Ram ziet WADA richting Spelen druk opvoeren in dopingstrijd Voor spanning zit je goed in zowel de eredivisie In de eredivisie was het laatste kwartier van een wedstrijd lang niet zo spannend als dit seizoen. Feyenoord houdt het langst de spanning erin. 18 TERREURDREIGING Minuut stilte in Nederlandse voetbal voor slachtoffers Parijs Belgisch international tijdens etentje aangezien voor terrorist Het Nederlandse voetbal staat ko mend weekeinde collectief stil bij de slachtoffers van de terreur aanslagen in Parijs. Voor alle wedstrijden in de ere- en eerste divisie wordt een minuut stilte gehouden. De KNVB heeft bo vendien aan alle amateurteams gevraagd hetzelfde te doen. „Het oorspronkelijke idee was dat Oranje afgelopen dinsdag, voorafgaand aan de wedstrijd te gen Duitsland, namens het gehe le Nederlandse voetbal stil zou staan bij de trieste gebeurtenis sen in Parijs", zei directeur be taald voetbal Bert van Oostveen. „Omdat dit door de afgelasting in Hannover niet kon, doen we het nu alsnog. We vinden het na melijk te ingrijpend om het zo maar te laten passeren." Het Nederlands elftal zou tegen Duitsland spelen met rouwban- den. Het was de bedoeling dat voor de wedstrijd in Hannover ook een minuut stilte zou wor den gehouden voor de 129 slacht offers in Parijs. Serieuze terreur dreiging leidde echter tot afgelas ting van de oefeninterland. De KNVB heeft daarom besloten de eigen competitie aan te grij pen voor herdenkingen. „Het zou mooi zijn als we het ook op de amateurvelden en in de zaal terug zien", zei directeur ama teurvoetbal Jan Dirk van der Zee. „We weten dat meerdere verenigingen het afgelopen week einde al hebben gedaan. Mede daarom is het een suggestie die we doen en stellen we geen offi cieel rouwprotocol in. Hierdoor kunnen verenigingen zich vrij voelen om dat te doen waar zij en hun leden zich het beste bij voelen." De angst voor terreur leidt af en toe ook tot komische situaties. De Belgische topvoetbalier Radja Nainggolan (foto) zat met vrien den te eten in een hotel-restau rant in Antwerpen, toen hij in eens op de schouders werd ge tikt door agenten. Hotelgasten hadden de politie ge beld, omdat ze vonden dat de vol getatoeëerde en van een opval lende haardos voorziene voetbal ler zich vreemd gedroeg. Ze za gen de Belgische international, die ze niet herkenden, aan voor een terrorist. De toegesnelde agenten hadden echter al snel door met wie ze te maken hadden. Nainggolan zou eigenlijk dinsdag met België een oefeninterland spelen tegen Spanje, maar die wedstrijd werd FC Groningen extra beveiligd in Frankrijk FC Groningen neemt extra veilig heidsmaatregelen voor het be zoek aan Zuid-Frankrijk, waar de Nederlandse bekerwinnaar don derdag de vijfde groepswedstrijd in de Europa League speelt tegen Olympique Marseille. Supporters van FC Groningen zijn niet wel kom bij de wedstrijd in Marseille. Fans die toch proberen het sta dion in te komen, worden aange houden. De Franse politie heeft aangekondigd in de dagen rond de wedstrijd extra paspoortcontro les te houden. Olympique Marseille rekent vol gende week op slechts 10.000 tot 12.000 bezoekers aan het Stade Vélodrome. Veel Fransen zijn te rughoudend bij het bezoeken van grote evenementen na de gebeur tenissen in Parijs. afgelast vanwege terreurdrei ging. De middenvelder van AS Roma besloot daarom op zijn vrije avond uit eten te gaan met vrienden. Dat etentje kreeg ech ter een opvallend staartje. „Ik heb natuurlijk een angstaan jagend uiterlijk", zei Nainggolan in Belgische media. „Gelukkig herkende de politie me snel." De bewapende agenten gingen vro lijk lachend op de foto met de 'Rode Duivel'. Frans volkslied bij Engelse voetbalduels Bij de wedstrijden in de Engelse voetbalcompetitie is komend weekeinde het Franse volkslied te horen. De Britten doen dat uit so lidariteit naar aanleiding van de aanslagen in Parijs. Bij de oefen wedstrijd tussen Engeland en Frankrijk op Wembley was dins dag 'La Marseillaise' ook al te ho ren. „We zijn allemaal enorm ge schokt en bedroefd", aldus Ri chard Scudamore, voorzitter van de Premier League. „Dit was een aanval op mensen die genoten van dingen die ze in hun vrije tijd doen, zoals het bezoeken van een café, een concert of een voet balwedstrijd. Dat is een extra re den om dit statement bij het voet bal te maken." In de hoogste En gelse competitie voetballen 72 Franse spelers. ROTTERDAM. Iedere eredivisie club heeft ze wel: supporters die eerder naar huis gaan, omdat de wedstrijd toch al beslist is. Of hun club nu voor of achter staat, dat maakt voor sommigen niet eens uit. Een vroeg vertrek bete kent immers een minder volle bus of trein, of een kortere file met de auto. Zeker bij de grotere stadions is het na afloop van voet balwedstrijden namelijk vaak dringen geblazen. In de Kuip is dat dit seizoen waarschijnlijk nog net wat erger dan in andere jaargangen. Met een derde plaats presteert Feye noord momenteel verdienstelijk, maar week in week uit moet hier hard voor worden gevochten. Maar liefst elf van de twaalf com petitieduels van de Rotterdam mers waren nog niet beslist, toen het laatste kwartier inging. Als er al een ploeg voor stond, dan was dit met slechts één doelpunt ver schil. Alleen uit bij Heerenveen (2-5) kon de ploeg de teugels al eerder laten vieren. Bij geen enkele andere club was het dit seizoen zo vaak nog zo spannend na 75 minuten voet bal. Maar heel uitzonderlijk is Feyenoord ook weer niet dit sei zoen. In het overgrote deel van de eredivisiewedstrijden (78 van de 108) kan het nog alle kanten op in het laatste kwartier, bere kende databedrijf Opta. In de af gelopen seizoenen was het vaak minder spannend. Grotere clubs Dat ligt in eerste instantie natuur lijk vooral aan de grotere clubs, de teams die op basis van beter spelersmateriaal het verschil zou den moeten kunnen maken. „Maar de gelijkheid neemt steeds meer toe in de eredivisie", stelt Jan van Halst, analist van Fox Sports. „De verschillen tussen clubs worden steeds kleiner.Zo- wel in de top als onderin." Zijn collega Arnold Bruggink is niet zo verrast dat Feyenoord hoog scoort. „De grootste kracht van Feyenoord is het team", zegt hij. „Maar individueel hebben ze weinig creativiteit of snelheid. Al leen Eljero Elia eigenlijk, en Si mon Gustafson op een goede dag. Scorende middenvelders heeft Feyenoord verder niet. Als Elia afgestopt kan worden, is het direct moeilijk voor ze. Ajax heeft bijvoorbeeld meer indivi duele kwaliteiten." Qua aantal gemaakte doelpun ten ligt Feyenoord dan ook al ver achter op de koploper van de ere divisie. En de Rotterdammers zijn niet de enigen die moeite hebben om te scoren. Niet voor niets is 1-0 verreweg de meest voorkomende tussenstand na 75 minuten. Henk Fraser zoekt de oorzaak van deze trend dan ook bij de aanvallers. „De Van Bas- tens, Bergkamps, Ronaldo's en Romario's, je ziet amper meer die enorme uitzonderingen in de aanval.Er zijn zelfs geen Huntelaars of Van Nistel- rooys meer. Ik heb de indruk dat zij voorheen wel sneller een goal maakten." Spelopvatting Dat zou voor een deel echter ook aan de mindere ploegen kunnen liggen. PSV had het moeilijk in thuiswedstrijden tegen NEC (2-1 winst) en Ex celsior (1-1) en verloor uit bij Heracles Almelo. „Er is sprake van een nieuwe realiteitszin in de eredivisie", zegt Van Halst. „Vorig jaar had je nog een club als FC Dordrecht, dat vrolijk op de aanval ging voet ballen. Maar steeds meer teams schamen zich er niet voor om verdedigend te voetbal len." Voor de Nederlandse arbi ters maakt deze ontwikkeling het er niet altijd gemakkelij ker op. „Dan gaan voetbal lers steeds meer doen om nog die goal te maken", zegt Pol van Boekei. „Eer der naar de grond voor een vrije trap, of een penalty of corner versieren. Dan moeten wij nog alerter zijn. Dat beetje extra geven, net als de voetballers. Zij willen winnen, wij dat potje naar een goed einde brengen." Ook van veel supporters hoeft het niet zo nodig, zo lang wach ten op die beslissende goal. Maar zij krijgen wat spanning betreft tenminste wel meer waar voor hun geld. Eerder naar huis gaan, is meestal geen optie meer. „Dankzij de nieuwe code ligt het stadium van druk uitoefenen, be geleiden en adviseren achter ons", zegt Herman Ram, de direc teur van de Dopingautoriteit die gisteren terugkeerde in Neder land na een 'historische' vergade ring in Colorado Springs. „Een niet eerder vertoonde situatie." Als overkoepelende organisatie is de macht van WADA in principe beperkt. Het mondiale bureau kan sporters niet individueel schorsen. Dankzij de nieuwe do- pingcode, die sinds dit jaar geldt, heeft WADA wel de mogelijk heid nationale antidopingbu- reaus op de vingers te tikken. „Als zo'n organisatie faalt en zijn zaakjes niet meer op orde heeft, zoals Rusada in Rusland, volgt nu een schorsing", zegt Ram. „Ei genlijk wordt het agentschap in een land buitenspel gezet en uit gesloten van het mondiale antido- pingsysteem." Zes landen zijn nu geschorst, vijf landen kregen een waarschu wing: Frankrijk, Spanje, België, Mexico, Griekenland en olym pisch gastland Brazilië moeten binnen vier maanden hun zaak jes op orde hebben, anders dreigt ook een schorsing. „Een duidelijk signaal om or de op zaken te stellen", zegt Ram. „De consequenties zijn nu nog beperkt. Richting de Spelen wordt de druk wel opgevoerd. Als WADA over een aantal maan den vaststelt dat te weinig is ge beurd om de situatie te verbete ren, kan het de sportbonden ver zoeken maatregelen te nemen. Dan komt deelname aan toer nooien in gevaar. Ook voor Brazi lië." Sport ZEIST ANTWERPEN GRONINGEN PARIJS Vroeg naar huis door Dennis Jansen en Tim Niemantsverdriet SPANNEND SLOTKWARTIER In 78 van de 108 eredivisieduels dit seizoen was het verschil een kwartier voor tijd maximaal één doelunt. Bij Ajax was de slotfase het minst vaak spannend. Feyenoord 11 ADO Den Haag 10 FC Groningen 10 FC Utrecht 10 PSV 10 Willem II 10 FC Twente 9 NEC 9 Roda JC 9 SC Cambuur 9 Excelsior 8 Heracles Almelo 8 PEC Zwolle 8 SC Heerenveen 8 AZ 7 De Graafschap 7 Vitesse 7 Ajax 6 CAPELLE AAN DEN IJSSEL Met de nieuwe antidopingcode in handen heeft het agentschap WADA har de maatregelen genomen tegen landen waarin de dopingagent- schappen falen. Rusland, Andorra, Israël, Argentinië, Bolivia en Oek raïne zijn woensdagavond buiten spel gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18