4 I mmm Ze zijn er nog: echte speciaalzaken van ondernemers die niet raken uitgepraat over hun bedrijf. Zoals Johanneke de Vries Noorbergen van Compagnie Culinaire in Middelburg. Kleine WE's doen het slecht Pluchen beest voor onderwijs 4 Grape is ook voor bubbels Het is onvoorstelbaar hoe weinig mensen weten over de oorsprong van ons eten. Daarom vertel ik er graag over LAUFEN TEKST EUAN VAN 'T WESTEINDE Johanneke struint graag beurzen en veilingen in het buitenland af. foto mechteld jansen WIE WAT WAAR WEBSITE onkelend glas, gepoetst zilver, glanzend porselein. F1 De schappen van Com pagnie Culinaire in Mid delburg vormen een schatkamer vol antieke en oude ge bruiksvoorwerpen voor in de keu ken of op tafel. Stuk voor stuk coups de coeur, echte hebbedingen. Johanneke de Vries Noorbergen (54) heeft er een neus voor. „Alles wat een raakvlak met eten heeft, vind ik interessant." Al van jongs af aan is Johanneke geïnteresseerd in voeding, koken en geschiedenis. „Het verbouwen van voedsel, maar ook technieken om voedsel te bereiden en te conserve ren als pekelen en roken boeien mij. Hoe deden mensen dat vroe ger? Nog voor de tijd dat de koel kast in zwang raakte?" Ku nstgeschiedenis Na een loopbaan als directiesecre taresse begint Johanneke in 1999 haar eigen bedrijf. Ze studeerde kunstgeschiedenis aan de Open Universiteit en specialiseerde zich in Europese culinaire geschiedenis van de achttiende en negentiende eeuw. Handelen in culinaire voorwerpen is voor Johanneke puur plezier. Op zoek naar voorwerpen struint ze beurzen en veilingen af in Duits land, Denemarken en Zwitserland. Het motiveert haar dat ze bij elke verkoop historische kennis door geeft. „Het is onvoorstelbaar hoe weinig mensen weten over de oor sprong van ons eten." 'Hoe ongewoner de winkelwaar, hoe beter', is Johannekes motto. Ze pakt een zilveren sauslepel met een schotje in de bolling van de lepel. „Je schept jus uit de juskom. Na een paar seconden komt het vet bo vendrijven. Vervolgens schenk je de ontvette jus zo in je bord. Vreemd eigenlijk, dat we dit soort lepels niet meer tegenkomen in onze tijd vol angst voor vet." Uit een vitrinekast plukt Johan neke een kokertje tevoorschijn. „Dit is een champagnegarde. Dat droegen dames vroeger in hun handtasje. Tot 1900 dronken we champagne uit coupes, brede on diepe glazen waaruit het koolzuur gas makkelijk kon ontsnappen. Prettig, want boertjes laten was not done. Daarna kwamen de flutes. Lange, hoge glazen die koolzuurgas vasthielden. Om oprispingen te voorkomen roerden dames met deze minigarde in hun glas." Johanneke lijkt meer docent dan handelaar. Voor haar geen punt. „Als je doet waar je hart ligt, ben je vanzelf succesvol." Onderhoud Knuffel It's all about experience Wijnrek KEUKENGEREI MET EEN VERHAAL Johanneke de Vries - Noorber gen Compagnie Culinaire, oude en antieke culinaire voorwer pen uit heel Europa Rotter- damsekaai 13, Middel burg compag- nieculi- naire.nl 44 vrijdag 20 november 2015 Kleinere verenigingen van eigenaren (WE's) zijn minder goed georganiseerd, minder actief en hebben minder vaak een meerjarenplan voor onderhoud dan gro tere WE's. Ze hebben ook hun financiële planning minder goed op orde. Dat blijkt uit onderzoek dat makelaarsvereniging NVM uitvoerde onder eigenaren van ap partementen. De slecht georganiseerde WE's bestaan uit 3 of minder apparte menten. In juli 2016 wordt een wetsvoor stel van kracht dat alle WE's verplicht om jaarlijks een minimumbedrag voor groot onderhoud te reserveren. Wie de komende tijd bij IKEA een plu chen knuffelbeest of kinderboek aan schaft, doneert automatisch I euro aan onderwijsprojecten van Unicef en Save the Children. Ook kunnen klanten van de Zweedse woongigant een net gekocht knuffeltje of kinderboek eventueel met een weer inleveren. De spulletjes gaan naar lokale goede doe len die zich inzetten voor kwetsbare kin deren. De gezamenlijke actie loopt nog tot en met 3 januari. Sinds het begin in 2003 zamelde IKEA op deze manier 77 miljoen euro in voor 99 projecten in 46 landen. Beerens Interieurs uit Goes biedt een fantastisch assortiment van keukens, badkamers, sanitair en interieur onder èèn dak aan de Livingstoneweg 50 te Goes. Naast particuliere interieurbouw is Beerens Interieurs tevens actief in interieurbouw voor de zakelijke markt en op het gebeid van scheepsinterieurs. Beleef de experience in onze showroom. U bent daar van harte welkom, ook op zaterdag. Kijk op onze website voor de openingstijden of maak direct een afspraak via: 0113-231920. -» Wees goed voorbereid op de kerstpakkettentijd en schaf nu alvast een extra rek aan voor alle flessen wijn. Wijnrek Grape van ontwerper Robert Bronwasser is stapelbaar én aan de muur te bevestigen. Er passen ook cham pagnefles sen in. Het rek kost 70 euro en is te koop via goods, nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56