Slecht breedband én mobiel internet 3 Verbinding in buitengebied laat boer Op 't Hof geregeld in de steek 4 ZEELAND Internet is in deze samenleving niet weg te denken. Maar het niet voor iedereen even vanzelfsprekend om probleemloos te surfen. Zeeuwen op het platteland kunnen amper een filmpje bekijken. SIRJANSLAND. „Een video kijken op Youtube kost een paar uur: dan is hij pas geladen. Meestal zet ik 'm voor het eten aan, dan kan ik na het eten kijken. Direct afspelen werkt niet, want dan loopt hij con stant vast." Dit was tot vijf weken geleden de dagelijkse internetrealiteit voor boer Jan Jaap op 't Hof uit Sirjans- land. „Mijn jongens kunnen niet ga- men en de verbinding valt er min stens tien keer per dag uit." Ook voor zijn werk loopt hij tegen pro blemen aan. „Ik moet eens per jaar de gecombineerde opgave doen voor de Rijksdienst voor On dernemend Nederland, de dienst die ervoor zorgt dat ik onder meer in aanmerking kom voor subsi dies. Hiervoor moet ik mijn perce len intekenen in een online pro gramma. Die opgave kost mij vier dagen: met een normale verbin ding zou ik er twee dagen over doen. Ook voor de bewaring van mijn aardappelen en uien heb ik internet nodig: de instantie die mij hierover adviseert kan anders niet mee kijken. Omdat het inter net elke keer uitvalt is dat niet mo gelijk en kan ik het zelf uitzoe ken." De oorzaak van het probleem ligt negen kilometer verderop. Op 't Hof: „Wij krijgen internet via de telefoonkabel. De wijkcentrale zit in Bruinisse, dat doet de ver binding geen goed. Hierdoor is ons internet zo'n 70 keer langza mer dan met een normale verbin ding." En voor die trage verbinding be taalt hij dan ook nog eens de hoofdprijs. „Ik betaal 110,40 euro per maand voor onze internet-, tele foon- en televisieaansluiting. Tv gaat via de satel liet, telefoon via KPN en inter net via ADSL. Een 'Een opgave voor de Rijksdienst gaat via een online programma. Dat kost mij vier dagen, terwijl collega's met een normale verbinding er twee dagen over doen' alles-in-een abonnement zit er dus niet in, terwijl dat de helft zou schelen." Met veel pijn en moeite heeft Op 't Hof inmiddels een iets bete re verbinding, maar ook dit is slechts een doekje voor het bloe den. „We hebben een zender op het huis van mijn overbuurman gezet die wel snel internet heeft. De ont vanger op mijn huis ontvangt het signaal, waardoor ons internet nu ongeveer 20 Mbit/s is. Het pro bleem is alleen dat de verbinding nog heel vaak uitvalt omdat er niets tussen die straling mag staan. Valt er een blaadje of hangt er een tak tussen, dan heb je gelijk geen internet meer. Dus een duur zame oplossing heb ben we nog niet." 'Ons internet is zo'n zeventig keer langzamer dan bij mensen met een normale verbinding' Jan Jaap op 't Hof, boer Overschakelen op 3G via het mobiele netwerk maakt het er niet veel beter op. „Voor de kinde ren is internet natuurlijk heel van zelfsprekend", zegt moeder Na- thanja van Seist. „We wonen al in een buitengebied. Daarom is het extra vervelend als ze moeilijk contact met vrienden kunnen ma ken, of een spel kunnen spelen via internet. Mijn man en ik kunnen wel zonder die verbindingen, dat deden we vroeger ook." Maar dat het mobiele netwerk te wensen overlaat, is voor het melkveebedrijf van de familie soms wel erg vervelend. „Door de slechte verbinding, is het vaak las tig elkaar te verstaan. Het mobiele bereik valt soms opeens weg hal verwege een gesprek", vertelt Van Seist. „Gelukkig kunnen we dan nog overschakelen op de vaste lijn. Maar als je vanuit de stal tele- foneert, moet je helemaal naar bin nen. Dat is soms best frustrerend als je net een leverancier of dieren arts aan de lijn hebt." Ook wanneer er iets met de koeien aan de hand is, kan het tot vervelende situaties leiden. „Als er een aan het bevallen is, wil je een dierenarts bellen, maar eigen lijk moet je bij het beest in de stal blijven", zegt ze ter illustratie. „Het is geen drama, hoor. We bedenken zonder mobiele verbin ding ook wel een oplossing. Het zou gewoon een stuk gemakkelij ker zijn als alles werkt. Maar er gens snap ik wel dat het voor de providers niet loont om te investe ren in de dunbevolkte gebieden." Als het aan de provincie Zee land ligt, gaat dat toch gebeuren. Ambtenaren gaan en zijn in ge sprek met drie grote providers; Vodafone, T-Mobile en KPN. Die laatste twee hebben de eerste ver beteracties in Zeeland al uitge voerd. Waar ze dat deden, maken de providers niet bekend uit con- currentieoverwegingen. De komende maanden volgen 'Providers investeren in het verbeteren van mobiel bereik in dunbevolkte gebieden' Jo-Annes de Bat, gedeputeerde er meer verbeteracties, ook van an dere providers. Ze hebben toege zegd extra te investeren in het ver beteren van bereik in dunbevolkte gebieden. „Het zal op sommige plekken zeker een stuk helpen, maar we kunnen niet beloven dat alle problematiek verdwijnt", zegt gedeputeerde Jo-Annes De Bat. „Soms ligt het niet alleen aan de zender, maar ook aan factoren bij de ontvangende kant." INTERNET IN ZEELAND Internet zo traag als een slak Jan Jaap Op 't Hof kan op zijn boerderij in Sir- jansland maar weinig doen op internet, door de slechte verbinding, foto Dirk-Jan Gjeltema i, door Ilse Maas door Elodie Kint HULST. Bij de familie Van Seist, die in het Groot Eiland in Hulst woont, is de internetverbinding via breed band én 3G zwak. Daar balen voor al de kinderen van. „Het is bijna on mogelijk om een spel op de Xbox te spelen", zegt zoon Joël. internetverbinding via 3G hangt samen met mobiel bereik. In de buitengebieden is dat nog niet optimaal 12.000 particulieren en bedrijven hebben dagelijks problemen met kabelverbinding. Het aanleggen van glasvezel in heel Zeeland is te duur. De provin cie onderzoekt wel andere moge lijkheden. Provider Greennet heeft als proef een eerste zendmast in Cad- zand-Bad geplaatst, daarop zijn lo caties in een straal van 6 kilome ter aangesloten door een ontvan ger. Op die manier hebben ze snel ler internet. De pilot loopt nog tot eind dit jaar. Ervaringen zijn tot nu toe po sitief. De provincie hield dit jaar een en quête over mobiele bereikbaar heid in Zeeland. Klachten kwamen vooral van inwoners van het platte land, aan de kustlijn en langs de Belgische grens. Maar ook in ste den, zoals Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36