijdingsdienst DST. In Frankrijk is opnieuw een de bat losgebarsten over de werkwij ze van de opsporingsdiensten, na de aanslagen van een week gele den. De meeste terroristen waren 'bekenden' van de autoriteiten. Ze stonden geregistreerd wegens hun potentiële gevaar of radicale sympathieën. Toch konden ze ongemoeid tus sen landen reizen, auto's huren, appartementen huren en kalasjni- kovs en explosieven inslaan. Het vluchtverhaal van kamikaze Ami mour staat niet op zichzelf. Tur kije zette een jaar geleden drie Franse jihadisten op het vliegtuig. Eén van hen was veroordeeld we gens terrorisme. Ze waren afkom stig uit Syrië. Franse veilig heidsagenten wachtten hen op bij vliegveld Orly bij Parijs, maar te vergeefs. Het drietal landde in Marseille. Dat wisten de terrorismebestrij- ders in Parijs niet. De jihadisten lieten op het vliegveld van Marseil le hun identiteitspapieren zien en mochten gewoon doorlopen. „Mijn cliënt belde me 's middags en zei zelf verbaasd te zijn dat nie mand hem kwam arresteren", zei een van de advocaten. De klacht van de Franse opspo ringsdiensten is duidelijk: het wa ter staat ze tot aan de lippen. In de databank met potentieel gevaarlij ke individuen - inclusief moslim extremisten - staan 11.700 namen. Als die allemaal 24 uur per dag gevolgd moeten worden, zijn on gekende hoeveelheden agenten nodig. De wettelijke mogelijkhe den om 'potentieel gevaarlijke' Fransen aan te pakken zijn ook be perkt. Aan die twee klachten van de opsporingsdiensten komt in ieder geval deels een einde door de uit geroepen noodtoestand en de afge kondigde maatregelen. De bezuini gingen op defensie zijn opge schort. De politie krijgt er duizen den mensen bij. Sinds de aansla gen van vrijdag is ook al aan meer dan 100 moslimextremisten pre ventief 'huisarrest' opgelegd: iets wat zonder de noodtoestand on mogelijk was. Misschien wel het grootste struikelblok is de gebrekkige com municatie, tussen landen maar ze ker ook in Frankrijk zelf. De be strijding van het terrorisme wordt geteisterd door een kluwen aan goedbedoelende overheden, veilig heidsdiensten, opsporingsinstan ties, antiterreurrechters en een an titerreureenheid bij justitie. Com petentiestrijd tussen die clubs frustreert het werk onnodig. Voormalig antiterreurrechter Mare Trévidic verhoorde in augus tus een gearresteerde Franse jiha- dist, die was teruggekeerd uit Sy rië. „Ze hadden hem gevraagd een aanslag te plegen op een roek- zaal." De man werd gearresteerd voor hij in actie kwam. Trévidic vroeg hem wie de opdrachtgever was. 'Abdelhamid Abaaoud', was het antwoord. De zaak kwam in een vertrou welijk rapport te staan en eindig de op het ministerie van Justitie. Daarna bleef het oorverdovend stil. Tot afgelopen vrijdag de sal vo's klonken in Bataclan. 11-9-2001: Aansla gen in New York bijna 3.000 doden. Vier aanslagple gers vooraf be kend bij militaire inlichtingen dienst, informatie niet gedeeld met FBI. 11-03-2004: Trein aanslag Madrid, 191 doden. Rege ring vooraf ge waarschuwd door Europol, Spaanse inlichtingen- en militaire veilig heidsdienst. 02-11-2004: Moord Theo van Gogh, AIVD zou crucia le informatie heb ben genegeerd. 07-07-2005: Aan slag in Londen, 56 doden. Britse ge heime dienst door CIA gewaar schuwd. Maart 2012: Schiet partijen in Midi- Pyrénées, 7 do den. Dader be kend bij inlichtin gendienst DCRI. 22-5-2013: Moord Britse militair Lee Rigby in Londen, daders al bekend. 24-5-2014: Aan slag Joods Mu seum Brussel, 4 doden, dader be kend bij Fransen, informatie niet ge deeld met België. Januari 2015: Aan slag Charlie Heb- do (12 doden), po litieagente en su permarkt (4), da ders bekend bij Franse diensten. 21-8-2015: Misluk te Thalysaanslag, dader bekend bij Franse en Bel gische inlichtin gendiensten. Brussel heeft tot nu toe op elke aanslag gereageerd met antiter reurmaatregelen. Ook het spoed overleg van de Europese ministers van Justitie en Binnenlandse Za ken vandaag levert weer zo'n lijst op. Beperking van vuurwapenbe zit. Betere bewaking van buiten grenzen. Betere opvolging van te rugkerende foreign fighters. En nog een stuk of acht maatregelen, blijkt uit de gelekte slotconclusies. De allerbelangrijkste, informa tiedeling door en goede samen werking tussen geheime diensten, ontbreekt ook nu weer. En dat, zeggen de Europarlementariërs So phie in 't Veld (D66) en Judith Sar- gentini (GroenLinks), terwijl de daders van alle aandachttrekken de terreuraanslagen de afgelopen vijftien jaar vooraf bij één of meer diensten bekend waren. Daar zit het lek. En daar gebeurt niets aan. De liberalen, groenen, sociaal democraten en christendemocra ten in het Europees Parlement, al lemaal willen ze meer samenwer king tussen diensten. Ook de hoogste baas van Europol in Den Haag, Rob Wainwright, is voor. Eind dit jaar start hij zijn eigen an- titerreurcentrum. Dat gaat infor matie verzamelen en krijgt een af deling voor gegevensuitwisseling. Geblunder bij bestrijden van terroristen door Frank Renout door Frans Boogaard BRUSSEL. Het risico op nieuwe ter reuraanslagen in Europa is levens groot, maar lidstaten riskeren lie ver een nieuwe aanslag dan dat ze hun geheime diensten verplichten tot informatiedeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6