uitpraten en stuklullen UIT THUIS 3 REDENEN OMTHUISTE BLJVEN HHHBSH Met vestigingen op Walcheren, de Bevelanden en in Zeeuws-Vlaanderen is er voor elke Zeeuw een uitleen I Kunnen krokodillen huilen? Muzikale verhalen Kunnen vissen zweten? Spel met een luchtje Funky feestdagen Mix van The Office en CSI was, zegt dat feit toch wel veel over hun muzikale capacitei ten. Bijna elke show van Veld huis Kemper - en het zijn er ondertussen zeven, hun liedjes- toernees niet meegerekend - eindigt in een cd. Bij hun laat ste, Of de gladiolen, viel het ver schijnen van de cd zelfs samen met de première van de show. Een prachtige cd trouwens, met mooie liedjes als 'In dit Huis' of'Laat Nou Maar' en de semi-klassieker 'Gewoon Zoals Je Bent'. Daarin vind je meester lijke regels zoals 'Als jij een wind laat, voelt dat als een len tebries. Als jij je kind slaat, zie ik moederlijk advies'. In hun theaterprogramma Of de gladiolen ontmoeten we twee veertigers, voor wie het leven niet meer is wat het was. Waar in nagedacht moet worden over wel of niet steriliseren, en dat was eerder niet aan de orde. Waarin blijkt, dat je op het hu welijk uitgekeken kunt raken, en dat was voorheen ondenk baar. Heel herkenbare situaties allemaal, van een betuttelend tienminuten-gesprek op school tot het onhandig zoeken naar een vermiste rol wc-papier. In razende vaart dendert pure kol der over het toneel. Met hier en daar een adempauze, om stil te staan bij hoe het misschien ook kan: onvoorwaardelijk houden van iemand, ondanks kleine ge breken. Wie het duo nog niet kent, kan voor een mooie kennismaking terecht op YouTube. Zoek op 'De toegift' en leer twee man nen kennen die continu en heel consciëntieus op zoek zijn naar 'het dunne lijntje tussen uitpraten en stuklullen'. Veldhuis Kemper: zaterdag 21 november, de Mythe Goes, aan vang 20.00 uur. uitleen specialiseren. Met vestigingen op Walcheren, de Bevelanden en in Zeeuws-Vlaanderen is er op redelijke afstand voor elke Zeeuw een uitleen. Zeker nu er vorige week in Hulst een dependance van de Terneuzense uitleen is geopend. In de digitale catalogus staan 3000 werken. Het CBK, dat de drie uitlenen onder steunt, presenteert een selectie van ruim 40 stuks. Daarin komen de ver schillende benaderingen in de kunst van vandaag met goede voorbeelden aan bod. Naast de aap van Mitsy Groe nendijk bijvoorbeeld de kleine stalen sculpturen van Arie Berkulin, waarin de figuratie tot een minimum is terug gebracht. Een mooi contrast met de postmoderne toren van Ineke Otte en de keramische objecten waarin D. Levi elementen uit de natuur ver bindt met verkenningen van ruimte, vorm en materiaal. Het meeste werk is echter tweedimensionaal. Ook daar een mooie mix, met opvallend veel kunstenaars uit Zeeland. Ik noem Adrie Geelhoed, Nelly van Nieuwen- huijzen en Michiel Paalvast, die het Zeeuwse landschap vaardig verbeel den. Een meer formele en conceptuele kant van de kunst komt naar voren in het werk van Piet Dieleman, Guido Lippens en Ben Sleeuwenhoek. Ik was blij verrast te zien dat er werk is aange kocht van Lysandre Begijn, een jonge kunstenares met Zeeuwse wortels, die sterke schilderijen maakt als metafoor voor wat zich in en buiten ons af speelt. En ik heb genoten van de prach tige ets 'Baders' van Ton Lamper en het ingetogen fotowerk 'Tulip V' van Leo van Kampen. Dan heb ik het nog niet eens gehad over de grafiek van Corneille en Rob Scholte en de kleine maar fraaie foto van Erwin Olaf. In de Maand van de Kunstuitleen krijgen nieuwe leden korting, maar zijn er ook andere activiteiten. Zo brengt de Kunstuitleen Terneuzen elk jaar 'Kleintje Kunst', met werk van re latief beperkte omvang, te koop voor minder dan 500 euro. Niet alles haalt het niveau van de tentoonstelling in Middelburg. Maar de assemblages van Hetty de Boer, de keramiek van Natha lie Buijs, de glasobjecten van Marja Steinmetz en zeker de papieren reliëfs van Helene Briels zouden daar niet uit de toon vallen. Kooistra heeft de kunst een dienst bewezen. Zeker in deze tijd is de kun stuitleen een te koesteren fenomeen dat eerder meer dan minder steun ver dient voor wie zijn idealen deelt. 'Pop Up 3': CBK, Balans 17, Middel burg, ma t/m vr 9.00-17.00 uur, za 13.00-17.00 uur, t/m 28/11. 'Kleintje Kunst': Kunstuitleen Terneu zen, Bellamystraat 26a Terneuzen, di t/m vr 13.00-17.00 uur, za 10.00-14.00 uur, t/m 19/12. door Mark Roos CD BOEK CD BOEK S3 GEZELSCHAPSSPEL MUZIEK TELEVISIE Donderdag 19 november 2015 -4 De apen van Mitsy Groenendijk houden ons een spiegel voor (CBK Middelburg). -4 De reliëfs van Helene Briels zijn juweeltjes van vorm en beheer sing (Kunstuitleen Terneuzen). Met afgedankte materialen creëerde Hetty de Boer een beeld van een Shinto-tempel (Kunstuitleen Terneuzen). VOOR IEDEREEN BEREIKBAAR SS&éaSPaul Heiney Verbazingwekkende antwoorden op onvoorstelbare vragen Al dertien jaar maakt tv-hit Top 2000 A Gogo furore met mini- documentaires die het verhaal vertellen achter een bepaalde song. Hoe kijken de heren van doowop-groep Randy The Rainbows terug op hun song Denise, die in de versie van Blondie een wereldhit werd? Wat is verhaal achter Small town Boy van Bronski Beat? Die verhalen staan nu ook in een boek, inclusief twee dvd's met de minidocu's en twee cd's met de songs. Behoudens enkele storende tikfouten en slordigheden een prachtig naslagwerkje. Het Grote Top 2000 a gogokijk-, lees- en luisterhoek is verschenen bij De Bezige Bij/Universal Music (39,99) Stuit een squashbal hogerop als je hem verwarmt? Waarom is een rijdende fiets stabieler dan een stilstaande? Hebben hagedissen snot? Waarom lijkt de zee blauw? De Britse schrijver Paul Heiney heeft er een sport van gemaakt om, met de hulp van wetenschap pers, antwoorden te zoeken op de mafste vragen. Kunnen krokodillen huilen, zijn vierde boek in dit genre, is een mooie bloemlezing met 300 onmogelijke vragen met helde re antwoorden. Kunnen krokodillen huilen? Is verschenen bij Amsterdam University Press (14,95) Leuk voor 6- tot 7-jarigen, maar ook voor iedereen die zich even 6 of 7 wil voelen: het spel Schetenjacht. Onlangs werd het uitgeroepen tot Speelgoed van het jaar in de betreffende leeftijdscategorie. In Schetenjacht is het de kunst om met scheetkussens de vaderfiguur in het midden van het bord te ,Mlaten winden en met een 6*pokerface je medespelers verdacht te maken. Leuk voor een regenachtige zon dagmiddag. Schetenjacht is uitgege ven door Goliath Games (29,99) Van Frank Sinatra tot Bob Dylan, James Brown en Sufjan Ste vens: je telt bijna niet mee als je geen kerstalbum maakt. Een van de meest charmante kerstalbums van dit jaar is It's A Holiday Soul Party van Sharon Jones and the Dap-Kings. Het is een heerlijk doorleefd klinkend album geworden vol soulvol bewerkte traditionals naast lekker funky klinkend, minder bekend feestmateri- aal. -4 Its A Holiday Soul Party is verschenen bij Daptone Re cords Zegje politiekomedie, dan denk je al snel aan de ongein van de in de jaren 80 zo populaire reeks Police Academy-films. De in 2013 met een Golden Globe onderscheiden tv-serie Brooklyn Nine-Nine, een soort The Office met een vleugje CSI: New York, is veel leuker. Al was het maar vanwege die bonte stoet aan botsende personages op het politiebureau in het hippe gedeelte van Brooklyn. Brooklyn Nine-Nine is nu te zien op Netflix

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55