IINNENM1 5 EIGEN TUIN EERST Het is inpaktijd! Speur naar de mooiste vellen pakpapier en knutsel een mooi presentje in elkaar. Tip: op YouTube staan talloze instructiefilmpjes die je leren een kreukvrij en opgesmukt geheel van je pakje te maken De eigenaar van een bonsaiboom moet bij een week afwezigheid voor een oppas zorgen Over de bonsai bestaan nogal wat misver standen. Zo ligt de bakermat van het boompje niet in Japan, waar de kunst van het verkleinen zou zijn ontstaan omdat Japanners zo kleinbehuisd zijn. De techniek van het kweken van boompjes in potten ontstond al meer dan duizend jaar voor het begin van onze jaartelling, waarschijnlijk in Egypte. De gekweekte bomen zullen daar vruchtbomen zijn geweest, zoals vijgen en granaatappels. In China kwam de kunst van het kweken van boompjes in potten rond ons jaar nul tot bloei. Hele miniatuurlandschappen ontston den, met rotsen, boompjes, tempeltjes en bootjes met mini-vissers. Pas rond 1200 werden de eerste miniatuurboom pjes naar Japan geëxporteerd. I. Happy Paper, €2,30; 2. Paper Fuel, €3,50; 3. Rataplan Design, €3,50; 4. Bora Illustraties, €1,95; 5. Dreamkey Design, €1,50 Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag: het bonsaiboompje. miniatuurboompjes een religieuze bete kenis gaven. Pas in Japan ontstond de link met het boeddhisme. De Japanners verfijnden de bonsaikunst en bouwden er een filosofie omheen, met bonsaimeesters, -filosofen en theorieën over hoe de ideale bonsaiboom eruit moet zien. Het zenboed dhisme propa geert het zoeken naar de essentie. Bij het creëren van een bonsaiboom wordt gepro beerd de essen tie van de boom te bereiken. Het boompje dient zo verso berd te worden dat alleen het wezenlijke overblijft. Hierin gaat men ver. Boomp jes worden in allerlei vormen gedwon gen en soms kunstmatig ontschorst om te lijken op bomen die door de bliksem zijn getroffen. zeep te helpen: het boompje op de ven sterbank zetten. Bonsaiboompjes horen buiten en mogen hoogstens bij strenge vorst tijdelijk naar binnen. Maar er zijn meer manieren om een bonsai kwijt te raken. Bonsai zijn bomen die kunstma tig klein worden gehouden door de snoei van takken en wortels. Vooral de wortels worden regelmatig geamputeerd opdat het boompje in een kleine pot of schaal past. Boompjes in kleine potten, en met weinig grond, hebben voortdu rend aandacht nodig in de vorm van water en mest. De bonsailiefhebber kan heus een paar dagen weg, maar bij een week afwezigheid zal hij toch voor een oppas moeten zorgen. Als vuistregel kun je stellen dat een bonsaiboom evenveel aandacht nodig heeft als een huisdier. vrijdag 20 november 2015 Inpakken en wegwezen Bonsai Van de Chinezen is niet bekend dat ze de De beste manier om een bonsaiboom om Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57