Verdediger Groede mist bekerduel door nekbreuk Eetrecensie: happen in Goes bij De Kluizenaer op de beurs Raadsman: Dit raakt de kern van rechtsstaat, dit kan niet zonder gevolgen blijven Justitie hield informatie over grote drugsbende uit Kapelle geheim voor rechters en advocaten. MIDDELBURG. Het Openbaar Minis terie (OM) erkent dat het de recht bank en de advocatuur onvolledig heeft ingelicht over een strafrech telijk onderzoek naar een grote Zeeuwse drugsbende. De rechtszaak naar deze bende ligt mede als gevolg van die 'onvol komenheid in het vooronderzoek' al twee jaar stil. Volgens OM-woordvoerder Martine Pilaar is in afgelopen periode wel alle in formatie gedeeld met rechtbank en advocaten van de 29 verdach ten. De rechtszaak wordt volgende week donderdag hervat met een zogenoemde regiezitting waarbij partijen elkaar bijpraten over de stand van zaken. Het gaat om het onderzoek naar Hoogwerkersservi- ve (HWS) in Kapelle. November 2011 deed de politie invallen bij dat bedrijf en een aan tal andere. De leiding van HWS en tal van anderen zijn volgens het OM betrokken bij grootschali ge drugshandel, witwassen en fraude. „Ze beheersten de hele softdrugsketen. Van de teelt tot en met verkoop en vervolgens het witwassen van de illegale drugs winsten. Die winsten gebruikten ze om bonafide bedrijven uit de markt te drukken", aldus Pilaar. December 2023 beschuldigden de raadslieden het OM van het achterhouden van cruciale infor matie over de start van het onder zoek. Volgens het oorspronkelijke OM-dossier startte het onderzoek tegen de bende op 3 maart 2011. Raadsman Martijn van der Want bracht toen naar voren dat 'uit an dere informatie bleek dat het on derzoek al een jaar eerder liep'. Pilaar zegt nu dat er nog veel eerder al informatie over deze zaak was verzameld. „Het gaat om informatie over de periode 2007-2010." Het verzwijgen van informatie kan grote gevolgen hebben. Recht bank en advocaten moeten ervan uit kunnen gaan dat zij van het OM alle informatie krijgen om een eerlijk proces te voeren. De rechtbank kan beslissen dat het OM het recht op vervolging heeft verspeeld als het moedwillig infor matie achterhoudt. Pilaar stelt dat het OM nu alle 'Het gaat wel om een groep mensen die een ontwrichtende werking had op Zeeland' informatie heeft gedeeld en voor uit wil kijken en zorgen dat ver dachten worden veroordeeld. „Het gaat hier wel om een groep men sen die een ontwrichtende wer king heeft gehad op Zeeland." Desgevraagd geeft Van der Want aan dat de verdediging don derdag zeker niet uitsluitend 'voor uit zal kijken'. „De inhoudelijke ar gumenten moeten klinken in de rechtszaal, maar uiteraard zal uit voerig worden stilgestaan bij de vele onregelmatigheden in het vooronderzoek. Het gaat hier na melijk om zaken die de kern van de rechtsstaat raken. Als ontlasten de stukken worden achtergehou den en er speciale opsporingsme thoden tegen burgers worden in gezet zonder dit te verantwoor den, kan dit niet zonder gevolgen blijven." GOES, Ronald Visser (r) is een van de standhouders op de tweedaagse beurs Recreavak die gisteren in de Zeelandhallen in Goes van start ging. Hij is van het bedrijf Arcabo, dat mobiele vakantiechalets maakt. Met twee potentiële klanten bespreekt hij hier de mogelijkheden. Volgens Irm van Vliet, eigenaar van de beurs, is goed te merken dat de economie aan trekt. „We hebben een aantal nieuwe gezichten op de beurs. Over de belangstelling ben ik tevreden. Vandaag is de laatste dag, is altijd het drukst." www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DONDERDAG 19 november 2015 OM erkent misleiding door Emile Calon Martine Pilaar woordvoerder OM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33