Schouwse burger minder tevreden Vaste recreanten van Marina Beach boos Nuchtere politiek Gelukt Gebruik Sluiskiltunnel blijft 2 ZEELAND Elke dag rijden 14.000 voertuigen door de Sluiskiltunnel bij Terneuzen. Dat zijn er minder dan verwacht. COMMENTAAR De Tweede Kamer heeft gisteren tamelijk kalm gespro ken over de gevolgen van de aanslagen in Parijs. De VVD en de PW vroegen wel wat aandacht voor de veronderstelde risico's van het huidige vreemdelin genverkeer, maar dat werd geen groot onderwerp. Het kabinet beantwoordde de vele vragen van de Kamerleden opvallend nuchter en zakelijk. Minister Bert Koenders van Buitenlandse Zaken schilderde rus tig de beperkte mogelijkheden om Islamitische Staat nog krachti ger te bestrijden. Koenders wees op grote complicaties. De afwij kende belangen in Syrië van lan den als Turkije en Rusland vra gen om voorzichtig opereren. En het opvoeren van de militaire ac ties moet hand in hand gaan met het doorbreken van de olie- en Nederland kan niet ineens heel veel meer doen in de strijd tegen IS wapenhandel met IS. Verder moet er een alternatief komen voor het gruwelijke bewind van de Syrische dictator Assad. Het kabinet en de Tweede Kamer zijn voldoende doordrongen van de noodzaak om IS met alle mid delen te bestrijden. Maar veel meer dan voortzetting van de Ne derlandse bombardementen in Irak en dan extra diplomatieke in zet, zit er vooralsnog niet in. Dat is de werkelijkheid. Die is nu, in alle commotie over de aanslagen, moeilijk te accepteren. De burger heeft voor wat be treft deze thema's sowieso niet veel op met overheden, blijkt uit de Zeeuwse Veiligheidsmonitor 2013. Over het functioneren van de Veiligheidsregio is 39 procent tevreden, dan volgt de rijksover heid met 37 procent en tenslotte de gemeente Schouwen-Duive- land met slechts 32 procent tevre den ondervraagden. Doelstelling in het woensdag gepresenteerde Schouwse Veiligheidsprogramma 2016 - 2018 is dan ook dit gemeen telijk percentage op te krikken tot 40 procent. Ander thema voor de komende jaren is de ondermijnende crimi naliteit. Dat zijn misdrijven waar bij onderwereld en bovenwereld verweven raken. Voorbeelden zijn hennepteelt, mensenhandel, wit wassen en vastgoedfraude. Als ant woord hierop gaat de gemeente ondernemers vaker beoordelen op integriteit. Via het Regionaal Infor matie en Expertise Centrum wil de gemeente ook meer te weten komen over de georganiseerde cri minaliteit in Zeeland. Het RIEC krijgt hiervoor 12.750 euro. B en W zijn blij met de forse daling van het aantal woninginbra ken (van 252 in 2013 naar 137 vorig jaar) en willen dat voortzetten. Dat gebeurt door voorlichting over het Politiekeurmerk Veilig Wonen en het promoten van de Mobey: het mobiele inbraakalarm. Er wordt ook ingezet op het voor komen en vroeg signaleren van huiselijk geweld. Voor bestrijding van inbraken, overvallen en ge weldsdelicten krijgt het Veilig heidshuis een gemeentelijke bij drage van 13.000 euro. Jeugd is altijd een thema in het Schouwse veiligheidsbeleid. B en W doen daar al veel aan middels voorlichting, overleg met scholen en de inzet van straatcoaches. Doelstelling voor 2018 is 'Niet meer dan één overlastgevende jeugdgroep in de gemeente'. Door het stimuleren van bedrij ven Investerings Zones hopen B en W dat bedrijven hun omge ving schoon en veilig houden. Almanak Veel dienstreizen heeft die verslagge ver uit Zierikzee niet gemaakt. Maar eentje ging naar Wolfsburg, waar Volkswagen - toen nog sjoemelvrij - liet zien dat je van versleten autoban den nieuwe bumpers kan maken. De reis werd per zakenvliegtuig ge maakt, met aan de knuppel een Vlaamse piloot. De luchthaven van Braunschweig bleek lange en korte landingsbanen te hebben. Dit was een korte... Toen de lijkbleke journalis ten weer op adem kwamen na het hef tige remmen, schoof de piloot het gor dijntje van de cockpit open en sprak glimlachend: „Het is weeral gelukt." Sinterklaasfeest bij Duiveland S.V. Duiveland houdt vrij dag 27 november een sin terklaasfeest voor kinderen van groep 3 tot en met 8. Dit feest wordt gehouden in de kantine van S.V. Dui veland aan Weelstraat 5 in Oosterland. Er worden spelletjes ge daan, er wordt gedanst en er is eten en drinken. Om mee te doen is geen lid maatschap van S.V. Duive land nodig, entree is gratis. Het sinterklaasfeest duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Sin terklaas en zijn Pieten zul len erbij zijn. Havens slaan handen ineen De havens van Antwerpen en Zeebrugge, die elkaar ja renlang zwaar hebben be concurreerd, gaan commer cieel samenwerken. Ze slo ten hierover op een han delsmissie in het Chileen se Santiago een akkoord. Zeebrugge en Antwerpen gaan containerrederijen sa men aanbiedingen doen. Zeebrugge verliest markt aandeel. Antwerpen groeit juist en wil een nieuwe ha ven bij Doel aanleggen. De samenwerking is nodig om Vlaanderen zover te krij gen daarin te investeren. Wild Romance Koos in Brogum Brood is dood, maar z'n Wild Romance doet het nog. De band, onder lei ding van gitarist en compo nist Dany Lademacher (fo to), speelt saturdaynight in poppodium Brogum in Zie rikzee. Voorafgaand aan het optreden vertelt Broods manager Koos van Dijk over het leven met Ne derlands enige rock' nroll-junkie, die meer maals in Brogum op het po dium stond. Zaterdag 21.00 uur, toegang 17,50 euro. Dode bruinvis op strand Dishoek Een wandelaar meldde gis teren bij A Seal Eerste Hulp bij Zoogdieren Zee land dat er een dode bruin vis lag op het strand in Dis hoek. Dat meldt de hulpor ganisatie in een bericht op haar website. Vrijwilligers gingen erop af en troffen het kadaver aan van een jongvolwassen mannetje in 'verregaande staat van ontbinding'. Het lichaam is aangeboden voor destructie en is dus netjes opgeruimd. SLUISKIL. Minder bestuurders ma ken gebruik van de Sluiskiltun nel dan aanvankelijk gedacht werd. Elke dag rijden gemiddeld 14.000 voertuigen door de tun nel, die een halfjaar geleden geo pend werd door koning Wil- lem-Alexander. Tin Buis, directeur van de BV die de tunnel aanlegde, voorzag bij aanvang van de bouw dat de tunnel in 2020 goed zou zijn voor ongeveer 20.000 passages. „Dat aantal wordt waarschijnlijk niet gehaald", zegt hij nu. „Ik denk dat het aantal passages mis schien nog groeit naar 15.000." Hij kan geen duidelijke reden ge ven voor de tegenvaller. „Die ver wachting is een fors aantal jaren geleden uitgesproken. Ik denk dat het met de economische cri sis en demografische ontwikke lingen te maken heeft." De Sluiskiltunnel trekt dage lijks iets meer voertuigen dan de Sluiskilbrug deed: volgens de provincie reden voor de opening van de tunnel dagelijks 13.000 a 14.000 voertuigen over de brug. Nu zijn dat er nog altijd vier- a vijfduizend per dag. De Wester- scheldetunnel heeft gemiddeld 17.000 passages per dag. Sommige automobilisten zijn na een half jaar nog steeds niet gewend aan het nieuwe wegen net rondom de Sluiskiltunnel, zegt woordvoerder Ingo de Moor van de NV Westerscheldetunnel (ook de beheerder van de Sluis kiltunnel). „Dat is begrijpelijk. Het is een compleet nieuwe si tuatie met dubbele rotondes, ter wijl mensen dertig jaar lang van de brug gebruik gemaakt heb ben. Mensen uit de buurt kun nen op die rotondes niet afgaan op hun richtingsgevoel: ze moe ten echt op de borden letten. En navigatiesystemen zijn nog niet geüpdatet. Daardoor raken ook veel mensen in verwarring." Om die reden zijn deze week borden neergezet, die weggebruikers ma nen om hun navigatiesysteem in de buurt van de tunnel uit te zet ten. De Moor verwacht dat het aantal passages toeneemt als de Sloeweg helemaal af is. Dan is de route van het noorden naar het zuiden van Zeeland compleet vierbaans. „Nu is er nog steeds een stuk waar je maar één rij baan hebt." De komst van de Sluiskiltun nel zou naar verwachting ook BRAAKMAN. Houders van een jaarkaart voor een standplaats van een caravan op recreatiepark Marina Beach bij de Braakman voelen zich bekocht door exploi tant de Oostappen Groep. De meesten hadden net het geld voor hun standplaats - in de meeste gevallen 2000 tot 3000 euro - betaald, toen ze hoorden van de komst van 800 vluchtelin gen uit Syrië en Eritrea. Ze spuwden gistermiddag, tij dens een besloten bijeenkomst, hun gal daarover tijdens een be sloten informatiebijeenkomst in het restaurant van Marina Beach. Er waren 120 belanghebbenden. Die eisten in een aantal gevallen een deel van hun gestorte geld te rug en klaagden tegelijkertijd over de voorzieningen op het re creatiepark. Oordeel van een groep ontevreden kaarthouders: de Oostappengroep verdient mil joenen aan de huisvesting gedu rende een jaar van de vluchtelin gen, maar de vaste gasten zijn daarvan de dupe. Ook werden vraagtekens geplaatst bij dat jaar. Want de kans dat die periode wordt verlengd, is groot, oordeel de menigeen. Een dag tevoren waren tij dens een besloten bijeenkomst de vaste bewoners van 70 tot 80 bungalows al bijgepraatover de komst van vluchtelingen. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. Als het gaat om het be trekken van inwoners bij de veilig heid en de leefbaarheid van hun buurt, heeft de gemeente Schou- wen-Duiveland nog wat te winnen. Tip? redactie@pzc.nl OOSTERLAND ANTWERPEN/ZEEBRUCCE ZIERIKZEE DISHOEK Hinnel nog door Cornelleke Blok mug «H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65