Hans Lipperhey Museum kan eind 2016 gereed zijn PAAUWE Alleen 20+21 novL extra fabrieks- V outlet MEUBEL OUTLET EVENT Tunnelbuizen korte tijd dicht Duo bedreigt medewerker opvanglocatie daklozen Lingeriedief tegen de lamp 4 ZEELAND fj Showroommodellen en fabrieksoutlet van bekende merken tegen bodemprijzen. Zeer hoge kortingen op A-merken, zoals Leolux, Rolt Benz en Hülsta. Klassiek als Selva, 3B, Schuitema en Grange. Tevens verlichting en outdoor. Alle woonstijlen zijn vertegenwoordigd. Stichting Volkssterrenwacht Phi- lippus Lansbergen, initiatiefne mer van het museum, presenteer de de plannen gisteravond. De stichting had al langer de ambi tie een museum te wijden aan de Middelburgse uitvinder van de te lescoop, maar het ontbeerde daar voor de ruimte. Die is nu wel beschikbaar ge komen, door de opheffing van het gewest Zeeland van ouderen bond Anbo. Dat had een kantoor in het complex aan de Heren gracht waar ook de sterrenwacht is gevestigd. Het gaat om de voor malige conciërgewoning. Brillenmaker Hans Lipperhey vond in 1608 de telescoop uit, doordat hij was gaan experimen teren met lenzen. Nadat hij de 'Hollandse Kijker' in Den Haag had gedemonstreerd aan Prins Maurits, vond het revolutionaire instrument al snel zijn weg in Eu ropa. In Italië deed Galileo Galilei er de eerste sterrenkundige ont dekkingen mee. In 2008 werd in Middelburg al uitgebreid stilgestaan bij het 400-jarig bestaan van de tele- scoop. De volkssterrenwacht wil nu ook zorgen voor een perma nent eerbetoon in de vorm van een museum. De plannen zijn voor een be langrijk deel al uitgewerkt. Het museum, met veel interactieve elementen, krijgt drie ruimtes, respectievelijk gewijd aan de ge schiedenis van de sterrenkunde tot ongeveer 1900, aan de recente en toekomstige sterrenkunde en aan het navigeren op zee. Er wordt samengewerkt met studen ten van de HZ, die onder meer een replica van de Herschel-tele scoop hebben ontwikkeld. De Middelburgse meubelmaker Gon de Hooge wil deze gaan bouwen. Het museum vergt een investe ring van ongeveer 50.000 euro. Begin volgend jaar wordt gepro beerd voldoende fondsen daar voor te werven, zodat eind maart kan worden besloten of het mu seum doorgaat. „Dan zou het eind volgend jaar klaar kunnen zijn", aldus Rijk-Jan Koppejan, voorzitter van Philippus Lansber gen. De officiële opening is voor zien in 2017, als de sterrenwacht vijftig jaar bestaat en Middelburg 800 jaar stadsrechten viert. 112-NiEUWS De gehele oostbuis van de Wes- terscheldetunnel is gisteravond vanaf 19.00 uur een minuut of tien afgesloten geweest in ver band met de berging van een ge strande auto. Eerder gistermiddag was één rijstrook in de andere buis (die in de richting van Terneuzen) van de Westerscheldetunnel ook al afgesloten. Er stond een auto met pech, de rijstrook was afgesloten omdat een berger het voertuig uit de tunnel moest halen. Iets na half zes gistermiddag was de rijstrook weer vrij vol gens Westerscheldtunnel Verkeer. Een 66-jarige man uit de ge meente Noord-Beveland is dins dag aangehouden in warenhuis aan de Schuttershof in Goes. Hij had lingerie gestolen en was be trapt door een beveiliger. De man verklaarde zijn vrouw te willen verrassen voor de feest dagen, maar onvoldoende geld te hebben. Hij deed ter plaatse afstand van de gestolen goederen, kreeg van het warenhuis een winkelver bod en moest een rekening van 181 euro betalen. Van het Open baar Ministerie kreeg hij een boete van 200 euro opgelegd. Vervolgens is de man vrijgela ten. De politie heeft gisterochtend een man (22 jaar) en een vrouw (29 jaar) aangehouden bij de dag- en nachtopvang aan de Sta tionsweg in Terneuzen. Ze bedreigden een medewerk ster van de opvang. Het tweetal wilde net na acht uur, voordat de opvang geopend was, al naar binnen. Het duo begon te schelden toen dat door medewerkers gewei gerd werd. Vervolgens gooide de man met koffie en zei volgens de medewerkster: 'Ik maak jullie ka pot!' De vrouwelijke verdachte beweerde een mes bij zich te hebben. De medewerkster van de opvang voelde zich uiteindelijk zo be dreigd dat ze de politie waar schuwde. Agenten hebben het tweetal kort na het voorval ingerekend en meegenomen naar het politie bureau. Ze zijn ingesloten voor verder onderzoek naar de gebeur tenissen bij de opvang. INTERIEUR ZONNEMAIRE Zuidweg 20a, Zonnemaire www.interieur-paauwe.nl door Rolf Bosboom MIDDELBURG Eind maart volgend jaar is duidelijk of Middelburg een Hans Lipperhey Museum krijgt. Als het plan groen licht krijgt, kan het museum aan het eind van dat jaar worden geopend. Een van de oudste afbeeldingen van de telescoop. Gravure van Adriaen van de Venne, opgenomen in Emblemata of Zinne-werck (1624). TERNEUZEN tent moet leeg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36