Staat de Clasico op de tocht? Volgens 'catalanistas' niet Sport moet inhaalslag maken om ook internationaal serieus te worden genomen SPORT 19 Het internationale schaatsen heeft toekomst, vindt Yuri Solinger. Toch is de oprichter van iSkate bijzonder kritisch. Yuri Solinger, 36 jaar en een echte Groninger, was geen uitzonderlij ke schaatser. Op het po dium van een belangrij ke wedstrijd stond hij nooit. Des te groter is zijn invloed nu, jaren na zijn laatste rondje. Als oprichter van iSkate begon hij in 2010 als luis in de pels. Nu is de stich ting, met drie professionele ploegen en daaronder diverse opleidingsploe- gen, de grootste speler in de Holland se sport. Solinger is, naar eigen zeggen, een van de weinige mensen in het schaat sen die verder kijken dan de eerst volgende wedstrijd of Olympische Spelen. Wat hij dan ziet in die glazen bol? Dat hangt heel erg af van de ko mende winter. De komst van een nieuwe 'schaatsentiteit', en vooral de invulling daarvan, is volgens Solinger cruciaal. „Zo doorgaan, dat kan echt niet langer." „Schaatsen is een sport die in Neder land elke winter volop leeft. Er is veel aandacht voor van de media en er gaat veel geld in om. Tegelijkertijd is het een amateursport, die op allerlei fronten kneuterig wordt gerund. De structuur is een puinhoop." „Rintje Ritsma nam met Sanex de eerste stap. Tot die tijd ging al het geld naar de bond. De volgende stap is dat het nog meer om de sporter gaat draaien. Ik noem altijd het cham pagneplateau als ideaalbeeld, waar je van bovenaf champagne ingooit en er geen druppel verloren gaat. Het geld moet op één punt binnenkomen en netjes worden verdeeld." „Dit moet er komen en dit gaat er ko men. In andere sporten is hetzelfde gebeurd, zoals de komst van de ATP in 1972 in het tennis. Alles moet in het teken staan van continuïteit en het moet helder zijn wat ieders rech ten zijn. Het grootste struikelblok is de oogkleppencultuur. Die begrijp ik wel. Toen ik 18 was, dacht ik ook niet verder dan: hoe rijd ik Jochem Uytde- haage er zo snel mogelijk af? Maar bo ven de atleet moeten mensen naar het grotere plaatje kijken en collectief aan deze flinterdunne sport werken." „Als we dat met zijn allen vinden, sluit ik me daarbij aan. Maar ik geloof het niet. Sven Kramer wil niets liever dan van iedereen winnen. In Azië zijn volop ijsbanen, de sport is olym pisch, er is meer van te maken. Ons werk als Nederland is om die andere landen te helpen. Niet zozeer door een keer een buitenlandse schaatser te trainen, maar door er een struc tuur neer te zetten. Wij doen als iSkate zaken met China, hebben een jaarlijks uitwisselingsprogramma, stu ren er coaches heen." „Hebben die 23 medailles dan bijge dragen aan een enorme stijging van de commerciële gelden? Als onze meest succesvolle olympiër (Ireen Wüst, red.) rondrijdt zonder hoofd sponsor? Zó klein denken." „Dat kan. Als we denken dat de sport klein is en blijft, moeten we de hand doek gooien. Ik heb een online be drijf opgericht, Athleteshop. Mensen zeiden tegen me: 'Waar begin je aan. Je hebt toch al Bol.com en Weh- kamp?' Ik denk in kansen. En ik wil dat het schaatsen over twintig jaar nog bestaat. En niet in een kaatsen- achtige cultuur, maar als serieuze in ternationale sport." „Als ik een middagje naar Thialf ga, word ik niet vrolijk. Ik vermaak me beter bij Donar Basketbal of FC Gro ningen, terwijl ik echt van schaatsen houd. Schaatsen is te star, te saai. Je koopt een kaartje, kunt gaan zitten, en dat is het. Het moet sneller, toe gankelijker. Een 10 kilometer tussen Sven Kramer en Jorrit Bergsma is spannender dan een thriller. Maar be perk het tot twee of drie ritten, zon der dweil. De rest hoeft niet te stop pen, maak daar een B-divisie van in de ochtenduren. Bij de EK allround, die eerste zoveel ritten van de 3 kilo meter vrouwen... Dan vind ik het pla fond oprecht inspirerender." In Azië zijn volop ijsbanen. Er is meer van te maken' Het beeld vorige week zondag tij dens de competitiewedstrijd te gen Villarreal (3-0) is hetzelfde als in alle thuisduels van Barcelona. Als de klok op de grote schermen aan weerszijden van de tribunes op 17:14 staat, begint het. „In-de... In-de-pen-dència!" Die zeventien minuten en veer tien seconden, zowel in de eerste als de tweede helft, is een verwij zing naar het jaar 1714. Toen vie len de Spaanse en Franse troepen Barcelona binnen en maakten ze voor eeuwig een einde aan de aspi raties van Catalonië om een onaf hankelijke staat te zijn. Een wens die echter, drie eeuwen later, weer sterker geworden is dan ooit, met nu zelfs een Catalaans parlement waar de separatisten een kleine meerderheid hebben die deze maand een resolutie voor een rou- teboek naar de afscheiding van Spanje hebben aangenomen. Waarschuwing Vanuit de Spaanse hoofdstad Ma drid was er al een waarschuwing gekomen: bij onafhankelijkheid zal FC Barcelona niet meer in de Spaanse competitie mogen uitko men. „Dat zeggen ze om ons bang te maken. Zover zullen ze nooit gaan", zegt socio Jordi Monterde in Camp Nou. „Als Monaco in de Franse competitie speelt en Swan sea in de Premier League, waarom zou Barca dan niet aan de Spaanse Liga kunnen meedoen?" Laia Tudel, verslaggeefster van Catalunya Radio, zou het niet deren. „Dan speelt Barqa gewoon als Catalaans kampioen de Cham pions League. Daar zal die rivali teit met Real Madrid zich weer voordoen. Op Europees niveau zal dat zelfs nog sterker worden." De UEFA heeft Barcelona al en kele stevige boetes uitgedeeld om- dat er bij Champions League-wed- strijden met Catalaanse afschei- dingsvlaggen werd gezwaaid; poli tieke statements zijn verboden. Maar ook de Europese bonzen heb ben nu ingezien dat de roep om onafhankelijkheid inmiddels een vast decor in het Camp Nou is ge worden, dus zijn nieuwe boetes voorlopig opgeschort. DONDERDAG 19 NOVEMBER 2015 'Schaatsen wordt kneuterig gerund' door Rik Spekenbrink en André Venema Wat is het probleem? Wat moet er worden veranderd? Als in het schaatsen iets moeilijk is, is het iedereen op één lijn krijgen. Is de sport niet gewoon te klein? In Cal gary en Salt Lake City zijn de kleine tribunes niet eens uitverkocht deze we ken, zelfs wereldrecords trekken geen volle zalen. Misschien moet schaatsen onze Nederlandse volkssport zijn. Maar als Nederland bij de volgende Spe len in plaats van 23 maar 10 medailles wint, klagen we dat het schaatsen er hier niet goed voor staat. Amerika had genoeg schaatssucces, re cent en in het verleden. Maar bijvoor beeld Brittany Bowe ziet er geen dollar voor terug. Het schaatsen komt er niet van de grond. Dat kan toch ook voor China, Japan of Korea gelden? Moet de sport ook niet gewoon interes santer worden, in de eerste plaats voor het publiek? Yuri Solinger wordt niet vrolijk van een mid dagje Thialf. „Schaatsen is te saai." foto ANP Yuri Solinger door Edwin Winkels BARCELONA. De traditionele socio's en supporters van Barcelona zijn 'catalanistas', mensen die verlan gen naar de onafhankelijkheid van Catalonië. En dat gaat vóór het handhaven van de Clasico tegen Real Madrid, waarvan zaterdag de 231ste editie zal zijn. Een deel van de aanhang van Barcelona roept elke thuiswed strijd om de onafhanke lijkheid van Catalonië. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19