Nog geen akkoord over Dauwendaele Kansen voor meer natuur op dijken Bezoekers culinaire site zetten Inter Scaldes op 3 Angst Valpartij 2 ZEELAND COMMENTAAR De aanslagen in Parijs regeren het dagelijks leven. In West-Europa hangt de geur van de angst. Dinsdag avond sloeg iedereen de schrik om het hart toen de voetbalwedstrijd in Hannover tussen Nederland en Duitsland plotseling werd afgelast. Gistermorgen werd Parijs wakker met een grote antiterreuractie van de politie in de voor stad Saint-Denis. Vliegtuigen blijven aan de grond of maken noodlandingen. In deze grimmige sfeer moet iedereen zijn weg vinden. Wie een tripje naar Parijs in zijn agenda heeft, zal zich wel even afvragen of dat koste wat kost moet doorgaan. Is het nog gevaarlijk? Is het gepast om plezier te maken in een rouwen de stad? In Zeeland is wel wat aar zeling te bespeuren. Mensen zien van de reis af, ze bedenken alter natieven. Dat is goed. Het zou wel erg schaapachtig zijn als iedereen rustig zou doorgaan tot er een ne gatief reisadvies komt. De terroristen van IS hebben ge wonnen als de West-Europese burgers angstig in hun schulp kruipen. Dat hoeft ook niet. Maar iedereen moet wel met gezond verstand risico's afwegen, en bij voorbeeld even massale evenementen mijden. Het is beter om vanuit die verdedigende houding IS zo hard mogelijk te raken dan om uit misplaatste heldhaftigheid onnodig gevaar te lopen. ledereen moet de risico's afwegen en bijvoorbeeld even niet naar grote evenementen gaan Beleidsambtenaar Cor Helm- endach vertelde dat hij nog steeds hoopt dat de bouw van het nieu we centrum medio 2016 kan begin nen. „Maar dat is afhankelijk van de onderhandelingen tussen de ontwikkelaar en de eigenaren." De helft van het winkelcomplex is in handen van een eigenaar. De andere helft is van afzonderlijke eigenaren, vooral winkeliers. Helmendach: „Er moet onderhan deld worden met 25 partijen." De bedoeling is om gefaseerd te slopen en te bouwen. Dat zal volgens Helmendach alles bij el kaar één jaar in beslag nemen. Momenteel staat veertig pro cent van de winkels in het winkel centrum leeg. Volgens Helmen dach nodigt het centrum nu niet uit om te bezoeken. Wie het pas seert, ziet blinde muren. Door het centrum, als het ware binnenste buiten te keren, komt daar veran dering in. „Dan kunnen passanten in een oogopslag zien welke win kels er zitten." Hij is ervan over tuigd dat door die metamorfose Momenteel staat veertig procent van de panden in het winkelcentrum Dauwendaele leeg het goed komt met het winkelcen trum. „Dat is ons ook gelukt bij an dere winkelcentrums die we on der handen hebben genomen." Wethouder Saskia Szarafmski benadrukte dat een vernieuwd winkelcentrum een belangrijk on derdeel is van het plan van de ge meente om ervoor te zorgen dat de wijk aantrekkelijker wordt om te wonen en te leven. Almanak Voorlopig moet hij even niet aanfiet sen denken. Een minieme stuurfout was er onlangs de oorzaak van dat de toerfietser, op een van zijn quasi- heroïsche tochten over de Zeeuwse dij ken, na een kolderieke tuimeling onge nadig hard op het asfalt smakte. Met gebutst ego en gepijnigd lif meld de hij zich uiteindelijk bij een arts. De ze deelde de al eigenhandig gestelde diagnose dat het ribbenstelsel een flin ke optater had gehad en dat de tijd al le wonden heelt. „En u mag gewoon fietsen hoor", meldde hij monter aan de geblesseerde. „Zolang u er maar niet van af valt." Herdenking aanslagen Parijs De Koorkerk in Middel burg besteedt vrijdagavond aandacht aan de aanslagen in Parijs met een herden kingsmoment. Mensen kunnen een kaars je aansteken of hun wen sen en gedachten op papier delen. Vanaf 19.00 uur is de kerk open. Er zal zachte muziek klinken tot 21.20 uur, het moment van de eerste ontplofte bom. Dan is het stil tot 21.49 uur, het moment waarop het thea ter werd binnengevallen. Dan doven de lichten. Brochure over financiële steun In elke brievenbus op Wal cheren valt deze week een folder over regelingen en voorzieningen voor men sen met weinig geld. De fol der Rondkomen op Wal cheren wordt verspreid door de gemeenten Veere, Middelburg en Vlissingen. Volgens hen is de folder niet alleen bedoeld voor mensen met een uitkering of met schulden. Ook ande ren die tijdelijk weinig geld te besteden hebben, kunnen in aanmerking ko men voor financiële onder steuning. De folder is ook te downloaden via onder meer de website van de ge meente Middelburg. Vlissingen gaat door met Ambon De gemeente Vlissingen zet de samenwerking met Ambon voort. Wethouder Albert Vader is deze week op de Molukken om daar voor een nieuwe overeen komst te tekenen. Vader brengt onder meer een be zoek aan de oogkliniek, de vuilnisophaaldienst en een school. Via de website van de gemeente Vlissingen doet de wethouder verslag van zijn werkbezoek. Een dag geen reisdocumenten Vrijdag 27 november wor den in de stadskantoren van Middelburg, Veere en Vlissingen alle apparatuur vervangen waarmee reisdo cumenten worden ver werkt. Dat betekent dat burgers op die dag niet te recht kunnen voor het aan vragen en afhalen reisdocu ment bij de drie gemeen ten. Spoedaanvragen die op donderdag 26 november vóór 15.00 uur zijn gedaan, kunnen op maandag 30 no vember in persoon worden opgehaald aan de balie van het stadskantoor. Het experiment is onderdeel van het project Building for Na ture, waarin een groot aantal par tijen samenwerkt onder regie van HZ University of Applied Sciences. Het doel is te onderzoe ken hoe dijken en vooroevers zo kunnen worden versterkt dat de natuur er mede bij gebaat is en - in het verlengde daarvan - ook gebruikers zoals duikers, sport vissers en schelpdierkwekers. Er lopen momenteel drie deel onderzoeken. Op een werkconfe rentie in Vlissingen werd giste ren een tussenbalans opgemaakt. Enthousiasme is er over de proef bij Sint-Annaland. Daar is een aantal vakken ingericht met verschillende soorten dijkbekle- ding. Daaronder zijn zuilen die betonbedrijf Haringman heeft voorzien van uiteenlopende aan tallen ruitvormige holtes. Deze zuilen worden vergeleken met gewone, kale blokken en blok ken die zijn voorzien van een toplaag van lavasteen. „We zien nu al heel sterke ver schillen in aangroei tussen de di verse vakken", zegt onderzoeker Tim van Oijen. „Bij lavasteen zie je bijvoorbeeld veel darmwier en bij de stenen met gaten vooral bruinwier. Dit zijn nog maar de eerste resultaten, dus we moeten afwachten hoe zich dit verder gaat ontwikkelen." Ecosysteem Duidelijk is dat het materiaal me de bepaalt wat voor ecosysteem tot ontwikkeling komt. Dat wordt ook bekeken in de twee andere deelonderzoeken. In ha ven De Val bij Zierikzee wordt onderzocht of ook op gietasfalt een rijke dijknatuur valt te creë ren. Daarvoor wordt het asfalt vermengd met andere materia len, zoals oester- en kokkelschel pen, wat de aangroei moet verge makkelijken. Het asfalt is net aan gebracht, dus de eerste resulta ten laten nog op zich wachten. Bij de Schelphoek op Schou- wen-Duiveland wordt geëxperi menteerd met de vooroeverbekle- ding. Op een ondergrond van zeegrind zijn een jaar geleden stroken met afwisselend kalk en zandsteen gestrooid. „We zijn vooral benieuwd of de kreeften populatie zich hierdoor kan her stellen", zegt Van Oijen. „Dat kunnen we vanaf april zien." V- fcMfc t y "t i tn f; fr s 1 Inter Scaldes kreeg dit jaar een 9,4, net als De Librije in Zwolle en De Leest in Vaassen. Alleen Boreas in Heeze (9,6) en Bord'Eau in Amsterdam (9,5) werden hoger gewaardeerd. De Kromme Watergang in Hoofd plaat behoort met een 9,2 tot de top tien. Er staan 23 Zeeuwse res taurants in de lijst. Katseveer (Wilhelminadorp) kreeg een 8,8 en staat daardoor in de top hon derd. De overige waarderingen: 8,7 voor De Vierbannen (Ouwer- kerk); 8,6 voor De Visbar (Dom burg), Pure C (Cadzand), Jong (Vlissingen) en Vissershuis (Burgh-Haamstede); 8,5 voor De Gespleten Arent (Middelburg), Le Beau (Goes) en Spetters (Bres- kens); 8,4 voor De Zeezot (West- kapelle), De Beuze (Zierikzee), Iets Anders (Kortgene), Scherp (Middelburg), De Zeeuwse He mel (Zierikzee); 8,3 voor Ban doeng (Oost-Souburg), De Ge croonde Liefde (Vlissingen) en De Kloveniersdoelen (Middel burg). De Korenbeurs-Willem 4 (Kortgene), 't Vijverhof (Terneu- zen), Hemelrijk (Hulst) en De Wig (Renesse) kregen een 8,2. door Emile Calon MIDDELBURG. Enkele eigenaren van winkels in het Middelburgse winkel centrum Dauwendaele hebben nog geen overeenstemming met de pro jectontwikkelaar die het nieuwe winkelcentrum wil bouwen. Pas als zij ook hun handtekening gezet hebben kan dat centrum er komen, zo werd duidelijk tijdens een bij eenkomst van de Wijktafel Dau wendaele. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG MIDDELBURG VLISSINGEN MIDDELBURG door Rolf Bosboom VLISSINGEN. Door slimme con structies toe te passen krijgt de natuur op dijken meer de ruimte. De eerste resultaten van een proef die momenteel bij Sint-An- naland wordt gehouden, stem men optimistisch. .-5 _,..4ifa Werkbezoek aan het proefdijkvak bij Sint-Annaland. De betonzuilen zijn voorzien van gaten, foto Tjark van Heuvel/HZ Delta Academy KRUININGE De bezoekers van de online restaurantgids lens hebben Inter Scaldes in Kruiningen op een gedeelde derde plaats gezet in de restaurant top 1000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34