25 procent van de vermisten in buitenland wordt niet gevonden 12 NIEUWS Verdwenen in de buitenlandse wildernis NS belooft beterschap aan Dijksma Steekpartij: twee doden Voorarrest verlengd De vermissing van een geliefde op reis hakt erin bij achterblijvers. Een goede voorbereiding voorkomt veel ellende. Kris en Lisanne, Danaë Moons, een 21-jarige ge- neeskundestudente uit Amsterdam. Alle drie ver dwenen ze de afgelopen ja ren in het buitenland. Van de Amsterdamse studente - die vorige maand zoek raakte in Oeganda - is nog altijd geen spoor. Drie Ne derlandse agenten assis teerden met een drone bij de zoekoperatie. De vrouw was met drie vrien dinnen in het beroemdste wildpark van het land. De studente ging naar buiten voor een korte wandeling, maar keerde nooit terug. Het vermoeden bestaat dat ze in een rivier is ge vallen. Kris (21) en Lisan ne (22) verdwenen in het voorjaar van 2014 in Pana ma. Ook zij maakten een wandeling. Vermoedelijk kwamen ze ten val. Drie maanden na de vermis sing werden de stoffelijke resten van de jonge vrou wen gevonden. Danaë Moons (30) was begin dit jaar betrokken bij een on geluk in het oerwoud van Indonesië. Als enige wes terse toerist stapte ze op een bootje dat haar in de jungle bracht. Het weer sloeg om en de boot sloeg op een rots. Zeventien op varenden wisten veilig de kant te bereiken, maar Moons niet. Haar familie wil volgend jaar een nieu we zoektocht onderne men. Een kwart van de vermiste Nederlanders in het buitenland wordt nooit teruggevonden. Dat geldt ook voor de man die in 2009 met vrienden ging vissen in Mexico. Hij ging even naar de auto om an dere hengels te halen en keerde niet terug. De NS gaat alles uit de kast te halen om te voorkomen dat er volgend jaar te wei nig treinen rijden. Het spoorbedrijf heeft toege zegd te kijken of dat moge lijk is. Dat zei staatssecreta ris Sharon Dijksma (Spoor) gisteren in de Tweede Ka mer na een gesprek met NS. Het tekort aan treinen op bepaalde trajecten ont staat omdat de NS verou derd materieel afdankt. De vervangende treinen wor den pas eind volgend jaar geleverd. In een kantoorgebouw in de Israëlische stad Tel Aviv zijn gisteren twee Israë liërs doodgestoken. Een derde man raakte gewond. De slachtoffers waren aan het bidden in een bidruim- te toen ze werden aangeval len. De dader, een 36-jarige Palestijn van de Westelijke Jordaanoever, werd gearres teerd nadat hij door om standers tegen de grond was gewerkt. Hij is daarbij lichtgewond geraakt. De rechter-commissaris van de rechtbank Limburg heeft het voorarrest van twee mannen die afgelo pen maandag werden gear resteerd in Susteren met veertien dagen verlengd. Het tweetal wordt door jus titie verdacht van dreigen met een terroristisch mis drijf, zei een woordvoer ster van het OM gisteren. De twee mannen van 31 en 36 uit Brunssum en Heer len werden maandag opge pakt tijdens een grote poli tieactie. Dat gebeurde na een dreigtelefoontje waar in over een aanslag werd gerept en een melding over explosies. Ze zaten in een schuurtje in een wei langs de Ai bij Susteren. DEN HAAG. Op 17 juni 2011 vertrekt de Limburgse Mary-Anne Goos sens (48) vanuit haar hotel in Zuid-Spanje voor een stevige wan deling. In haar eentje, zonder kaart en zonder water. Na een paar uur is ze compleet ver dwaald. Ze belandt in een onherberg zaam gebied waar haar telefoon geen bereik heeft. Pas na 18 dagen wordt de Nederlandse door voor bijgangers gevonden. Al die tijd hield ze zich in leven met water uit een beekje en het eten van gras. „Een vreselijke ervaring, voor de vrouw én voor haar familie", zegt Willem van Ee, directeur Consulaire Zaken bij het ministe rie van Buitenlandse Zaken. „Het gebeurt steeds vaker dat Nederlan ders slecht voorbereid en alleen op pad gaan. Soms is er niks aan de hand, maar maken achterblij vers zich toch ernstige zorgen. Daarom drukken we reizigers op het hart om zich goed voor te be reiden. Informeer je familie over je reis en controleer van tevoren al tijd het reisadvies van het ministe rie." „Ik zie een trend. Nederlanders worden steeds avontuurlijker. We boeken verre reizen en gaan in ons eentje op pad. Dat is positief, vooral jongeren verbreden hun ho rizon. Het is ontzettend makkelijk om in het vliegtuig te stappen. Maar ik zie ook dat een groeiende groep reizigers zich onvoldoende realiseert wat de gevaren van een reis kunnen zijn. „Daarom is het heel belangrijk dat iedereen onze reisadviezen leest. Wie nu naar Jemen gaat, moet beseffen dat je een groot risi co neemt. Het is er oorlog, we heb ben onze ambassade tijdelijk ge sloten. Dus kom je daar in de pro blemen, dan is het zo goed als on mogelijk om je te helpen. „Het aantal vermissingen door slecht voorbereide reizen neemt toe. Bedenk van tevoren of je op reis gaat naar een gebied waar geen mobiel bereik is. En als je dat toch doet, kondig dan aan dat je moeilijk of niet bereikbaar bent. Dan raken familieleden niet onno dig in paniek." „Nee, in 25 procent van de gevallen wordt een vermis te persoon nooit terugge vonden. „Op dit moment zijn er hon derden zaken onopgelost. Dat wil niet zeggen dat die dossiers geslo ten zijn. Als er een nieuwe aanwij zing opduikt om opnieuw te gaan zoeken, ondersteunen we dat ze ker. „Voor achterblijvers en familie is het ontzettend ingrijpend om een dierbare kwijt te zijn. Wij doen er alles aan om hen te hel pen. Maar dat is moeilijk. Het komt regelmatig voor dat de ver wachtingen van de familie te hoog gespannen zijn. Ze verwach ten dat wij in het buitenland met een een zoektocht op poten kun nen zetten. Maar dat is niet zo, we zijn altijd afhankelijk van de loka le autoriteiten. Dat is soms een bit tere pil. „Driekwart van de vermissin gen wordt opgelost. Dan wordt ie mand teruggevonden, levend of gestorven. Volgens mij is dat het belangrijkste. Pas als je weet wat iemand is overkomen, kunnen achterblijvers proberen rust te vin den." Mary-Anne Goossens had in 2011 geluk. Ze werd na 18 dagen gevonden, foto EPA DEN HAAG 10 De eerste najaarsstorm heeft voor zo'n 10 miljoen euro schade aangericht aan huizen, kantoorpanden en inboedel. Dit blijkt uit de eerste berekeningen van het Verbond van Verzekeraars. TEL AVIV MAASTRICHT Voorkom paniek, zeg waar je heen gaat' door Peter Winterman Waarom komt u juist nu met dit ad vies? Lukt het altijd om vermiste Ne derlanders terug te vinden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12