Tijd is een kostbaar goed in de carrière van Enya 27 India zet rem op kussen James Bond Jan Smit zingt schlagers Na zeven jaar is er eindelijk een nieuw album van Enya. Ze klinkt op Dark Sky Island sprookjesachtig mooi. „Mijn leven zal voor menigeen ongetwijfeld saai zijn", zegt de bescheiden perfectionist. Media Entertainment De Indiase filmcensuur heeft de lengte van de kusscènes in de nieuwste James Bondfilm Spectre gehalveerd. Alleen met minder lange vrijscènes is de film ge schikt om te worden vertoond voor alle leeftijden, en dan nog alleen met ouder lijk toezicht, vindt de censuurraad. Jan Smit (foto) heeft samen met de Duitse Florian Silberei- sen en Belgische Christoffhet album Vorsicht unzensiert opge nomen. Ze zingen daarop schla gers onder de naam Klubbb3. De cd verschijnt 8 januari. Ze is de rijkste vrouw van Ier land met een geschat vermo gen van 130 miljoen euro, woont in een kasteel, bezit een buiten in Frankrijk, won vier keer een prestigieuze Grammy Award en is inmiddels goed voor de verkoop van 80 miljoen platen. Toch paradeert Enya (54), ondanks deze smakelijke records, uiterst zelden op de pa gina's van glossy magazines. De Ierse zange res mag dan in materiële zin een sterrensta tus genieten, de extravagantie van het ster rendom is aan haar niet besteed. Enya Brennan (in haar Ierse moedertaal Eithne Ni Bhraonain) is een bescheiden, enigszins verlegen vrouw die, zoals ze zelf zegt, bewust kiest voor een bestaan in de luwte. „Toen mijn eerste album Watermark in 1988 verscheen, wist geen mens wie of wat Enya was", vertelt ze. „Een groep? Een solist wellicht? Alleen een producer? Het succes van de cd en de single Orinoco Flow was een puur muzikale aangelegenheid; nie mand zag er een gezicht, een imago bij. Die volgorde, eerst de muziek, daarna pas de performer, wil ik bewaren. Bovendien weet iedereen inmiddels wel dat ik een leven leidt dat in veel ogen ongetwijfeld saai is. Ik arriveer 's ochtends om tien uur in de platenstudio en ga om vijf uur naar huis. 's Avonds eet ik thuis een hapje met vrienden. Of ik lees een boek. Of ben op reis om inspiratie op te doen. Daar vul je de roddel rubrieken niet mee." 'Thuis' is bij Enya een kasteel in het Ierse Killi- ney. Daar, aan de Baai van Dublin, overziet ze de Ierse zee in een slot dat een Engel se landeigenaar in 1840 restau reerde om ooit koningin Victo ria te ontvangen. Hij noemde het uitnodigend Victoria Castle, maar de vorstin zou het nimmer bezoeken. Enya kocht de burcht in 1997 voor bijna 3 mil joen euro en noemde het Manderley Castle naar het fictieve landgoed uit Daphne du Maurier's Rebecca, haar favoriete boek. Ze weet zich in goed Iers gezelschap, ook Bono en The Edge van U2 en zanger Van Mor rison resideren in Killiney. Geduld Reizen en thuiskomen is het thema van Enya's nieuwe album Dark Sky Island, haar achtste soloplaat die zeven jaar na And win ter came... verschijnt. „Mijn fans moeten al tijd enorm veel geduld betrachten en daar ben ik hen oprecht dankbaar voor. Maar ze weten, gelukkig, dat ik veel tijd en moeite in een nieuw project investeer." Enya neemt traditiegetrouw haar tijd: tussen elk van haar albums zit bijna drie jaar. Het driemanschap Enya en het echt paar Roma (tekstschrijfster) en Nicky (pro ductie en geluidstechnicus) Ryan, werkt ook al die tijd aan één plaat. „Ik ben nogal perfectionistisch inge steld", beaamt ze met gevoel voor understa tement. „Als we een nummer opnemen, la ten we dat vaak twee tot drie maanden rus ten. Wanneer je een song enkele weken la ter weer beluistert, kun je meer afstand ne men en gemakkelijker je eigen criticus zijn. Maar het blijft een tijdrovend proces." Tijd is inderdaad een kostbaar goed in de carrière van Enya. In de studio neemt ze on vermoeibaar soms honderd zangpartijen op, die als het ware in laagjes over elkaar worden gelegd en zo haar specifieke geluid bepalen. Aldus ontstaat een ingetogen, maar rijk klinkend koor als decor waarte gen muziek met invloeden uit de Ierse volksmuziek klinkt, vermengd met elemen ten uit klassieke muziek. 'Stemmen die uit de mist van de Ierse historie opstijgen', om schreef een Britse krant het eens treffend. Mystiek Dark Sky Island telt nummers met een bijna mystiek karakter. Zoals Echoes in the rain, waarin sacraal engelengezang klinkt en Enya 'alleluia' jubelt. Met die muzikale om lijsting zou je graag aan het einde van de le vensweg je schepper ontmoe ten. „Het is een song over vertrek en arriveren", zegt ze. „Over thuis komen. Thuis kan overal zijn. Het ouderlijk huis, of in de armen van je geliefde. Thuis is niet al leen love, maar ook loss..." Het titelnum mer is geïnspi reerd op het Engel se kanaaleiland Sark, in 2011 uitgeroepen tot de eerste Dark Sky Com munity. „Sark kent nauwelijks verlichting en is 's nachts een fantastische plek om naar sterren te kijken. Er wonen zeshonderd mensen, auto's kom je er niet tegen. Het deed me aan mijn jeugd denken, waar we ook van die starry nights kenden waarop je met het blote oog duizenden ster ren kon zien." Enya heeft zich altijd verzet tegen het stigma dat haar muziek het ideale uithang bord zou zijn voor new age-muziek, de brij van zang en muziek die de gejaagde mens zielenrust zou moeten brengen. „In de ja ren tachtig en negentig schaarden ze in de Verenigde Staten mijn muziek onder die noemer. Ze wisten zich er geen raad mee, maar het moest wel gecategoriseerd wor den. Ik noem mijn muziek eenvoudigweg 'Enya'. Dat spaart een hoop discussie." VRIJDAG 20 NOVEMBER 2015 Cultuur door Arno Gelder Dark Sky Island van Enya verschijnt vandaag. De stem uit de Ierse mist is terug Enya's fans moeten geduldig zijn, er zitten altijd enkele jaren tussen albums. „Ze weten, geluk kig, dat ik veel tijd en moeite in een nieuw project investeer." foto Warner Music

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27