Onvoorspelbaar, maar wel al eerder beslist Locadia is blij met PSV na week bij Oranje als de eerste divisie, maar wil je op tijd naar huis, bezoek dan de eerste divisie SPORT 19 PHILIPS, ROTTERDAM. Opvallend: in verge lijking met andere competities zijn wedstrijden in de eerste divi sie wel al relatief vroeg beslist. Het laatste kwartiertje doet er veel vaker niet echt meer toe. Maar spannend is de compe titie zonder meer. Liefst zes ploegen worden nog tot de kanshebbers voor de ti tel gerekend. Leon de Kogel, met twaalf doelpunten top scorer in de eerste divi sie, slaakte een diepe zucht. Wie volgens hem de favoriet is voor het kampioenschap? Zijn eigen team Go Ahead Eagles, en ver der NAC, FC Eindho ven, VW, Sparta, FC Volendam. Ja, voor de spits van de koploper het zelf door heeft, heeft hij alweer de voltallige top zes van het moment opgenoemd. „Tja, dat zegt alles", vindt De Kogel. „Dit is zo'n onvoorspelbare compe titie." Hennie Schilder, aanvoerder van FC Volendam, wijst als oor zaak naar de veelal jeugdige elftal len. „Bijna geen enkele ploeg lukt het om negentig minuten lang ge organiseerd te blijven spelen. Daardoor krijg je leuke wedstrij den, waarin iedereen van iedereen kan winnen." Des te opvallender dat wedstrij den in de eerste divisie vaak wel al voor het laatste kwartier zijn be slist. Veel vaker althans, dan de eredivisie en de grote buitenland se competities. Toch is de span ning groot. De top zes staat akelig dichtbij elkaar. En niemand sluit uit dat de nummer zes, NAC, laat op stoom komt en aan het langste eind trekt. „Met die kleine ver schillen is het verleidelijk steeds naar de ranglijst te kijken, maar dat heeft geen zin", zegt Michel Breuer, de ervaren verdediger van Sparta. Vooraf had VW-trainer Maurice Steijn gedacht dat NAC en Go Ahead Eagles net als NEC vorig jaar een grote voorsprong zouden nemen. „Gezien de begroting en het spelersmateriaal had dat ook gemoeten. Voor de buitenwacht is het in elk geval een razend interes sante competitie om te volgen." 'Bijna geen enkele ploeg lukt het om negentig minuten lang georganiseerd te blijven spelen' Vorig seizoen bleek het krachts verschil tussen NEC en de rest gi gantisch. De Nijmegenaren eindig den uiteindelijk op tot punten en plaatsten de eerste achtervolger FC Eindhoven op 21 punten. Dat maakte Van der Gaag eens mee als trainer van Belenenses. Hij stelde de promotie al negen duels voor het einde veilig. „Uitzonderlijk", zegt de Eindhoven-coach nu. „Ver der was het vaak net zo spannend als het nu in de eerste divisie. Strijd tot de allerlaatste dag. De re den? Het verloop hier is groot, er zijn veel nieuwe spelers en ze zijn allemaal erg jong. Daarom is de stabiliteit vaak ver te zoeken." NAC hoopte dat juist te door breken met de routine van Ron nie Stam, Donny Gorter, Sjoerd Ars en Jelle ten Rouwelaar. „De eerste divisie wordt nog wel eens onderschat", merkt NAC-verdedi ger Kenny van der Weg. „Er wordt minder gevoetbald, maar je komt meer in de duels. En NAC is de grootste club van de competitie. Iedereen is extra gemotiveerd om van ons te winnen. Deze club hoort te promoveren, maar dat is zo eenvoudig niet." Jürgen Locadia laat er geen misverstand over bestaan. Door zijn selectie voor Oran je heeft zijn zelfvertrouwen een stevige impuls gekregen. Locadia wil de volgende straf schop bij PSV nemen, missers of niet. „Ik meld me gewoon weer bij de eerstvolgende gelegenheid." Hij zat afgelopen week voor het eerst bij de definitieve selectie van Danny Blind en hield on danks de turbulente trip een goed gevoel over aan zijn uitverkiezing. „Natuurlijk overschaduwen de ge beurtenissen rond het stadion en in Parijs de week, maar als voetbal ler is het toch een bevestiging voor me geweest. In een keer train je op een nog hoger niveau en daar trek je je aan op. Je kijkt bij voorbeeld hoe een speler als Wes ley Sneijder met zijn vak bezig is, zich opstelt en voorbereidt. De bondscoach vertelde me dat ik op de goede weg ben en in beeld blijf bij het Nederlands elftal." Internet De bizarre reis naar Hannover blijft Locadia en zijn collega-inter nationals voor altijd bij. „Op een gegeven moment werd de spelers bus tegengehouden door allemaal militairen en vervolgens gingen we naar een kazerne. Je denkt een mooie wedstrijd te gaan spelen en in plaats daarvan hebben we sa men vooral de berichtgeving op internet gevolgd. Of ik boos was of geschrokken ben? Het is vooral teleurstelling die overheerst. Hoe kan het dat mensen elkaar zoveel aan willen doen? De wereldproble men kwamen ineens heel dichtbij en dan besef je dat je het zelf heel goed hebt bij je club." 'Trainen op strafschoppen doe ik niet. Je kunt de situatie in een vol stadion niet nabootsen en de techniek heb ik echt wel' Morgen staat Locadia weer aan de aftrap bij PSV en komen de gebrui kelijke discussiethema's weer te rug. De strafschoppenkwestie bij PSV en zijn ongewilde rol als flankspeler bijvoorbeeld. Zeven van de laatste elf strafschoppen bij PSV leverden geen treffer op, Locadia was een van de falende ne mers. „Trainen op strafschoppen doe ik niet omdat dat volgens mij weinig of geen nut heeft. Je kunt de situatie in een vol stadion niet nabootsen en de techniek heb ik echt wel." Over zijn rol aan de zijkant bij PSV is Locadia tevreden. In woord omarmde hij die rol nooit volle dig, op het veld inmiddels wel. „Ik ben nu eenmaal geen echte bui tenspeler, maar we hebben wel een manier gevonden waarop het voor PSV iets waardevols kan ople veren en ik goals kan maken en de voorzet kan geven. Hier valt pri ma mee te leven." VRIJDAG 20 NOVEMBER 2015 is vaak geen optie meer Bij de meeste eredivisieduels kan het in het laatste kwartier nog alle kanten op. Zo ook bij de Klassieker tussen Feyenoord en Ajax (1-1) van eerder deze maand, foto Pim Ras door Pim Bijl Hennie Schilder FC Volendam-speler door Rik Elfrink Jürgen Locadia: dit seizoen al zeven goals en vijf assists, foto Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19