HitsNL pat strijd aan met het populaire Spotify 10 NIEUWS Arjan Pel (21) is bezig aan zijn tweede leven. Als hij dit voorjaar met een auto in de sloot belandt, weet hij dat hij geen kans heeft. Vijf omstanders redden hem toch. Ze staan in hun woon plaats te boek als hel den. Marco, Ruud, Mark, Harry en An- net redden dit jaar het leven van Arjan Pel. Op verzoek van deze krant ko men ze bijeen. Het is een emotio neel weerzien, waarbij alleen An- net ontbreekt. Die dinsdag 15 april begint zo mooi. Het is prachtig weer en Ar jan komt net van een barbecue vandaan. Rond 20 uur zien Harry Roest (43) en Annet van Loen (43) aan de Keienweg in Nijkerk een Mercedes cabriolet met hoge snel heid langs scheuren. Ze horen het geluid van over grind schuivende banden. Annet staat voor het raam en ziet de auto de sloot ing lijden. Ze roept tegen Harry dat het fout gaat en belt direct het alar mnummer. Ze zegt: „Alles moet komen, want er zijn hier twee mensen aan het verdrinken." Ze kennen de jongens in de au to. Vrienden van de zoon van buurman Marco van Hamersveld (43). Jonge jongens die in de keet op het erf van Marco mogen chil- len. Arjan mocht de auto lenen om iets op te halen en rijdt langs zijn vrienden bij de keet. Even wijs doen. Dani van de Belt (17) is enthou siast en wil een stukje meerijden. Hij stapt in en de twee rijden het erf af. Arjan wil de auto op het kruispunt van de Keienweg en de Achterhoekerweg keren, maar doet dit met te hoge snelheid, komt in het grind terecht, remt en roept tegen Dani dat het fout gaat. Die weet zijn gordel nog los te ma ken en dan duiken de twee met de auto in de diepe sloot. Einde verhaal Arjan zit vast. Zijn benen zitten klem onder het dashboard. Hij krijgt geen adem. De minuten tik ken weg. Arjan: „Toen we in het water terechtkwamen, was ik in paniek. Ik wist niet wat ik moest doen, ik zag niks en ik zat vast. Al vrij snel besefte ik dat ik het niet ging redden en dat ik er niet meer uit zou komen. Daarom heb ik mijn mond opengedaan. Ik dacht toen nog: dit is einde verhaal. Het werd zwart voor mijn ogen en vanaf dat moment weet ik niks meer." Harry is dan al onderweg naar zijn schuur waar hij de verrei- ker, een soort kraanwagen, haalt. Als hij bij de sloot aankomt, ziet hij de auto ondersteboven in het water liggen en hoort dan nog stemmen. Hij belt zijn buurman Marco, die niets van het ongeluk heeft meegekregen. Die springt op zijn tractor en rijdt ernaartoe. Als hij bij de sloot aankomt, staat Mark Eijbergen (45) uit Hoogland al op de auto. Mark reed naar huis vanaf zijn werk toen hij Annet, langs de sloot zag staan. Ze seinde naar hem. Hij twijfelde geen moment, sprong uit zijn auto en op de on derkant van de auto die in de sloot lag. „Ik probeerde de deur los te krijgen. Er kwamen rook en lawaai uit de auto. Ik ben terugge- rend naar mijn auto en heb daar spanbanden uit de kofferbak ge haald." Als hij terug naar de sloot loopt, rijdt Ruud van Ruitenbeek (34) uit Nijkerk langs. Hij is in de ze straat opgegroeid. Hij parkeert de auto en vraagt of hij kan hel pen. Ondertussen ligt Arjan al bijna 8 minuten onder water. Hij heeft het bewustzijn verloren. Marco springt bij Mark op de onderkant van de auto. Marco: „We keken elkaar even aan en op dat moment horen we: help! Het hoofd van Dani stak boven water uit. Hij had de deur aan de be stuurderskant van binnenuit open- gekregen. Dani was over Arjan heen gekropen, maar hij kon dat pas doen, toen Arjan was gestopt met spartelen. Ik ben de sloot inge sprongen, heb Dani uit de sloot ge tild en trapte de deur verder open." Op dat moment zag Mark, 'Ik wist niet wat ik moest doen, ik zag niks en ik zat vast' die op de auto lag, het been van Arjan meekomen. Marco zag toen kans Arjan te pakken en trok hem uit de auto. Marco: „Ik tilde hem uit de sloot en legde hem op de kant, de rest heeft geholpen hem in het weiland neer te leggen. Zijn hoofd was zwart, dat had ik nog nooit meegemaakt." Het wordt Als twee voetballers vielen René Froger en Frans Bauer elkaar in de armen. Na de omhelzing hield Fro ger zijn tablet als een glanzende trofee boven zijn hoofd. Frans Bau er lachte zijn tanden bloot. „Einde lijk is dag dan daar dat de Neder landstalige muziek echt de han den ineenslaat," had Froger even eerder met gevoel voor theater ge zegd. „Ik kan nu met recht trots zijn." Die tevredenheid betreft de introductie van streamingservice HitsNL, die geldt als de volledig Nederlandstalige tegenhanger van razendpopulaire diensten als Dee- zer, Apple Music en vooral Spoti fy- Van Acda De Munnik tot Ma rianne Weber en van Herman van Veen tot de Jeugd van Tegenwoor dig: alle in hun moerstaal zingen de artiesten zijn vertegenwoor digd. En dat voor 3,99 euro per maand. Zonder reclame-interrup ties. Over de intenties van HitsNL geen enkele onduidelijkheid: de fan van de Nederlandstalige mu ziek moet aan het streamen wor den gebracht. Want worden de liedjes van internationale arties ten in ons land inmiddels voor 50 procent digitaal geconsumeerd, voor Nederlandstalige muziek geldt dat slechts voor een kleine 15 procent. Daar is een wereld te 'Via de bestaande platforms als Spotify dreigde ook mijn muziek onder te sneeuwen' René Froger zanger winnen, dacht Tom Peters, platen baas van de Hollandse platenmaat schappij NRGY Music. „Uit onder zoek blijkt dat 15 procent van de Nederlanders alleen maar is geïn teresseerd in muziek in hun eigen taal. Dat is een enorme doel groep." Hij gaf de aanzet tot het opzetten van HitsNL, waaraan alle grote Nederlandse platenlabels meedoen. De directeur van de grootste daarvan, Cees van der Hoeven van Universal Music: „We verwachten dat streaming in Ne derland nog vijf keer zo groot kan worden." Het Oranje-initiatief komt rijke lijk laat, nu Spotify in Nederland al bijna 2 miljoen gebruikers heeft. Zij hebben al toegang tot de oeuvres van gisteren ook aanwezi ge artiesten als Django Wagner, Jannes en Henk Benard. „Dat is zo. Maar via Spotify of Apple krijg je een Nederlandstalige artiest nauwelijks in de etalage," reageert Peters. Froger: „Ook ik dreigde on der te sneeuwen bij die grote streamingbedrijven. Dit is een gat in de markt." Collega Bauer: „Op deze manier kan ik heel snel nieu we muziek laten horen en contact leggen met mijn fans. Onze sin gles worden nauwelijks op de ra dio gedraaid, hits kunnen nu onli ne op dit platform ontstaan. Ik heb er hoge verwachtingen van." Een ander punt is dat de fans van dit genre zich veel voorzichti ger bewegen door de streaming- wereld. Op die 'late adapters' richt HitsNL zich vooral, zo bleek uit de instructiefilmpjes die zijn ver vaardigd. Daarin begeleidt de stem van Rob van Someren de be ginnende streamers met tips over het invullen van een wachtwoord en het indrukken van de start- knop. door Rachel van Kommer Arjan Pel slachtoffer door Stefan Raatgever ROTTERDAM. Met een eigen streamingdienst openen Neder landstalige artiesten de aanval op populaire internationale muziekaan- bieders als Spotify en Apple Music. Van Frans Bauer tot de Jeugd van Tegenwoordig; ze zijn allemaal voor 4 euro per maand onbeperkt te beluisteren via HitsNL.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10