Atlas van de Ramp Truien in Zierikzee Net geen dichter Kustmarathon 2015 in 'Arder dan ooit' ZEELAND GEBOEKT 13 De mooiste en vrolijkste kustmarathon van Nederland. Dit jaar ging-ie 'arder dan ooit'. at vliegt de tijd. Had u het door dat we dit jaar alweer toe waren aan de dertiende editie van de Kustmarathon? Ook dit jaar brachten duizenden hardlo pers, wandelaars en fietsers het eerste weekend van oktober de kust tussen Burgh-Haamstede en Zoutelande tot leven. Het is in middels een mooie traditie dat de PZC luttele weken nadat de laat ste sporter finishte een glanzen de uitgave van het evenement presenteert. Dit jaar waren de omstandighe den puik. Lekker temperatuurtje, zon, geen wind van betekenis. Dus liepen de deelnemers harder dan ooit. Dat is ook de titel van het kustmarathonboek gewor den, maar dan natuurlijk op z'n Zeeuws: Arder dan ooit. Winnaar Hamid El Mouaziz had voor de ruim 42 kilometer slechts 2 uur, 29 minuten en 50 seconden no dig. Miriam van Reijen was de snelste dame met 2.55.28. De lang zaamste marathonloper, Gosse Douma uit Bennekom, klokte 5-59-00 Arder dan ooit is een vrolijk bla derboek. Met veel beeldmateriaal, dat de lopers onder ons ongetwij feld naar nog meer kilometers doet verlangen. Met verhalen van diverse deelnemers, die op de één of andere manier opvielen. Zoals Martin Daalhuizen, die de mara thon liep met een stoma. Omdat het de dertiende editie was, passe ren de deelnemers met startnum mer 13 de revue. Jammer genoeg bleek er niet één echt bijgelovig. De marathon biedt natuurlijk Arder dan ooit ook volop drama. We herinneren ons de beelden van Erwin Har mes, die vlak voor de eindstreep totaal uitgeput onderuitging. In het boek is een ruime fotoreporta ge aan zijn adembenemende fi nish gewijd. In een gesprek met auteur en samensteller Maurice Steketee vertelt hij ook nog eens uitgebreid over zijn passie. Marathon, wandelmarathon, la diesrun, lightrun, mountainbike, minimarathon: alle onderdelen van het kustweekeinde komen aan bod. Arder dan ooit zal een breed publiek aanspreken. Ieder een die meedeed, iedereen die supporterde, iedereen die dacht ik had er eigenlijk wel bij willen zijn. Het boek laat je nagenieten van de dertiende editie en maakt kriebels los voor de veertiende. Volgende week vrijdag wordt in het Waters noodmuseum in Ou- werkerk een atlas van de Ramp van 1953 gepresenteerd. In de atlas worden de stroomga- ten voor het eerst in kaart ge bracht. Die stroomgaten tonen de verwoesting van de zeedij ken, waardoor het zeewater dag en nacht de polders in- en uit stroomde. Bij het onderzoek naar de locaties van de 96 stroomgaten stuitte auteur Koos Hage op direct na de ramp ge maakte luchtfoto's. De zeer gede tailleerde opnamen zijn nooit eerder in deze vorm gepubli ceerd. De titel van het boek is At las van de watersnood 1953 - Waar de dijken braken. In deze uitgave zijn ook interviews opgenomen met ooggetuigen van de ramp. Het betreft gesprekken die Kees Slager in de jaren tachtig opnam. De luchtfoto's en andere foto's uit het rampgebied vormen de kern van het boek. Tot 1 februari 2016 kost het 29,90 euro, daarna 39,90 euro (uitgeverij THOTH). Anja Geldof en Stefanie Huibregtse wonnen met hun boek Truien bij de vleet begin deze maand de PZC-publieksprijs. Morgen zijn de schrijfsters van 14.00 tot 15.00 uur te gast bij Boekhandel de Vries in Zierik zee. Ze kunnen u alles vertellen over het breien van Zeeuwse vis serstruien. Hun boek staat vol met geschiedenisverhalen over vissers en visserij. Verder veel breipatronen en oude en nieuwe foto's van visserstruien. wvyfw.pzc.nl/zeelandgeboekt Ik heb hem gekend, Marko Fondse, een lange man van nog iets langere brieven, ver stuurd vanaf het Griekse ei land Hydra of eenvoudig vanuit Koestraat 7-II in Amsterdam. Hij was, samen met Peter Verstegen, redacteur van De Tweede Ronde, destijds het leukste letterkundige tijdschrift van Nederland, en rea geerde enthousiast op ieder plan, zeker wanneer dat van Zeeuwse bodem kwam. De gegevens van de burgerlijke stand geven slechts prijs dat hij eigenlijk Marinus Cor- nelis van Dijke heette, geboren te Haarlem op 9 juni 1932, gestorven te Amsterdam op 24 augustus 1999. Maar hij mocht graag zeg gen, dat hij zich eerst en vooral Zeeuw voelde. Waarvoor hij zijn redenen had: zijn vader kwam uit Zeeland, zijn moeder (geboren Fondse) eveneens. Dat Zeeuwse paar kreeg elf kinderen en het bestaan was zwaar. 'Mijn vader was de werk man Kees./ Met hem was ik een halve wees', zou Marko Fondse schrijven in de in 1984 versche nen bundel Herderstas. 'Altijd ge speend van 't aardse slijk/ maakte hij al zijn bazen rijk,' vervolgt het Marko Fondse gedicht, vanwege de al te opzichti ge rijmen, door de nauwelijks ge camoufleerde onbeholpenheid een onvervalst Fondse-vers. Dich ters die nét te kort schieten om een echte dichter te zijn, dat zijn vaak de boeiendste dichters. Zo'n dichter was hij, en nog een Zeeuw se dichter ook. Het gezin vertrok namelijk in 1945 naar Zeeland, naar Renesse, naar zijn zeggen 'een door gods diensttwisten verkankerde nego rij'. Hij moest het er redden met een uit Haarlem meegenomen mandoline, een viool en een vrachtje boeken. Hij bezocht de middelbare school in Zierikzee, waar hij zich ook niet thuisvoelde, want 'wie las er Brecht in Zierik zee?' zoals hij in een gedicht 'Re kenschap' zegt. Enige steun vond hij blijkbaar bij Martien Bever sluis. Zijn dichterlijke debuut ver scheen in 1957 in het Zeeuws Tijd schrift, al was de familie Van Dij- ke-Fondse in 1949 verder getrok ken naar Limburg. Een maximaal vertaaloeuvre liet hij na, vooral uiterst vinding rijk vertaalde Russische poëzie. Minimaal is zijn eigen gepubliceer de poëtische oeuvre. Blijkbaar ging 'door brand, diefstal en bero ving' veel verloren. Maar als ik in Herderstas lees, denk ik met gene genheid aan deze begaafde would-be Zeeuw. Zeeland geboekt VRIJDAG 20 NOVEMBER 2015 De ladiesrun 2015. foto Anco Bauer Lekker even nagenieten door jan van Damme W Kustmarathon 2015 Maurice Steketee Uitgave PZC 110 pagina's 9,95 euro Presentatie vrijdag 27 november om 19.30 uur in Café de Fiets Zoutelande Stefanie Huibregtse (links) en An ja Geldof. foto Ruben Oreel door Mario Molegraaf MuinFcndw Mcfdercui Herderstas (1984)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45